reklama

Dostál: Zákonodárci nepotřebují znát Zemanův stav, aby ho prohlásili za nezpůsobilého

Jak Poslanecká sněmovna, tak ani senátoři nepotřebují znát podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, aby mohli aktivovat článek 66 Ústavy. Obě komory skrze něj mohou prohlásit hlavu státu za nezpůsobilou vykonávat úřad z jakéhokoliv důvodu, který samy uznají za legitimní, vysvětlil expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (Piráti) v pořadu 360°. Je ale přesvědčen, že by měl Zeman sám ujistit veřejnost o své způsobilosti, dodal na CNN Prima NEWS.

reklama

Trvající nejasnosti okolo zdravotní kondice prezidenta Zemana znervózňují politickou elitu i širší veřejnost. Zatímco Senát přemýšlí o aktivaci článku 66, neurolog Martin Jan Stránský zvažuje trestní oznámení na neznámou osobu kvůli zanedbání péče. Podle něj nebyl způsob převozu hlavy státu do Ústřední vojenské nemocnice proveden nejšťastněji – Zeman prý byl podle zveřejněného videa v bezvědomí, neměl nasazenou kyslíkovou masku a neležel.

„Pokud byl pan prezident hospitalizován – a pokud lékaři ÚVN nejsou právní sebevrazi – muselo se vyhodnotit, zda je (Zeman) schopen vyslovit souhlas s hospitalizací. Pokud by nebyl schopen, museli by se obrátit na soud jako v případě každého jiného pacienta. Ale protože říkají, že byl přijat se souhlasem, tak v té chvíli byl schopen jednat,“ uvedl Dostál k otázce, jestli mohl být prezident při vědomí, když byl převážen do Střešovic.

Co se týče zdravotních údajů, Zeman má právo na soukromí jako každý jiný občan. Zde je ale zásadní vědět, zda je prezident svéprávný či nikoliv.

„Pro výkon jakéhokoliv právního úkonu – ať už jde o závěť nebo jmenování premiéra – je nutné, aby ten člověk byl svéprávný. I nemocný člověk může provádět právní úkony. Pokud byl pan prezident přijat se souhlasem, z toho lze vyvozovat, že nejspíš je schopný činit. V opačném případě by bylo v roli ÚVN obrátit se na soud, pokud by se stav pacienta jevil jako trvale špatný – a to za účelem omezení svéprávnosti,“ přiblížil Dostál právní proceduru.

Jestliže ÚVN mluví pravdu, pak je podle zdravotního právníka správné, jak nemocnice postupovala. Obecně nehraje příliš roli to, jakými nemocemi Zeman trpí, ale zda je právně způsobilý.

Zeman by měl ujistit veřejnost sám, říká Dostál

„Poslanci a senátoři de facto nepotřebují informace o zdravotním stavu k aktivaci článku 66. Můžou tak usoudit z jakéhokoliv důvodu, který sami pokládají za legitimní. (Šéf Senátu) Vystrčil požádal o informace, takže pokud by mu nebylo vyhověno a současně by prezident nebyl dlouho viděn, jak jedná, tak by legitimně mohl usoudit, že je aktivace článku 66 namístě,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Obě dolní komory dohromady tedy mohou o prezidentově neschopnosti vykonávat úřad rozhodnout i na základě dostupných informací či naopak jejich absenci – třeba protože si nejsou jistí, jestli jedná opravdu on. V takovém případě by se mohl Zeman bránit jenom tím, že by dodal důkazy Sněmovně, Senátu či ústavnímu soudu o své způsobilosti a svéprávnosti.

Dostál je ale pevně přesvědčen, že by mělo být v zájmu prezidenta republiky, aby sám ujistil veřejnost, že je v pořádku. „Byť to není jeho právní povinností,“ podotkl na závěr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství
Václav Klaus

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Zku*vená Plzeň, křičel Krmenčík o týmu, který ho vychoval. Limberského tím vytočil

Slavia Praha zvládla středeční dohrávku s Olomoucí výsledkem 1:0, čímž se naladila na nedělní šlágr s Viktorií Plzeň, která vede tabulku Fortuna ligy. To, že se blíží veledůležitá bitva, bylo patrné při pozápasové děkovačce v Edenu. Slávistický kotel na nadcházející utkání upozornil skandováním „zku*vená Plzeň“. A dole pod tribunou se kupodivu přidal i útočník Michael Krmenčík, kterého západočeský klub vychoval pro velký fotbal a který v něm zažil nejlepší období. Nad tímto okamžikem se podivoval i Krmenčíkův exparťák David Limberský.

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

Černochová se stane českou Merkelovou. Piráti budou opozicí ve vládě, myslí si politolog

Po volbách do Poslanecké sněmovny se koalice Pirátů a Starostů začíná hašteřit. Boj přišel zejména o ministerská křesla – první jmenovaní se čtyřmi křesly totiž požadují hned tři posty. Podle politologa Jana Kubáčka je pravděpodobné, že dosáhnou svého. „Nebude se ale hrát jen o počet, ale i typ resortu,“ podotkl v pořadu 360°. Dodal, že Piráti se po českém předsednictví EU stanou „opozicí ve vládě“.

reklama