reklama

Mají Babiš a Zeman výjimku? Sejít se mohou, říká Blatný. Epidemiolog tvrdí, že ne

Prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a svými rodinami i přes pandemii koronaviru uspořádají tradiční novoroční oběd. CNN Prima NEWS to potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Plánují se sejít 3. ledna v Lánech. Není ale jasné, zda tím neodporují vládním opatřením proti šíření nákazy. Zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný i premiér tvrdí, že to problém není, šéf epidemiologické skupiny na zdravotnictví Roman Chlíbek je opačného názoru.

reklama

„Jedná se o návštěvu v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam de facto bydlí. Taková návštěva je zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními,“ sdělil CNN Prima NEWS ministr Blatný.

Stejně hovoří i premiér Andrej Babiš i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Novoroční oběd proběhne za v ten čas platných opatření a ustanovení. Plánuje se setkání dvou rodin u pana prezidenta doma. Jak říkal už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk: Jedeme domů, jedeme do Lán,“ napsal v pondělí CNN Prima NEWS Ovčáček.

K tématu

Tradičního oběda se kromě manželek politiků loni poprvé účastnily i jejich děti. U jednoho stolu se tak setkala Zemanova dcera Kateřina s Babišovou dcerou Vivien a synem Frederikem.

Z cizí rodiny se mohou sejít maximálně dva lidé

V Česku má však do 10. ledna platit 5. stupeň v systému PES, který umožňuje setkávání maximálně dvou osob při hromadných venkovních i vnitřních akcích. Zemanovi a Babišovi se tak podle platných vládních nařízení sejít nemohou.

To potvrdil i šéf epidemiologické skupiny MZ Roman Chlíbek. „Z cizí rodiny se mohou sejít maximálně dva lidé,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Chlíbek současně platná vládní nařízení.

Dodal, že podle něj se dvě celé čtyřčlenné rodiny sejít nemohou, protože budou na jednom místě více než dvě osoby z jiné domácnosti.

Je tak otázkou, zda je v nařízeních opět chaos nebo mají rodiny nejvyšších ústavních činitelů v Česku výjimku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Ještě jsme nevyhráli. Pandemie je v kritickém bodě, varuje WHO a mluví o další pohromě

Ještě jsme nevyhráli. Pandemie je v kritickém bodě, varuje WHO a mluví o další pohromě

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že pandemie koronaviru zdaleka ještě není u konce. Naopak – křivka stále stoupá a dostáváme se do kritické fáze. V jižní Asii navíc rychle přibývá případů nákazy, a tak dochází ke zpřísnění opatření, zatímco část Evropy naopak rozvolňuje. Celosvětově ale počty případů podle WHO exponenciálně rostou.

360°

Jediný Gagarinův úkol bylo přežít, říká o prvním muži ve vesmíru šéf kosmické agentury

Jediný Gagarinův úkol bylo přežít, říká o prvním muži ve vesmíru šéf kosmické agentury

Přesně před 60 lety odstartoval první člověk do vesmíru. Byl jím sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Sám přitom loď za letu nemohl ovládat. Podle ředitele České kosmické kanceláře Jana Koláře bylo Gagarinovým hlavním a vlastně jediným úkolem cestu přežít. Nikdo do té doby nemohl tušit, co se s člověkem ve vesmíru stane, řekl Kolář v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
Gagarinův start Sověti do poslední minuty tajili. Praha nic nevěděla, NASA ho zaspala
PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?
Souček a Coufal terčem vtípků trenéra West Hamu: Možná jsme podepsali špatné slávisty
V Česku se chystá koncert pro tisíc lidí. Ještě v dubnu zazpívá Lounová či Ledecký
reklama
reklama
Petříček: Odcházím se vztyčenou hlavou. Odvolají mě kvůli politickým důvodům

Vláda

Domácí zpravodajství

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg
Sex není pud. Děti se o něm často učí z porna místo od rodičů, říká sexuoložka
Další články
reklama
reklama