V neděli začalo v České republice očkování proti koronaviru, přesto kolem vakcín stále existuje několik otazníků. Například zda je očkování vhodné pro těhotné nebo kojící ženy. Přehled odpovědí na nejčastější otázky připravil web Healthline.com.
Je očkování vhodné pro těhotné ženy?
Studie vakcín pro nemoc COVID-19, kterou dokončilo již několik společností, nezahrnovaly těhotné ženy. Už dříve v historii se výrobci léčiv a vakcín obávali do počátečních klinických studií přibírat těhotné kvůli tomu, aby je neohrozili. Přesto odborníci tvrdí, že vakcíny jim ani jejich budoucím potomkům neublíží. „V této chvíli nevěříme, že by existoval důvod k obavám o těhotné ženy. Doporučujeme jim, aby se v případě jakýchkoliv dotazů obracely na své gynekology,“ uvedla profesorka medicíny Helen Keipp Talbotová.
Jak probíhá očkování proti koronaviru? Začíná pohovorem a končí v čekárně
Léty prověřená očkování mohou mít někdy za následek vedlejší účinky. Zdravotníci jsou proto v případě vakcinace proti koronaviru dvakrát obezřetní a ještě před očkováním probíhá kontrola u lékaře.
Odborníci navíc varují, že nemoc COVID-19 během těhotenství může být mnohem horší než jakákoliv potenciální reakce na vakcíny mRNA. „I když v současné době nejsou k dispozici žádné údaje o bezpečnosti vakcíny u těhotných žen, měly by vědět, že vakcína mRNA není živá a je rychle degradována normálním buněčným procesem. To znamená, že nemění DNA buněk,“ vysvětlil pediatr Henry Bernstein.
Je očkování vhodné pro kojící ženy?
V provedených studiích vakcín proti koronaviru taktéž nebyly zahrnuty ženy, které by kojily. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se kojící ženy, které jsou současně v jedné z doporučených skupin pro očkování, například pracují ve zdravotnictví, mohou nechat očkovat.
Vakcíny Pfizeru i Moderny jsou typu mRNA a předpokládá se, že pro kojené děti nepředstavují riziko. Doktorka Talbotová očkování kojících žen doporučuje, protože obsah vakcíny by se neměl nacházet v krvi, a tedy ani v mléce.
Jak dlouho bude vakcína účinná?
Samotný virus byl objeven na konci minulého roku. Vzhledem k rychlosti, s jakou byly vakcíny schváleny, neexistují jasné informace, jak dlouho budou po aplikaci účinné. Na základě klinických studií společností Moderna a Pfizer, které začaly koncem letošního července, byli odborníci schopni potvrdit, že vakcíny poskytují dlouhodobou ochranu, ale její skutečná doba je stále neznámá.
Budou se muset lidé každý rok nechat přeočkovat?
Účastníkům klinických studií byly první vakcíny proti nemoci COVID-19 aplikovány na konci července a zatím není jasné, jak dlouho jim získaná imunita vydrží. Jsou proto stále sledováni. „Dostupné údaje ukazují trvalou imunitu téměř 120 dnů na nemoc COVID-19 a doufáme, že s přibývajícím časem získáme více důkazů,“ uvedla specialistka na infekční nemoci Aadia Rana pro web Healthline v polovině prosince. Stále také není jasné, zda budou muset být lidé přeočkováni například kvůli novému typu koronaviru.
Vrátí se život očkovaného zpět do normálu?
Mnozí věří, že po naočkování se jejich život vrátí zpět do normálu. Podle docentky Rana tomu tak úplně není. Vakcíny totiž nejsou stoprocentně odolné proti selhání a individuální očkování není jedinou částí úsilí společnosti omezit šíření nemoci COVID-19. „Dokud nebude naočkováno 70 až 80 procent lidí, stále bude část populace ohrožena úmrtností na virus,“ uvedl pediatr Bernstein.