CNN Prima News drahokam

drahokam

Výpis příspěvků ke štítku „drahokam“

Turnov je městem pokladů. Drahokam Českého ráje se pyšní výtečnou kvalitou života

Drahokam vsazený do Českého ráje a město pokladů. Tak by se dal nazvat severočeský Turnov, který nabízí řadu památek a muzeí. V žebříčku kvality života se navíc dlouhodobě drží na vysokých příčkách. Zajímavostí je i to, že občané o státních svátcích vyvěšují české vlajky, které jim starosta rozdává zdarma, jak se dozvíte v novém díle pořadu Prima MĚSTO.

Cesta za drahokamy a minerály vede do Žulové. Ty nejcennější byste v přírodě přehlédli

Žulová, Vápenná, Uhelná nebo Travná –⁠ to jsou názvy sídel v Javornickém výběžku severní Moravy, která dávají jasně tušit, co zde v minulosti bývalo hlavní obživou místních. Právě v Žulové se nepřekvapivě těžila a stále těží žula, v blízké Vápenné zase podobné platí o vápenci. Fandy drahých, polodrahých i zcela obyčejných kamenů a minerálů vábí do Žulové i mineralogická expozice věnovaná geologické historii nejen tohoto regionu.

Hledači cenností vyrazili do polí. Touží najít nacistický poklad, pomoct jim má nová mapa

Amatérští hledači pokladů, vybavení detektory kovů, se tento týden vydali do polí a luk v okolí nizozemské vesnice Ommeren. Stalo se tak poté, co nizozemský národní archiv zveřejnil v úterý starou mapu s označením místa, kam němečtí vojáci na konci druhé světové války údajně ukryli cennosti v hodnotě milionů eur. Informoval o tom The Guardian.

Je diamant z královnina žezla kradený? Jihoafričané osočují Brity a chtějí klenot vrátit

Říká se mu Velká hvězda Afriky nebo Cullinan I. a jde o část největšího bezbarvého diamantu, který kdy byl nalezen. Koloniální úřady v Africe ho na počátku 20. století darovaly tehdejšímu britskému králi Eduardu VII. a nyní se blyští na královském žezle. Po smrti Alžběty II. ovšem v Jihoafrické republice nabírají na síle hlasy, které osočují Brity z krádeže a dožadují se, aby vzácný klenot vrátili.