Již podruhé v historii bude hlavní město Číny hostit největší sportovní svátek, olympijské hry. Oficiálně se v termínu od 4. do 20. února nejlepší světoví sportovci utkají v některém z patnácti sportů a zabojují o cenné kovy. Peking se při této příležitosti mění k nepoznání. V metropoli Číny i jejím okolí vznikly unikátní stadiony, speciální dráhy i neobvyklé jízdní pruhy. Co vše jste o zimních olympijských hrách 2022 nevěděli?
Již potřetí v řadě hostí Asie olympijské hry. Po zimních hrách v korejském Pchjongčchangu roku 2018 a letních hrách v japonském Tokiu o tři roky později se sportovci pod pěti kruhy nyní setkají v Pekingu. Město se na své již druhé hostování největšího sportovního svátku chystá od července 2015 a provedlo již řadu změn.
Zimní olympiáda 2022
Termín a časový posun
Slavnostní zahájení zimních olympijských her je stanoveno na 4. února, samotné soutěžení však započne o dva dny dříve prvními koly v curlingu smíšených dvojic. Celkem 2 892 soutěžících z celého světa se v průběhu sedmnácti dní utká v patnácti sportech a budou bojovat o jednu ze 109 medailí. Závěrečný ceremoniál je následně naplánován na 20. února.
Fanoušci si opět budou muset na sledování některých svých favoritů přivstat. V Číně je v zimě o sedm hodin více než v Česku, a tak sportovní program bude začínat brzy ráno našeho času a končit odpoledne.
Hostováním zimních olympijských her v roce 2022 se více než dvacetimilionový Peking stane historicky prvním pořadatelským městem zimní i letní olympiády. Již v roce 2008 Češi v Pekingu dokázali vybojovat cenné kovy, ty nejcennější si odvezli Kateřina Emmons, Barbora Špotáková a David Kostelecký.
Velkolepé stadiony a sportoviště
Právě druhé hostování olympiády Pekingu přineslo řadu výhod. Jednou z nich jsou vybudované stadiony, které mohli pořadatelé opět využít. Příkladem je Národní stadion, kterému se pro jeho výjimečný design přezdívá „Ptačí hnízdo“.
🔥❄️All venues and facilities for Beijing 2022 are close to complete. ♻️🌟They all aim to promote sustainability, and all the venues will be open for public use for winter sports after the games. #Beijing2022 #Olympics Learn more at➡️ https://t.co/C0bpbiD68Q
— Beijing 2022 (@Beijing2022) August 4, 2021
📸TieJiang pic.twitter.com/xSDRxEbX7P
Stejně jako před čtrnácti lety se zde bude konat slavnostní zahájení i závěrečný ceremoniál. Národní stadion pojme až osmdesát tisíc diváků, letos však budou příchozí pouze z domácích řad. Hry v Pekingu proběhnou bez přítomnosti zahraničních diváků.
Na design si Číňané v minulosti potrpěli i u dalších sportovišť. Příkladem je Národní plavecké centrum, které má krychlový tvar a připomíná vodu. Přesně tak zní i neoficiální název stadionu – Kostka vody, kterou letos pořadatelé symbolicky překřtili na Kostku ledu. Při hrách si v něm sportovci nezaplavou. Po rekonstrukci, kterou hala v roce 2019 prošla, v něm bude probíhat curling.
The renowned "Ice Cube", officially known as the Beijing National Aquatics Center, will take off its veil during the test events of the Beijing 2022 Winter Olympics in October. ❄️🧊#Beijing2022 pic.twitter.com/AW6IoUp46m
— Discover Beijing (@BeijingDiscover) August 23, 2021
Hokejové zápasy se budou konat ve dvou areálech. Přestavbou prošel Národní vnitřní stadion, který v roce 2008 hostil gymnastiku nebo házenou. Pro jeho tvar se stadionu o kapacitě osmnácti tisíc míst přezdívá Vějíř. Během pouhých šesti hodin pořadatelé upravili i Sportovní centrum Wukesong, které na letních hrách hostilo basketbal.
Pozornost především českých fanoušků bude upřena na Národní rychlobruslařskou halu, kde bude Martina Sáblíková bojovat o další olympijskou medaili. Výjimečnost haly však nespočívá pouze ve sportovcích, kteří v ní budou soutěžit, ale i v samotné stavbě.
❄️⛸️The National Speed Skating Oval, 🤩which is Asia's largest ice surface, also known as the "Ice Ribbon" is designed with a commitment to innovation and sustainability. ♻️♻️💡💡
— Beijing 2022 (@Beijing2022) May 18, 2021
Learn more at ➡️https://t.co/XkuC8uaPOL pic.twitter.com/QFdTZFmALi
Jedná se o jediné sportoviště, které bylo vybudované speciálně pro hry v roce 2022. Práce započaly v roce 2017, ke slavnostnímu otevření došlo v roce 2021. Podle unikátní střechy se stavbě přezdívá Ledová vločka. Mnozí fanoušci zavítají i na ledovou podívanou do Hlavního krytého stadionu, který bude hostit krasobruslaře.
Střediska mimo Peking
Vzhledem ke své „zimní“ podstatě se nemohou všechny sporty odehrát v hlavním městě. Proto se někteří sportovci dostanou i do jiných částí Číny. Pro snowboardisty a lyžaře Big Air vznikl v městském obvodu Š’-ťing-šan jeden z areálů nazvaný Big Air Shougang.
V obvodu Jen-čching, který leží zhruba 90 kilometrů na sever od centra metropole, budou mít útočiště sjezdaři, bobisté, sáňkaři a skeletonisté. Pořadatelé pro ně připravili Národní dráhu Xiaohaituo.
Klasické lyžování, biatlon, skoky na lyžích, akrobatické lyžování či snowboarding se budou konat v horské oblasti Čang-ťia-kchou, která leží zhruba 160 kilometrů severozápadně od Pekingu. Organizátoři zde nechali vybudovat Národní cross-country centrum, Národní skokanské centrum, Národní biatlonové centrum a Zimní park Genting.
Lyžaři však musí počítat s umělým sněhem. Pořadatelé her v Pekingu v prosinci začali se zasněžováním svahů pro alpské disciplíny. Hotovo by měli mít v polovině ledna, tedy zhruba dva týdny před začátkem her.
Even our venue shines so brightly at night,
— Beijing 2022 (@Beijing2022) February 23, 2021
Look at the stars, as they twinkle in the lights,
Now it's time for our skiers to take flight.
#Beijing2022 #Zhangjiakou #skijumping #skijumpingfamily pic.twitter.com/cbDokrCQIZ
Právě v parku Genting získá nějvětší pozornost skokanský můstek, který by měl svým tvarem připomínat čínský zakřivený talisman. V každé části, kde se budou hry odehrávat, bude zřízena olympijská vesnice. Celkem tak v Číně vzniknou tři.
Jídelníček o více než 600 pokrmech
Všechny tři olympijské vesnice se pořadatelé snažili co nejvíce přizpůsobit požadavkům sportovců i úředníků kvůli epidemii. Před samotným příjezdem sportovců provedli řadu testovacích akcí, aby zajistili všem i přes komplikace s pandemií pohodlí.
Připraveny budou pro sportovce obchody se smíšeným zbožím, prádelny, čínské kulturní expozice či 24hodinová pokojová služba, kterou bude nabízet 82 vyhrazených hotelů. A speciální bude i jídelníček. Ten pořadatelé upravili tak, aby si každý bez ohledu na své náboženství, kulturu či zvyky pochutnal.
Celkem budou mít sportovci na výběr z více než 600 pokrmů, včetně specialit jako je sladká knedlíčková polévka. Očekává se, že během lunárního nového roku, který připadá na 1. února, dostanou účastníci her ochutnávku čínských kulinářských specialit.
Speciální rychlodráha i jízdní pruhy
Kvůli vzdálenosti od horské oblasti Čang-ťia-kchou nechala čínská vláda z Pekingu vybudovat speciální rychlodráhu, díky které bude doba přepravy trvat zhruba 50 minut. Vlaky na trase budou jezdit rychlostí až 350 kilometrů za hodinu.
Dostupnost nebrali organizátoři na lehkou váhu. V roce 2020 nechali v Pekingu otevřít i druhé letiště. A podobně se organizátoři připravují i na dopravu na silnicích. Od poloviny listopadu začaly na některých usecích úřady zřizovat speciální jízdní pruhy pro zimní olympijské hry.
Program a výsledky zimních olympijských her 2022: Kompletní přehled podle sportů
Zimní olympijské hry v Pekingu začaly již před oficiálním zahajovacím ceremoniálem soutěžemi v curlingu a ženském hokeji. Skončit by měly 20. února 2022. Soutěžit se bude v patnácti sportech, program obsahuje 109 soutěží. Do většiny z nich zasáhnou také čeští sportovci. Program ZOH 2022 je níže v článku.
Úseky jsou označeny speciálními značkami a nátěry. Město pro olympiádu vyhradilo dvacet městských komunikací a zřídilo 16 dopravních uzlů. Celkem na nich bude umístěno zhruba 250 sad značení „Peking 2022“, které budou veřejnost mezi 21. lednem a 16. březnem upozorňovat, že na ně nemohou vjíždět, uvedli pořadatelé.
V rámci her 2022 je připraveno 4 090 vozidel, většinou na elektřinu a vodíkové palivo, která budou jezdit ve vyhrazených olympijských dopravních pruzích v délce přes 270 kilometrů.
Pomocná ruka robotů
Stejně jako tomu bylo na letních olympijských hrách v Tokiu, i ty v Pekingu budou provázet přísná protikoronavirová pravidla. Akreditovaní sportovci se musí před odletem do metropole nechat dvakrát během 96 hodin otestovat a následně předložit negativní test. Pokud nebudou očkovaní, čeká je v Pekingu přísná 21denní karanténa.
Během samotného konání her budou sportovci vesměs separováni, aby nedošlo k nakažení. S ideálními hygienickými podmínkami pak budou pořadatelům pomáhat i roboti. Ti se budou nacházet například ve Sportovním centru Wukesong, kde se budou konat soutěže v ledním hokeji.
Roboti na zem rozprašují mlhu, která dokáže plochu dezinfikovat. Během jedné minuty zvládne vydezinfikovat plochu o velikosti až 36 metrů čtverečních. Na menší plochy roboti využívají ultrafialové paprsky. Ne jedno nabití vydrží pracovat zhruba čtyři až pět hodin.
Nejedná se však o jediný model robota, který se bude během her na stadionech pohybovat. Dalším je robot, který má na hlavě zařízení pro bezkontaktní dezinfekci rukou. Je naprogramován i k tomu, aby přistoupil k člověku, který nemá roušku a řekl mu, aby si ji nasadil.
Maskot: Seznamte se, Bing Dwen Dwen
Stejně jako jiné olympijské hry, i ty v Pekingu mají svého maskota. Tím je očekávaně panda, která má jméno Bing Dwen Dwen, což ve volném překladu znamená „dítě ledu“. Maskot byl vybrán z více než pěti tisíc předložených návrhů. Panda má ikonicky krustu z ledu.
Big news!
— Discovery Careers (@JoinDiscovery) September 23, 2019
Beijing 2022 has launched an official Olympic mascot, and we must say— this one is among our favorites.
The cheerful little panda is named Bing Dwen Dwen. We cannot wait to see more of this joyful Olympic ambassador!#Beijing2022 pic.twitter.com/TLdGPBSEAY
Logo, které má maskot na hrudi, vychází z čínského symbolu, který označuje zimu. Barvy symbolu jsou též charakteristické. Modrá symbolizuje sny, budoucnost a čistotu sněhu či ledu. Červené a žluté prvky následně odkazují na čínskou vlajku, jsou symbolem pro vášeň, mládí a vitalitu. Mottem her v Pekingu je: „Společně pro sdílenou budoucnost.“