reklama

Tvrdý lockdown začal: Většina obchodů zavřená, zpřísnil i zákaz vycházení

Česko od neděle 27. prosince přešlo do 5. stupně systému PES. Zavřená zůstává většina obchodů a služeb, zpřísnil zákaz vycházení a omezeno je i fungování škol. Co dalšího se přechodem do vyššího stupně změnilo? Čtěte v článku.

reklama

Pátý stupeň je nejpřísnější fází a jeho rizikové skóre se pohybuje mezi 76–100 body. Index rizika byl v posledních dnech přes 80 bodů. V sobotu sice index klesl na 76, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Je to ale i tím, že se o svátcích méně testovalo.

Od neděle musejí být zavřené všechny obchody, které neprodávají nezbytné zboží, a lidé si mohou nakoupit pouze základní věci jako jídlo, léky či drogerie. Obchody musely mít z rozhodnutí vlády zavřeno i přes vánoční svátky. Na silvestra budou platit přísná pravidla.

Vedle potravin se může prodávat například zboží z drogerie, galanterie či potřeby pro chovatele. O nedělích mohou tyto obchody zůstat otevřené. V tomto tedy neplatí tak přísné podmínky jako v minulosti, při předchozím tvrdém lockdownu musely obchody poslední den týdne zůstat zavřené.

Jiné než základní zboží, například oblečení nebo hračky, není možné nakupovat ani v supermarketech. A to z toho důvodu, že vláda chce zachovat stejný přístup k malým i velkým obchodníkům. Opozice dříve kabinet tepala kvůli tomu, že diskriminuje malé obchody.

„Co se týká supermarketů, bude se moci prodávat vše, co je možné prodávat i v malých obchodech. Nikdo nebude znevýhodněn. Jestliže není možné v malých obchodech prodávat hračky, nebude možné prodávat hračky ani v supermarketech,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že se to týká i elektroniky. Je ale umožněn výdej zboží objednaného přes internet.

Zavřené jsou od 27. prosince i služby, například kadeřnictví či kosmetické salony. Platí zákaz vycházení od 21. hodiny do 5. hodiny ranní, výjimku nedostaly ani silvestrovské oslavy.

Až do neděle se Česko nacházelo ve čtvrtém stupni, před Vánoci mohly však být otevřené všechny obchody a obchodní centra. V páté úrovni PES ale mají platit pravidla striktně podle původního plánu.

Co platí od neděle 27. prosince:

 • roušky povinné ve vnitřních prostorách, MHD i na vybraných místech venku
 • omezení shromažďování na maximálně dvě osoby
 • uzavřená nákupní centra a obchody, kromě těch prodávajících základní zboží
 • zákaz nočního vycházení od 21:00 do 5:00
 • prezenční výuka v mateřských a speciálních školách, do školy se v lednu vrátí i žáci 1. a 2. tříd, ostatní budou na distanční výuce
 • restaurace uzavřené, povolené je jen výdejní okénko
 • většina obchodů uzavřena o svátcích, ale ne v neděli
 • uzavřené herny a kasina
 • omezení úředních hodin na úřadech
 • zákaz návštěv v domovech pro seniory
 • uzavření vnitřních sportovišť, rekreační sport venku maximálně ve dvou osobách
 • uzavřené bazény a wellness centra
 • svatby, pohřby a bohoslužby za účasti maximálně 15 osob
 • zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti
 • uzavřené hrady, zámky i památky
 • uzavřená muzea a galerie
 • knihovny mají otevřené pouze okénko na výdej a vracení
 • zákaz kulturních akcí
 • home office pro všechny pracovníky, u nichž je to možné

Jaké jsou další výjimky?

Výjimka ze zákazu platí pro prodej benzinu, pro lékárny, výdejny zdravotnických prostředků, zverimexy, prodejny brýlí a čoček, novin a tabáku. V provozu mohou zůstat prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie či zámečnictví. Fungovat mohou i instalatérství a prodejny bílé elektroniky. Otevřeny budou také pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu oznámil další výjimku z 5. stupně. V pondělí 4. ledna se do školy vrátí žáci 1. a 2. tříd ZŠ, prezenční výuka zůstane v mateřských a speciálních školách. Ostatní se budou učit distančně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama