Dominance v souboji o bronz. Šermíř Choupenitch zajistil Česku druhou medaili

V pondělí to českým barvám začalo na olympiádě v Tokiu cinkat. Po stříbru Lukáše Rohana ve vodním slalomu získal další medaili fleretista Alexander Choupenitch. Napřed neuspěl v semifinále, nakonec se ale dočkal velkého úspěchu v souboji o bronz. Domácího Japonce Takahira Šikineho porazil 15:8 a získal po 113 letech první českou medaili ze šermu pod pěti kruhy.

27letý brněnský rodák s běloruskými kořeny Choupenitch v Tokiu postupně porazil Španěla Carlose Llavadora, Němce Petera Joppicha a Egypťana Muhammada Hamzu. V semifinále podlehl Ka Čcheungovi. V duelu o bronz měl bronzový medailista z mistrovství Evropy 2018 od počátku suverénně navrch, nakonec zvítězil 15:8.

„Chce se mi brečet, chce se mi smát. Hrozně divoký emoce. Já brečel v televizi?! To už asi nebudu moct vydat žádný rap. Po prohraném semifinále jsem si všechny věci vyměnil. Celé oblečení, všechno. Byl jsem prázdnej a unavenej. Věděl jsem, že je to životní šance a nemůžu to pustit. Vzal jsem si vše nové a nastoupil jako nový člověk,“ říkal dojatě čerstvý medailista pro Český olympijský výbor.

Choupenitch po více než sto letech vyrovnal nejlepší olympijský výsledek českého šermu. Češi v historii OH získali dva bronzy, o které se v roce 1908 v Londýně postarali Vilém Goppold z Lobsdorfu a družstvo šavlistů.

Proti Šikinemu, který je v žebříčku na 12. místě, o 14 příček výše než český šermíř, zaznamenal Choupenitch prvních pět zásahů a brzy vedl 8:1. Japonec snížil na 4:8, ale více už se přiblížit nedokázal. Svěřenec italského trenéra Stefana Cerioniho, jenž Šikineho porazil i v dosud jediném vzájemném duelu, napotřetí využil příležitost k ukončení zápasu.

Ve druhém kole Choupenitch proti Llavadorovi výtečně začal a dostal se do vedení 5:1. Bronzový medailista z mistrovství světa 2018 vyrovnal na 6:6, český reprezentant ale reagoval sérií pěti zásahů a Španěla pak už nechal jen snížit na 13:11. Poslední dva body patřily jemu.

Naopak s čtyřnásobným mistrem světa Joppichem Choupenitch zpočátku prohrával, po soupeřově žluté kartě se ale rozjel a po šesti bodech v řadě vedl 10:5. Osmatřicetiletý Joppich, který v předchozím kole vyřadil amerického obhájce stříbra z Ria Alexandera Massialase, dokázal otočit stav na 13:12, ale závěr znovu lépe zvládl český šermíř.

Ve čtvrtfinále si pak poměrem 15:9 poradil s Hamzou. Dvacetiletý egyptský talent předtím zastavil zkušeného Itala Andreu Cassaru, jenže v duelu s Choupenitchem od začátku ztrácel. Český reprezentant si vybudoval pětibodový náskok a po 17 minutách dokráčel k dalšímu postupu. S někdejším juniorským mistrem světa Cheungem po nevydařeném začátku semifinálového duelu prohrával už 2:7, dokázal vyrovnat, ale dalších šest zásahů si připsal výše nasazený soupeř.

Tagy:
Evropa Tokio Olympijské hry Český olympijský výbor olympijské hry Česko sport Letní olympijské hry v Tokiu 2021 bronzová medaile Lukáš Rohan Alexander Choupenitch šerm fleret Letní olympijské hry 2021 šermíř