Žulová
Žulová, Vápenná, Uhelná nebo Travná – to jsou názvy sídel v Javornickém výběžku severní Moravy, která dávají jasně tušit, co zde v minulosti bývalo hlavní obživou místních. Právě v Žulové se nepřekvapivě těžila a stále těží žula, v blízké Vápenné zase podobné platí o vápenci. Fandy drahých, polodrahých i zcela obyčejných kamenů a minerálů vábí do Žulové i mineralogická expozice věnovaná geologické historii nejen tohoto regionu.
Žulová je městečko vmáčknuté mezi Jeseníky, Rychlebské hory a státní hranici s Polskem. Zdejší mineralogickou expozici vede Jaromír Jedlička, který kromě dějin samotné země připomíná i zcela nedávnou, ale už zapomenutou historii jejích obyvatel: „Ten lom známe všichni, dneska už tam není nic vidět, hned pod tím byla dráha, nádraží, zpracovatelské firmy a tak dále.“
Většina žuly i vápence skončila daleko odsud, ale místní si z části materiálu ještě před jeho odvezením stačili udělat to, co mělo přetrvat staletí – náhrobky. Kvůli divokému odsunu po druhé světové válce ale měli němí svědci lidského života i smrti namále. „Říkalo se, že všecko, co je německé, je špatné, takže se likvidovaly staré hřbitovy, zanikaly osady, náhrobky se naházely na jednu hromadu a odvezly se někam k likvidaci,“ pokračuje ve vyprávění Jaromír Jedlička v pořadu Prima Česko.
ČTĚTE TAKÉ: Považujete příběh o perníkové chaloupce za pohádku? Chyba. Najdete ji v Rábech
Přestože je Jaromír Jedlička geologem amatérem, o minerálech dokáže vyprávět neobyčejně poutavě: „Když žula stoupala nahoru, prohřála plášť, jmenovitě vápence, a na kontaktech vzniká celá škála vzácných kontaktních minerálů jako například grosulár anebo varieta, železem zbarvená, taková červenohnědá, které se říká hesonit.“
Příklad pana Jedličky znovu dokládá úskalí koníčků – seberou vám celý život a vrhnou vás kdovíkam. „Sbírám víc než 35 let, mám sježděnou celou Evropu, Spojené státy, Kanadu, Jižní Ameriku, jmenovitě tenhle kus je z brazilské lokality, ale je koupený v Argentině,“ ukazuje v reportáži.
Nejcennější kousky sbírky však nejsou z exotiky, naopak, jsou to dva kameny pocházející ze Zálesí nedaleko Žulové. Při výpravě za geologickými poklady byste je patrně ani nezvedli ze země. „Zálesit, ten byl identifikován tady jako první na světě. Pro mě má největší cenu,“ říká Jaromír Jedlička.