reklama

Mají Babiš a Zeman výjimku? Sejít se mohou, říká Blatný. Epidemiolog tvrdí, že ne

Prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a svými rodinami i přes pandemii koronaviru uspořádají tradiční novoroční oběd. CNN Prima NEWS to potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Plánují se sejít 3. ledna v Lánech. Není ale jasné, zda tím neodporují vládním opatřením proti šíření nákazy. Zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný i premiér tvrdí, že to problém není, šéf epidemiologické skupiny na zdravotnictví Roman Chlíbek je opačného názoru.

reklama

„Jedná se o návštěvu v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam de facto bydlí. Taková návštěva je zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními,“ sdělil CNN Prima NEWS ministr Blatný.

Stejně hovoří i premiér Andrej Babiš i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Novoroční oběd proběhne za v ten čas platných opatření a ustanovení. Plánuje se setkání dvou rodin u pana prezidenta doma. Jak říkal už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk: Jedeme domů, jedeme do Lán,“ napsal v pondělí CNN Prima NEWS Ovčáček.

K tématu

Tradičního oběda se kromě manželek politiků loni poprvé účastnily i jejich děti. U jednoho stolu se tak setkala Zemanova dcera Kateřina s Babišovou dcerou Vivien a synem Frederikem.

Z cizí rodiny se mohou sejít maximálně dva lidé

V Česku má však do 10. ledna platit 5. stupeň v systému PES, který umožňuje setkávání maximálně dvou osob při hromadných venkovních i vnitřních akcích. Zemanovi a Babišovi se tak podle platných vládních nařízení sejít nemohou.

To potvrdil i šéf epidemiologické skupiny MZ Roman Chlíbek. „Z cizí rodiny se mohou sejít maximálně dva lidé,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Chlíbek současně platná vládní nařízení.

Dodal, že podle něj se dvě celé čtyřčlenné rodiny sejít nemohou, protože budou na jednom místě více než dvě osoby z jiné domácnosti.

Je tak otázkou, zda je v nařízeních opět chaos nebo mají rodiny nejvyšších ústavních činitelů v Česku výjimku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci COVID-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V souvislosti s 33 úmrtími po vakcíně v Norsku to doporučuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten zatím v Česku zaznamenal jeden případ závažného zhoršení zdravotního stavu u seniora nad 80 let, který nastal třetí den po očkování proti koronaviru.

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní
Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog
V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Další články
reklama
reklama