Nejméně 146 lidí zemřelo a další byli zřejmě uvězněni po sesuvu půdy v nefritovém dole ve státě Kachin (Kačjinský stát) na severu Myanmaru. Počet obětí zřejmě ještě poroste. S odkazem na tamní úřady o tom informoval web CNN a další zahraniční média.
Smrtící sesuv půdy, který zřejmě způsobily silné deště, smetl místo bohaté na nefrit v oblasti Hpakant ve čtvrtek ráno. Čínská ggentura Xinhua hlásí 146 mrtvých a 31 zraněných, podle jednoho z tamních zákonodárců Khin Maung Myinta je zraněno 54 lidí. Zákonodárce rovněž varoval, že počet obětí zřejmě ještě vzroste.
Nejde o ojedinělý případ
Kvůli silným dešťům, které znemožnily záchranné práce, musely být z místa neštěstí na čas odvolány pohotovostní týmy. Fotografie na facebookových stránkách tamního hasičského oddělení ukazují práci záchranných týmů, které vytahovaly oběti z bahna a po strmých skalních stěnách je vynášely nahoru z níže položených zaplavených míst.
„Nefritoví horníci byli udušeni vlnou bahna, které je zasáhlo po těžkých deštích,“ píše se v příspěvku hasičské oddělení.
Sesuvy půdy a jiné fatální nehody jsou bohužel v myanmarskýcb dolech na drahokamy poměrně běžné. Nefritová ložiska se většinou nacházejí v odlehlých džunglích a na mnoho z nich nemá stát žádný vliv. Lidé živící se jako sběrači drahokamů pracují často v životu nebezpečných podmínkách, mimo jiné šplhají nahoru a dolů po strmých kopcích plných sutě či volné břidlice.
V minulém roce bylo přes 50 dělníků pohřbeno v nefritovém dole v Hpakantu po protržení přilehlého jezera. A v roce 2015 rovněž v Hpakantu zemřelo nejméně 113 horníků, když se v noci na jejich chaty zřítil kopec nevyužitého vytěžené materiálu.
Myanmar produkuje 70 procent světové produkce nefritu
Myanmar (dříve známý jako Barma) produkuje okolo 70 procent světových zásob nefritu a v oblasti Hpakant existují největších doly na těžbu tohoto drahokamu na světě. Nefrit je jedním z nejzásadnějších vývozních artiklů Myanmaru, který má zemi přinášet miliardy dolarů ročně.
Nezisková organizace zabývající se vyšetřováním korupce a zneužívání životního prostředí odhadla v roce 2014 hodnotu nefritového „odvětví“ asi na 31 miliard dolarů, což tehdy představovalo přibližně polovinu oficiálního HDP země. Konkrétní čísla jsou vzhledem k neregulovanosti odvětví neznámá.