Stehlíková o Zemanovi: Geniální politický mozek je pryč, Hrad ho dlouhodobě zneužíval

Podle psychiatričky a bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (LES) je prezident Zeman v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) konečně v dobrých rukou. Lékařka v pořadu K věci na CNN Prima NEWS prohlásila, že členové Hradu prezidenta dlouhodobě zneužívali pro svou politickou moc. Stehlíková komentuje v posledních dnech Zemanovo zdraví často, Hrad uvedl, že na ni chystá žalobu.

„Po víkendu národ ví, že prezident byl v kritickém stavu a bojuje o život. Předtím to věděla jen hrstka lidí, kteří chtěli uchopit moc ve státě,“ prohlásila Stehlíková. Zeman byl převezen do ÚVN v neděli krátce po 13:00. Prezidentův osobní doktor Miroslav Zavoral uvedl, že přesnou diagnózu zná, ale nemá svolení ji zveřejnit.

Stehlíková tvrdí, že v prezidentově sídle v Lánech se odehrála tragédie. „Člověk ve špatném stavu je odříznut bez civilizace a je v moci lidí, pro které je lidský život nic v porovnání s vidinou moci. Z lékařského hlediska, když má občan obavu, že někomu hrozí nebezpečí, je povinností zasáhnout,“ vysvětlila důvody, proč otevřeně předpovídá, co s prezidentem doopravdy je.

Lékařka v posledních dnech prohlásila, že prezidenta zachránila nedělní návštěva premiéra Andreje Babiše (ANO), že u hlavy státu dochází k život ohrožujícímu stavu a nastává delirium, a mluvila také o jaterní cirhóze.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček podotkl, že Stehlíková, která má atestaci z psychiatrie, svůj názor formulovala na základě informací z médií a drbů. „Vystupování paní Stehlíkové je typickou ukázkou zneužívání lékařské autority k politickým cílům. Prezident republiky se proto prostřednictvím svého právního zástupce obrátí nejen s žalobou na příslušný soud, ale formou stížnosti osloví též Českou lékařskou komoru,“ napsal na stránkách Hradu. Stehlíková je předsedkyní strany LES (Liberálně ekologická strana).

Chtějí Ovčáček a Mynář jen osobní zisk?

Jenže podle Stehlíkové je Ovčáček lhář, když říká, že prezident je schopen vykonávat úřad a on jménem hlavy státu jedná. „Bohužel, geniální politický mozek je pryč. Zeman není schopen vykonávat úřad a je na horní a dolní komoře, aby se vyslovila pro zbavení pravomocí. I když okolí Hradu zamezí přístupu k informacím, proces se nemůže zastavit jen proto, že Mynář (hradní kancléř Vratislav Mynář, pozn. red.) a Ovčáček chtějí osobní zisk,“ zdůraznila Stehlíková v pořadu K věci.

Informace o prognózách zdravotního stavu prezidenta žádá šéf Senátu Miloš Vystrčil. Senátoři se pak sejdou ve středu 19. října a budou řešit mimo jiné aktivaci článku 66 ústavy, podle kterého může Parlament prohlásit prezidenta za neschopného výkonu úřadu. Zeman by se samozřejmě mohl odvolat, celou věc by pak zkoumal Ústavní soud.

Podle Stehlíkové je Zeman po hospitalizaci v ÚVN v dobrých rukou. „Pan doktor Miroslav Zavoral poskytuje až zázračnou péči. Česko je špička v poskytování pomoci při jaterních problémech. Já jsem psychiatr a vidím zvenku, že člověk je bezmocný a zmatený. Svými vyjádřeními jsem chtěla předejít tragédii, nikdo si nezaslouží být v posledních dnech života zneužíván,“ zdůraznila psychiatrička.

„Prezident potřebuje být v péči lidí, ne hyen, které chtěly vytřískat poslední politickou moc. Teď je v dobrých rukou a může důstojně prožívat poslední kapitolu svého života,“ pokračovala.

Kancelář stále řádí na Hradě jako černá ruka

Stehlíková prý může mluvit otevřeně, protože zná Zemana z prezidentské kampaně v roce 2013. „Provázela jsem ho na řadě debat, znám jeho životosprávu. Dále je to klinický obraz, který vnímá každý jinak. 1. září byl před prvňáky příčetný. Další záběry od kolegů, které nebudu jmenovat, naznačují proces, proč skokově ztratil paměť,“ konstatovala Stehlíková a dodala, že chtěla Zemana „dostat ze spárů lidí v Lánech, kteří chtěli puč“.

Po převezení Zemana do ÚVN se rozhodla ustoupit od podání žaloby na pracovníky Hradu. Pokud by nakonec k soudu přeci jen došlo, bude ráda. „Mohla bych mluvit o dalších informacích, třeba jak Mynář zastrašoval lidi, kteří chtěli mluvit o zdraví prezidenta. Kancelář stále řádí na Hradě jako černá ruka. Mám informace, že zneužívání běží měsíce,“ prohlásila.

Jako příklad uvedla kauzu Vrbětice, kdy prý Mynář nepředal Zemanovi zprávu BIS. Už v květnu se spekulovalo, že Zeman se pravděpodobně skutečně dozvěděl o kauze Vrbětice až 17. dubna od premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka. Pokud by se prezident vrátil do Lán a celá situace z posledních dnů se opakovala, bude prý Stehlíková jednat stejně.

Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí dopoledne potvrdila, že prezidentův stav je stabilizovaný. Podle dřívějších informací ale může strávit v ÚVN až tři týdny. Ve středu se měl sejít s Babišem ohledně povolebního vyjednávání, premiér ale v pondělí odpoledne potvrdil, že jednání nebude.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?

Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích
Historie

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích

Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Obyvatelé zničeného Mariupolu, který okupuje ruská armáda, dostávají pouze pět litrů pitné vody týdně, tvrdí televize Nexta

23:09

Jak se nabíjí americké salvové raketomety HIMARS?

22:35

Ukrajina podala přihlášku do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj

22:12

Rozhodnutí armády o omezení pohybu osob v branném věku padlo bez mého vědomí, řekl Zelenskyj a žádá vysvětlení

Živě
ON-LINE: Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Ukrajinci hlásí úspěch u Chersonu

Rusové se soustředí na vytvoření plné kontroly nad Luhanskou oblastí, Ukrajinci hlásí pokrok v Chersonské oblasti. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Volodymyr Zelenskyj zkritizoval úterní rozhodnutí ukrajinské armády, která zakázala mužům v branném věku pohyb mimo trvalé bydliště bez zvláštního povolení. Bude žádat vysvětlení.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Výrazně levnější než Bayraktar. V čem vyniká český Bivoj, který zamíří na Ukrajinu?

I když se jeho výroba stále nachází v testovací fázi, již v brzké době by český bezpilotní letoun Bivoj mohla využívat ukrajinská armáda. Iniciativa Dárek pro Putina, jejíž web provozuje Velvyslanectví Ukrajiny v ČR společně s podnikatelem Daliborem Dědkem, vybírá na dron peníze, aby jej mohla Ukrajincům poslat zdarma. Nasazení do přímého boje by mohlo urychlit certifikaci zbraně, a tím i její zařazení do výzbroje české armády. Dron vyniká nízkou cenou i velkou obratností.

Případ Fedotov: Mstil se brankáři „nejděsivější muž planety“ a čeká ho maso staré 70 let?

Místo NHL angažmá za polárním kruhem. Nikoliv v hokejovém týmu, ale v armádě. Brankář Ivan Fedotov měl mít před sebou sezonu ve Philadelphii Flyers, ale ocitl se v pořádně svízelné situaci. Podle verze Ruska nejde o nic jiného než o to, že stříbrný medailista z her v Pekingu musí absolvovat zatím nesplněnou vojenskou službu. Jiné zprávy však napovídají, že se jedná o pomstu za pakt se Západem. A že za ní stojí jeden z Putinových mužů – Igor Sečin.

Plavčík se ubránil útoku žraloka holýma rukama. Dal jsem mu třikrát pěstí a odplul, říká

Newyorský ostrov Long Island byl svědkem velmi vzácného útoku žraloka. Predátor zaútočil na jednoho z plavčíků, který zrovna zaučoval nováčky. Mořský predátor mu pokousal ruku a hruď, Američanovi se ale nakonec podařilo žraloka odehnat – podle svých slov mu dal párkrát pěstí, informoval deník New York Post. Úřady posléze uzavřely pláž a posílily pobřežní hlídky.

Rozsáhlý požár plastů v Kralupech: Policie má podezření na žhářství, zasahují i chemici

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří v areálu kovošrotu plastový odpad. I druhý den je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 28 jednotek hasičů. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Podle policejní mluvčí Barbory Schneeweissové zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad.

Domácí zpravodajství

Převrácený raft v Českém Krumlově: Záchranáři bezvýsledně pátrají po jednom z vodáků

Záchranáři a policisté zatím bezvýsledně pátrají po jednom z pěti vodáků, s kterými se v úterý v podvečerních hodinách převrátil raft na jezu v Českém Krumlově. Zbývající čtyři osoby vyplavaly na břeh. Informovali o tom policisté s tím, že sjíždění Vltavy je nyní velmi nebezpečnou záležitostí. Doporučují proto všem nejen opatrnost, ale také používání plovacích vest.

Nehoda změnila malé Dominice život: Ochrnula a je na plicní ventilaci. Svůj boj nevzdává

Dominika byla usměvavá dívka, která si užívala života. Vše se však změnilo 17. března 2018, kdy došlo k vážné dopravní nehodě. V nemocnici bojovala o život. Ačkoliv první těžkou bitvu vyhrála, dostavily se komplikace. Kvůli zranění jí otekla mícha, zcela ochrnula a musela být připojena k umělé plicní ventilaci. Nyní jedenáctiletá slečna ušla za čtyři roky velký kus cesty, přesto potřebuje pomoc. Aby se její stav nadále zlepšoval, musí podstoupit aplikaci kmenových buněk. Ta je však finančně velmi náročná.

Děláš si p*del, Markéto? Novotný se ostře pustil do Pekarové a zastal se Pospíšila

Kauza Dozimetr vyvolává spory mezi politiky uvnitř pětikoalice. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nepřímo vyzvala svého spolustraníka a pražského zastupitele Jiřího Pospíšila, aby v nadcházejících komunálních volbách už nekandidoval. Pavel Dovhomilja – jeden z obviněných – totiž uvedl, že europoslanec navazoval kontakt s podnikatelem Michalem Redlem. Pospíšila, který jakákoliv obvinění odmítá, se zastal řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Ten se do současné šéfky Sněmovny ostře pustil na sociálních sítích.