reklama

Tvrdý lockdown začal: Většina obchodů zavřená, zpřísnil i zákaz vycházení

Česko od neděle 27. prosince přešlo do 5. stupně systému PES. Zavřená zůstává většina obchodů a služeb, zpřísnil zákaz vycházení a omezeno je i fungování škol. Co dalšího se přechodem do vyššího stupně změnilo? Čtěte v článku.

reklama

Pátý stupeň je nejpřísnější fází a jeho rizikové skóre se pohybuje mezi 76–100 body. Index rizika byl v posledních dnech přes 80 bodů. V sobotu sice index klesl na 76, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Je to ale i tím, že se o svátcích méně testovalo.

Od neděle musejí být zavřené všechny obchody, které neprodávají nezbytné zboží, a lidé si mohou nakoupit pouze základní věci jako jídlo, léky či drogerie. Obchody musely mít z rozhodnutí vlády zavřeno i přes vánoční svátky. Na silvestra budou platit přísná pravidla.

Vedle potravin se může prodávat například zboží z drogerie, galanterie či potřeby pro chovatele. O nedělích mohou tyto obchody zůstat otevřené. V tomto tedy neplatí tak přísné podmínky jako v minulosti, při předchozím tvrdém lockdownu musely obchody poslední den týdne zůstat zavřené.

K tématu

Jiné než základní zboží, například oblečení nebo hračky, není možné nakupovat ani v supermarketech. A to z toho důvodu, že vláda chce zachovat stejný přístup k malým i velkým obchodníkům. Opozice dříve kabinet tepala kvůli tomu, že diskriminuje malé obchody.

„Co se týká supermarketů, bude se moci prodávat vše, co je možné prodávat i v malých obchodech. Nikdo nebude znevýhodněn. Jestliže není možné v malých obchodech prodávat hračky, nebude možné prodávat hračky ani v supermarketech,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že se to týká i elektroniky. Je ale umožněn výdej zboží objednaného přes internet.

Zavřené jsou od 27. prosince i služby, například kadeřnictví či kosmetické salony. Platí zákaz vycházení od 21. hodiny do 5. hodiny ranní, výjimku nedostaly ani silvestrovské oslavy.

Až do neděle se Česko nacházelo ve čtvrtém stupni, před Vánoci mohly však být otevřené všechny obchody a obchodní centra. V páté úrovni PES ale mají platit pravidla striktně podle původního plánu.

Co platí od neděle 27. prosince:

 • roušky povinné ve vnitřních prostorách, MHD i na vybraných místech venku
 • omezení shromažďování na maximálně dvě osoby
 • uzavřená nákupní centra a obchody, kromě těch prodávajících základní zboží
 • zákaz nočního vycházení od 21:00 do 5:00
 • prezenční výuka v mateřských a speciálních školách, do školy se v lednu vrátí i žáci 1. a 2. tříd, ostatní budou na distanční výuce
 • restaurace uzavřené, povolené je jen výdejní okénko
 • většina obchodů uzavřena o svátcích, ale ne v neděli
 • uzavřené herny a kasina
 • omezení úředních hodin na úřadech
 • zákaz návštěv v domovech pro seniory
 • uzavření vnitřních sportovišť, rekreační sport venku maximálně ve dvou osobách
 • uzavřené bazény a wellness centra
 • svatby, pohřby a bohoslužby za účasti maximálně 15 osob
 • zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti
 • uzavřené hrady, zámky i památky
 • uzavřená muzea a galerie
 • knihovny mají otevřené pouze okénko na výdej a vracení
 • zákaz kulturních akcí
 • home office pro všechny pracovníky, u nichž je to možné

Jaké jsou další výjimky?

Výjimka ze zákazu platí pro prodej benzinu, pro lékárny, výdejny zdravotnických prostředků, zverimexy, prodejny brýlí a čoček, novin a tabáku. V provozu mohou zůstat prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie či zámečnictví. Fungovat mohou i instalatérství a prodejny bílé elektroniky. Otevřeny budou také pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu oznámil další výjimku z 5. stupně. V pondělí 4. ledna se do školy vrátí žáci 1. a 2. tříd ZŠ, prezenční výuka zůstane v mateřských a speciálních školách. Ostatní se budou učit distančně.

K tématu

Tagy: Jan Hamáček Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 koronavirová opatření přehledně Jan Blatný protiepidemický systém systém PES pátý stupeň

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama