reklama

Omezit můžeme i rodinné oslavy, míní epidemiolog. Nelze jen přesunout párty z baru domů

Česká republika se aktuálně potýká s vysokým nárůstem počtu nakažených koronavirem, přibývá i nemocných mezi zdravotníky. K jakým opatřením by přistoupili epidemiolog Roman Chlíbek a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel? A co pro pacienty znamená přírůstek nakažených mezi lékaři a dalším personálem? Na tyto a další otázky odpovídali Chlíbek a Engel v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

„Je jasné, že pokud nebude klesat reprodukční číslo, opatření jsou nedostatečná nebo nedodržovaná. V ten moment budeme muset přejít k tvrdším opatřením,“ řekl epidemiolog a člen pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek. Opatření by mohla být podobná těm, k nimž přistupují například ve Francii nebo Německu.

K tématu

Zastavit by se měly podle něj především rizikové aktivity. „Hromadné společenské i kulturní akce, také místa jako obchodní centra, kde se shlukuje velké množství lidí. Není ale řešení, že se lidé jen přesunou domů, omezení by se týkalo i soukromých oslav,“ varoval Chlíbek a dodal, že ale vláda zároveň nemůže přikázat, aby se rodina nestýkala, jen vydat doporučení. Je to tak podle Chlíbka na zodpovědnosti samotných obyvatel.

Předseda lékařských odborů Martin Engel pak apeloval především na mladé lidi, aby se s ohledem na své rodiče a prarodiče vyvarovali návštěvám třeba v restauracích a barech, kde je větší riziko, že se nakazí. „Mladí mají život před sebou, nic jim neuteče, ale ti starší za to mohou draze zaplatit,“ prohlásil.

Nemocných přibývá ale i v řadách našich zdravotníků. Podle dat zveřejněných k 3. říjnu je už skoro 2 500 tisíce zdravotníků nakažených koronavirem, tisícovka z toho jsou sestry. „Musíme myslet na zaměstnance ve zdravotnictví, aby měli dostatek ochrany. I když je ale člověk šetřivý, neměl by překračovat doporučenou dobu nošení roušek,“ uvedl Engel.

K tématu

Podle Chlíbka se musíme připravit na to, že budou větší počty hospitalizovaných i úmrtí. „Je alarmující, že za poslední týden zemřelo 222 lidí,“ sdělil. Že situace není dobrá, potvrdil i Engel. „Nezbývá mi nic jiného než souhlasit. Musíme vynaložit veškeré síly, aby se z toho nestal normativ,“ reagoval.

Prymula vychází ze starých dat

„Mrzelo mě vyjádření pana ministra Prymuly, že z počtu nakažených lékařů se jen 10 procent se nakazilo v práci. Chtěl bych zdůraznit, že tato čísla jsou stará, kdy to trasování fungovalo lépe, ale teď mám o trasování vážné pochybnosti,“ doplnil Engel.

Na zdravotnický personál se podle obou mělo ministerstvo zaměřit už dávno. „Celou dobu sledujeme, jak chránit pacienty, ale méně se věnujeme zdravotníkům. Ti mohou být v kontaktu s bezpříznakovým pacientem,“ upozornil na možný problém Chlíbek. Zdravotníků nakažených COVID-19 je desetkrát víc, než na začátku září.

Další hlavní zprávy

reklama
Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama