V Česku by podle České vakcinologické společnosti mohlo být 28. prosince 9 750 dávek vakcíny proti COVID-19, napůl v Praze a v Brně. Očekává se, že látku od firmy Pfizer schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro Evropskou unii 21. prosince. Společnost to uvedla na svém Facebooku.
Ministr Jan Blatný v pondělí (za ANO) potvrdil, že Česko může očekávat první dávky vakcíny proti COVID-19 do konce roku. Jde o propočet, pokud Evropská agentura pro lékové přípravky (EMA) schválí vakcínu firmy Pfizer 21. prosince. Pro získání imunity musí každý očkovaný dostat dvě dávky. Blatný v pátek uvedl, očkovat v ČR by se mohlo začít za šest až osm týdnů.
„Bude to dávka spíše symbolická, bude stejná pro všechny země EU,“ uvedl Blatný. Země podle něj dostaly nabídku mezi jedním až deseti tisíci dávkami vakcíny, takže Česko si požádalo o maximum. Jednomu člověku bude třeba aplikovat dvě dávky. Očkovací látka musí být skladována při minus 70 stupních Celsia a bude se dovážet ve větších baleních, očkovat s ní tak budou centra ve větších nemocnicích, nikoliv lékaři v ordinacích.
Česko má očkovací látku objednanou předem pro asi dva miliony lidí díky společnému nákupu Evropské unie. Protože se už vyrábí, čeká se pouze na finální schválení EMA a bude možné zahájit distribuci. Očkovací látka musí být skladována při minus 70 stupních Celsia a bude se dovážet ve větších baleních, očkovat s ní tak budou centra ve větších nemocnicích, nikoliv lékaři v ordinacích.
V prvním čtvrtletí bude vakcín pro milion lidí
Dodávat vakcínu do Česka má několik výrobců, celkem jí bude pro 6,9 milionu lidí. Podle vakcinační strategie se počítá s dodávkou očkovací látky pro milion lidí v prvním čtvrtletí roku 2021, ve druhém pro 2,62 milionu lidí, ve třetím pro 2,42 milionu lidí a ve čtvrtém pro 382 tisíc lidí. Další dávky budou dostupné v roce 2022. Zájem má asi 40 procent populace, 20 procent je nerozhodnutých.
Očkování má být dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. První budou podle strategie očkováni lidé nad 65 let a mladší nemocní s vážnými chorobami. Jen seniorů je podle poslední statistické ročenky přes 2,13 milionu, tvoří tak pětinu obyvatel země. Dříve než ostatní zájemci mají dostat vakcínu také zdravotníci z vybraných oddělení, kteří jsou více ohrožení, poté ostatní zdravotníci, zaměstnanci v sociálních službách a kritické státní infrastruktuře.
Pro použití v Evropské unii zatím není žádná vakcína proti novému typu koronaviru schválena. Očkuje jí na základě vlastního rozhodnutí Velká Británie. O víkendu ji povolili používat také v USA, předtím v Kanadě.