reklama

Tvrdý lockdown začal: Většina obchodů zavřená, zpřísnil i zákaz vycházení

Česko od neděle 27. prosince přešlo do 5. stupně systému PES. Zavřená zůstává většina obchodů a služeb, zpřísnil zákaz vycházení a omezeno je i fungování škol. Co dalšího se přechodem do vyššího stupně změnilo? Čtěte v článku.

reklama

Pátý stupeň je nejpřísnější fází a jeho rizikové skóre se pohybuje mezi 76–100 body. Index rizika byl v posledních dnech přes 80 bodů. V sobotu sice index klesl na 76, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Je to ale i tím, že se o svátcích méně testovalo.

Od neděle musejí být zavřené všechny obchody, které neprodávají nezbytné zboží, a lidé si mohou nakoupit pouze základní věci jako jídlo, léky či drogerie. Obchody musely mít z rozhodnutí vlády zavřeno i přes vánoční svátky. Na silvestra budou platit přísná pravidla.

Vedle potravin se může prodávat například zboží z drogerie, galanterie či potřeby pro chovatele. O nedělích mohou tyto obchody zůstat otevřené. V tomto tedy neplatí tak přísné podmínky jako v minulosti, při předchozím tvrdém lockdownu musely obchody poslední den týdne zůstat zavřené.

K tématu

Jiné než základní zboží, například oblečení nebo hračky, není možné nakupovat ani v supermarketech. A to z toho důvodu, že vláda chce zachovat stejný přístup k malým i velkým obchodníkům. Opozice dříve kabinet tepala kvůli tomu, že diskriminuje malé obchody.

„Co se týká supermarketů, bude se moci prodávat vše, co je možné prodávat i v malých obchodech. Nikdo nebude znevýhodněn. Jestliže není možné v malých obchodech prodávat hračky, nebude možné prodávat hračky ani v supermarketech,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že se to týká i elektroniky. Je ale umožněn výdej zboží objednaného přes internet.

Zavřené jsou od 27. prosince i služby, například kadeřnictví či kosmetické salony. Platí zákaz vycházení od 21. hodiny do 5. hodiny ranní, výjimku nedostaly ani silvestrovské oslavy.

Až do neděle se Česko nacházelo ve čtvrtém stupni, před Vánoci mohly však být otevřené všechny obchody a obchodní centra. V páté úrovni PES ale mají platit pravidla striktně podle původního plánu.

Co platí od neděle 27. prosince:

 • roušky povinné ve vnitřních prostorách, MHD i na vybraných místech venku
 • omezení shromažďování na maximálně dvě osoby
 • uzavřená nákupní centra a obchody, kromě těch prodávajících základní zboží
 • zákaz nočního vycházení od 21:00 do 5:00
 • prezenční výuka v mateřských a speciálních školách, do školy se v lednu vrátí i žáci 1. a 2. tříd, ostatní budou na distanční výuce
 • restaurace uzavřené, povolené je jen výdejní okénko
 • většina obchodů uzavřena o svátcích, ale ne v neděli
 • uzavřené herny a kasina
 • omezení úředních hodin na úřadech
 • zákaz návštěv v domovech pro seniory
 • uzavření vnitřních sportovišť, rekreační sport venku maximálně ve dvou osobách
 • uzavřené bazény a wellness centra
 • svatby, pohřby a bohoslužby za účasti maximálně 15 osob
 • zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti
 • uzavřené hrady, zámky i památky
 • uzavřená muzea a galerie
 • knihovny mají otevřené pouze okénko na výdej a vracení
 • zákaz kulturních akcí
 • home office pro všechny pracovníky, u nichž je to možné

Jaké jsou další výjimky?

Výjimka ze zákazu platí pro prodej benzinu, pro lékárny, výdejny zdravotnických prostředků, zverimexy, prodejny brýlí a čoček, novin a tabáku. V provozu mohou zůstat prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie či zámečnictví. Fungovat mohou i instalatérství a prodejny bílé elektroniky. Otevřeny budou také pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu oznámil další výjimku z 5. stupně. V pondělí 4. ledna se do školy vrátí žáci 1. a 2. tříd ZŠ, prezenční výuka zůstane v mateřských a speciálních školách. Ostatní se budou učit distančně.

K tématu

Tagy: Jan Hamáček Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 koronavirová opatření přehledně Jan Blatný protiepidemický systém systém PES pátý stupeň

Další hlavní zprávy

Opozice

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice

Rusko nese odpovědnost za smrt našich občanů ve Vrběticích, musíme požadovat okamžitou omluvu prezidenta Vladimira Putina. Tak reagují politici na sobotní prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) a dočasného ministra zahraničí a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), že do výbuchu skladů ve Vrběticích v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé, byli zapojeni důstojníci ruské tajné služby GRU. Někdo to považuje za teroristický útok na Českou republiku.

Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Arenberger si vybral novou náměstkyni. Přichází Vašáková z Thomayerovy nemocnice
Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
Další články
reklama
reklama