reklama

Tvrdý lockdown začal: Většina obchodů zavřená, zpřísnil i zákaz vycházení

Česko od neděle 27. prosince přešlo do 5. stupně systému PES. Zavřená zůstává většina obchodů a služeb, zpřísnil zákaz vycházení a omezeno je i fungování škol. Co dalšího se přechodem do vyššího stupně změnilo? Čtěte v článku.

reklama

Pátý stupeň je nejpřísnější fází a jeho rizikové skóre se pohybuje mezi 76–100 body. Index rizika byl v posledních dnech přes 80 bodů. V sobotu sice index klesl na 76, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Je to ale i tím, že se o svátcích méně testovalo.

Od neděle musejí být zavřené všechny obchody, které neprodávají nezbytné zboží, a lidé si mohou nakoupit pouze základní věci jako jídlo, léky či drogerie. Obchody musely mít z rozhodnutí vlády zavřeno i přes vánoční svátky. Na silvestra budou platit přísná pravidla.

Vedle potravin se může prodávat například zboží z drogerie, galanterie či potřeby pro chovatele. O nedělích mohou tyto obchody zůstat otevřené. V tomto tedy neplatí tak přísné podmínky jako v minulosti, při předchozím tvrdém lockdownu musely obchody poslední den týdne zůstat zavřené.

Jiné než základní zboží, například oblečení nebo hračky, není možné nakupovat ani v supermarketech. A to z toho důvodu, že vláda chce zachovat stejný přístup k malým i velkým obchodníkům. Opozice dříve kabinet tepala kvůli tomu, že diskriminuje malé obchody.

„Co se týká supermarketů, bude se moci prodávat vše, co je možné prodávat i v malých obchodech. Nikdo nebude znevýhodněn. Jestliže není možné v malých obchodech prodávat hračky, nebude možné prodávat hračky ani v supermarketech,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že se to týká i elektroniky. Je ale umožněn výdej zboží objednaného přes internet.

Zavřené jsou od 27. prosince i služby, například kadeřnictví či kosmetické salony. Platí zákaz vycházení od 21. hodiny do 5. hodiny ranní, výjimku nedostaly ani silvestrovské oslavy.

Až do neděle se Česko nacházelo ve čtvrtém stupni, před Vánoci mohly však být otevřené všechny obchody a obchodní centra. V páté úrovni PES ale mají platit pravidla striktně podle původního plánu.

Co platí od neděle 27. prosince:

 • roušky povinné ve vnitřních prostorách, MHD i na vybraných místech venku
 • omezení shromažďování na maximálně dvě osoby
 • uzavřená nákupní centra a obchody, kromě těch prodávajících základní zboží
 • zákaz nočního vycházení od 21:00 do 5:00
 • prezenční výuka v mateřských a speciálních školách, do školy se v lednu vrátí i žáci 1. a 2. tříd, ostatní budou na distanční výuce
 • restaurace uzavřené, povolené je jen výdejní okénko
 • většina obchodů uzavřena o svátcích, ale ne v neděli
 • uzavřené herny a kasina
 • omezení úředních hodin na úřadech
 • zákaz návštěv v domovech pro seniory
 • uzavření vnitřních sportovišť, rekreační sport venku maximálně ve dvou osobách
 • uzavřené bazény a wellness centra
 • svatby, pohřby a bohoslužby za účasti maximálně 15 osob
 • zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti
 • uzavřené hrady, zámky i památky
 • uzavřená muzea a galerie
 • knihovny mají otevřené pouze okénko na výdej a vracení
 • zákaz kulturních akcí
 • home office pro všechny pracovníky, u nichž je to možné

Jaké jsou další výjimky?

Výjimka ze zákazu platí pro prodej benzinu, pro lékárny, výdejny zdravotnických prostředků, zverimexy, prodejny brýlí a čoček, novin a tabáku. V provozu mohou zůstat prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie či zámečnictví. Fungovat mohou i instalatérství a prodejny bílé elektroniky. Otevřeny budou také pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu oznámil další výjimku z 5. stupně. V pondělí 4. ledna se do školy vrátí žáci 1. a 2. tříd ZŠ, prezenční výuka zůstane v mateřských a speciálních školách. Ostatní se budou učit distančně.

Tagy:
Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené
Cestování

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

Živě
ON-LINE osmý den olympiády: Češi mají další dvě zlata, slaví Krpálek a Prskavec

Judista Lukáš Krpálek a kajakář Jiří Prskavec rozšiřují českou medailovou sbírku. Prvně jmenovaný dokázal porazit všechny protivníky a slaví tak zasloužené zlato. Prskavec si díky famózním jízdám ve vodním slalomu dojel rovněž nejhodnotnější medaili. V akci byli i atleti nebo plavci včetně české rekordmanky Barbory Seemanové. Čeští sportovci vybojovali na olympijských hrách v Tokiu už šest cenných kovů a další dvě mají jisté díky tenistkám.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Plíšková: Olympiáda není pro mě. Pak tam nemá co dělat, zkritizoval ji český veslař

Po jízdě na wimbledonské trávě čeští fanoušci věřili, že Karolína Plíšková zabojuje na olympiádě v Tokiu o medaili. Místo ní má cenný kov jistý zázračná Markéta Vondroušová. Bývalá světová jednička totiž skončila už v osmifinále. Po vypadnutí se Plíšková nechala slyšet, že „olympiáda asi není nic pro ni“. Tato slova celkem automaticky zajistila pohrdavé reakce nejen na sociálních sítích, ale překvapivě i u kolegy z české výpravy.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

reklama

Domácí zpravodajství

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama