reklama

Dřeviny s barevnou kůrou mohou zastoupit kvetoucí rostliny

Oživení zahradě bezesporu přinášejí hlavně kvetoucí rostliny, které představují velmi výrazný prvek. Zejména v létě hrají květy dřevin a květin na zahradě prim. V jiných obdobích roku, kdy je o květy větší nouze, a hlavně v zimě, kdy na opadavých stromech není ani listí, je potřeba sázet na jiný efekt, než jsou květy. Velkou službu nám udělají dřeviny s barevnou kůrou. Zajímavá kůra se samozřejmě nejvíce odhalí v době, kdy dřeviny nemají listy, ale pěkný kmen a větve můžeme obdivovat kdykoliv v roce.

reklama

Kůra, neboli správně borka je povrchová odumřelá  vrstva kmene nebo kořene. Druh od druhu se liší texturou a strukturou povrchu. Některé druhy dřevin mají borku rozbrázděnou a tlustou několik centimetrů (dub), jiné tenkou a odlupující se (bříza) či hladkou borku bez rýh (buk). Pro dřevinu představuje ochrannou funkci. Povrch kůry stromů je nejčastěji zbarvena v odstínech hnědé a šedé. Některé dřeviny ale nabízejí i krásné červené, žluté, zářivě zelené zbarvení. Naprostou perličku pak představují druhy příčně nebo podélně pruhované.

Zbarvení borky nejlépe vynikne v kontrastu s druhy barvenými neutrálně. Světlým a zářivým barvám nejlépe sluší pozadí tmavě zbarvených jehličnanů. Keře či stromy s barevnou borkou můžeme sesadit i do početnějších skupinek. Velmi oblíbená je kombinace bříz a červenokoré svídy.

K tématu

Dřeviny s pruhovanou kůrou

Skupina tzv. „pyžamových javorů“ má kůru celoročně zelenobíle pruhovanou. Patří sem javor Davidův (Acer davidii), který dorůstá kolem deseti metrů, javor pensylvánský (Acer pensylvanicum) s výškou kolem osm metrů a pěknou kulovitou korunu. Javor hrubý (Acer grosseri var. hersii) je menší, často vícekmenný strom, někdy se označuje jako poddruh javoru Davidova. Výrazný dvojbarevný efekt pak nabízí i bambusy /Bambusa/.

K tématu

Bělokoré dřeviny

Nejznámější bělokorou dřevinou je bezesporu bříza. Její kůra září i v době vegetace, kdy má dřevina listy. Naším domácím druhem je bříza bělokorá /Betula pendula/, která je hojně rozšířená po celé Evropě. Do zahrad doporučujeme břízu papírovou /Betula papyrifera/, která má krásný charakter růstu s kmenem často odspodu děleným, barva borky je čistěji bílá. Výrazně bílou barvu kůry má i bříza Jacquemontova /Betula jacquemontii/, jejíž hladká kůra se odlupuje ve velkých plátech. Pro malé zahrady se hodí i kultivary břízy bělokoré, jako je ´Gracilis´ nebo ´Youngii´.

Poněkud exotičtějším zástupcem bělokorých dřevin je také platan /Platanus/. Setkat se s ním můžeme v mnoha parcích. Preferuje teplejší polohy a slunné stanoviště. Strom je poměrně mohutný, v dospělosti třicet metrů vysoký a dvacet metrů široký, potřebuje dostatek místa.

Velmi působivá je i stříbřitá hladká kůra buků /Fagus/. Po opadu listů, je procházka bukovým lesem úchvatná. Světlou kůru má i topol bílý  /Populus alba/ nebo topol osika /Populus tremula/. Z keřů pak stříbřitě šedým zbarvením vyniká hlošina /Eleagnus angustifolia/.

Zelenokoré dřeviny

Dřeviny se zářivě zelenou kůrou navozují dojem bylin a jednoletých květin, pro které je zelená barva typická. Nejkrásněji zbarvené jsou mladé pruty. Mezi zástupce stromů můžeme zařadit  jerlín japonský /Sophora japonica/, zejména pak jeho kultivar ´Pendula´, který má kaskádovitě převislou korunu. Zelenou kůru mají i některé javory, např. javor jasanolistý /Acer negundo/ a javor dlanitolistý /Acer palmatum/.

Efektní je i vrba Matsudova /Salix matsudana ´Tortuosa´/, která je velmi oblíbená díky převislým a malebně krouceným větvím. Jedná se o nenáročný strom, který se dobře tvaruje řezem a lze jej snadno udržet v libovolné výšce.

Zelenokorým keřům pak vévodí svídy, např. svída krvavá /Cornus sanguinea var. viridissima/. Hezkým keřem s hezkými květy je zákula japonská /Kerria japonica/.

Žlutokoré dřeviny

Žlutá barva kůry je typická pro vrby /Salix/. Všichni jistě známe tzv smuteční vrbu (S. alba ´Tristis´) jejíž dlouhé mladé pruty se sklání nad vodními plochami. Vrby milují dostatek slunce a vláhy a stanoviště podél břehů řek a rybníků jsou pro ně velmi typická. Z nižších keřů je pak jistě nejcennější svída výběžkatá /Cornus stolonifera var. Flaviramea/.

Červenokoré dřeviny

Červená barvu kůry mají některé nižší druhy javorů, např. javor japonský /Acer japonicum/ nebo javor dlanitolistý /Acer palmatum/. Javory potřebují kyselou reakci půdy, dostatek vláhy a chráněné stanoviště. Méně náročná a velmi dekorativní je i vrba červenokřivolaká /Salix erythroflexuosa/, jejíž červené větve mají pokroucený charakter růstu.

K dalším druhům patří i škumpa, mezi nejkrásnější patří škumpa lysá se svým stříhanolistým kultivarem /Rhus glabra ´Laciniata´/, která na podzim vybarvuje listy do oranžovoruda. Škumpy se hodí i do menších zahrad, jen pamatujte na to, že se rozšiřují podzemními výhony, které raší z půdy v okolí keře. Z nižších keřů patří prvenství svídě bílé /Cornus alba ´Sibirica´/,  kultivary ´Argenteomarginata´, ‘Elegantissima’ a ´Speathii' mají navíc panašované  listy, vínově červený je pak kultivar ‘Elegantissima’/.

Řez

Barevná kůra je těmto dřevinám přirozeně dána a vytrvává po celý jejich život. Je ale třeba počítat s tím, že nekrásnější a nejsytější zbarvení najdeme v době rašení a na mladých výhonech. Spolu s věkem barva zavadá. Barevnokoré dřeviny, a to zejména svídy, vrby a zákuly proto musíme často udržovat řezem. Řez podporuje rašení nových výhonů a tím zajistí dostatek mladého dřeva s tou nejhezčí barvou.

Tagy:
zahrada dřeviny borka řez dřevin stromy a keře v zahradě

Hlavní zprávy

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou
Ekonomika

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová
Bydlení

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

reklama

Domácí zpravodajství

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama