reklama

Dřeviny s barevnou kůrou mohou zastoupit kvetoucí rostliny

Vrba Hakuro Nishiki ozdobí nejen barvou kůry.
Zdroj: Prima DOMA

Oživení zahradě bezesporu přinášejí hlavně kvetoucí rostliny, které představují velmi výrazný prvek. Zejména v létě hrají květy dřevin a květin na zahradě prim. V jiných obdobích roku, kdy je o květy větší nouze, a hlavně v zimě, kdy na opadavých stromech není ani listí, je potřeba sázet na jiný efekt, než jsou květy. Velkou službu nám udělají dřeviny s barevnou kůrou. Zajímavá kůra se samozřejmě nejvíce odhalí v době, kdy dřeviny nemají listy, ale pěkný kmen a větve můžeme obdivovat kdykoliv v roce.

reklama

Kůra, neboli správně borka je povrchová odumřelá  vrstva kmene nebo kořene. Druh od druhu se liší texturou a strukturou povrchu. Některé druhy dřevin mají borku rozbrázděnou a tlustou několik centimetrů (dub), jiné tenkou a odlupující se (bříza) či hladkou borku bez rýh (buk). Pro dřevinu představuje ochrannou funkci. Povrch kůry stromů je nejčastěji zbarvena v odstínech hnědé a šedé. Některé dřeviny ale nabízejí i krásné červené, žluté, zářivě zelené zbarvení. Naprostou perličku pak představují druhy příčně nebo podélně pruhované.

Zbarvení borky nejlépe vynikne v kontrastu s druhy barvenými neutrálně. Světlým a zářivým barvám nejlépe sluší pozadí tmavě zbarvených jehličnanů. Keře či stromy s barevnou borkou můžeme sesadit i do početnějších skupinek. Velmi oblíbená je kombinace bříz a červenokoré svídy.

K tématu

Dřeviny s pruhovanou kůrou

Skupina tzv. „pyžamových javorů“ má kůru celoročně zelenobíle pruhovanou. Patří sem javor Davidův (Acer davidii), který dorůstá kolem deseti metrů, javor pensylvánský (Acer pensylvanicum) s výškou kolem osm metrů a pěknou kulovitou korunu. Javor hrubý (Acer grosseri var. hersii) je menší, často vícekmenný strom, někdy se označuje jako poddruh javoru Davidova. Výrazný dvojbarevný efekt pak nabízí i bambusy /Bambusa/.

Dvojbarevný efekt pak nabízí i bambusy
Dvojbarevný efekt pak nabízí i bambusy
Zdroj: Prima DOMA

K tématu

Bělokoré dřeviny

Nejznámější bělokorou dřevinou je bezesporu bříza. Její kůra září i v době vegetace, kdy má dřevina listy. Naším domácím druhem je bříza bělokorá /Betula pendula/, která je hojně rozšířená po celé Evropě. Do zahrad doporučujeme břízu papírovou /Betula papyrifera/, která má krásný charakter růstu s kmenem často odspodu děleným, barva borky je čistěji bílá. Výrazně bílou barvu kůry má i bříza Jacquemontova /Betula jacquemontii/, jejíž hladká kůra se odlupuje ve velkých plátech. Pro malé zahrady se hodí i kultivary břízy bělokoré, jako je ´Gracilis´ nebo ´Youngii´.

Krásné bílé kmeny bříz září na dálku
Krásné bílé kmeny bříz září na dálku
Zdroj: Prima DOMA

Poněkud exotičtějším zástupcem bělokorých dřevin je také platan /Platanus/. Setkat se s ním můžeme v mnoha parcích. Preferuje teplejší polohy a slunné stanoviště. Strom je poměrně mohutný, v dospělosti třicet metrů vysoký a dvacet metrů široký, potřebuje dostatek místa.

Velmi působivá je i stříbřitá hladká kůra buků /Fagus/. Po opadu listů, je procházka bukovým lesem úchvatná. Světlou kůru má i topol bílý  /Populus alba/ nebo topol osika /Populus tremula/. Z keřů pak stříbřitě šedým zbarvením vyniká hlošina /Eleagnus angustifolia/.

Stříbřitě sivá barva kmenů buků kontrastuje s podzimním zbarvením listů
Stříbřitě sivá barva kmenů buků kontrastuje s podzimním zbarvením listů
Zdroj: Prima DOMA

Zelenokoré dřeviny

Dřeviny se zářivě zelenou kůrou navozují dojem bylin a jednoletých květin, pro které je zelená barva typická. Nejkrásněji zbarvené jsou mladé pruty. Mezi zástupce stromů můžeme zařadit  jerlín japonský /Sophora japonica/, zejména pak jeho kultivar ´Pendula´, který má kaskádovitě převislou korunu. Zelenou kůru mají i některé javory, např. javor jasanolistý /Acer negundo/ a javor dlanitolistý /Acer palmatum/.

Efektní je i vrba Matsudova /Salix matsudana ´Tortuosa´/, která je velmi oblíbená díky převislým a malebně krouceným větvím. Jedná se o nenáročný strom, který se dobře tvaruje řezem a lze jej snadno udržet v libovolné výšce.

Zelenokorým keřům pak vévodí svídy, např. svída krvavá /Cornus sanguinea var. viridissima/. Hezkým keřem s hezkými květy je zákula japonská /Kerria japonica/.

Jerlín japonský Pendula není u nás zas tolik rozšířený
Jerlín japonský Pendula není u nás zas tolik rozšířený
Zdroj: Prima DOMA

Žlutokoré dřeviny

Žlutá barva kůry je typická pro vrby /Salix/. Všichni jistě známe tzv smuteční vrbu (S. alba ´Tristis´) jejíž dlouhé mladé pruty se sklání nad vodními plochami. Vrby milují dostatek slunce a vláhy a stanoviště podél břehů řek a rybníků jsou pro ně velmi typická. Z nižších keřů je pak jistě nejcennější svída výběžkatá /Cornus stolonifera var. Flaviramea/.

Červenokoré dřeviny

Červená barvu kůry mají některé nižší druhy javorů, např. javor japonský /Acer japonicum/ nebo javor dlanitolistý /Acer palmatum/. Javory potřebují kyselou reakci půdy, dostatek vláhy a chráněné stanoviště. Méně náročná a velmi dekorativní je i vrba červenokřivolaká /Salix erythroflexuosa/, jejíž červené větve mají pokroucený charakter růstu.

K dalším druhům patří i škumpa, mezi nejkrásnější patří škumpa lysá se svým stříhanolistým kultivarem /Rhus glabra ´Laciniata´/, která na podzim vybarvuje listy do oranžovoruda. Škumpy se hodí i do menších zahrad, jen pamatujte na to, že se rozšiřují podzemními výhony, které raší z půdy v okolí keře. Z nižších keřů patří prvenství svídě bílé /Cornus alba ´Sibirica´/,  kultivary ´Argenteomarginata´, ‘Elegantissima’ a ´Speathii' mají navíc panašované  listy, vínově červený je pak kultivar ‘Elegantissima’/.

Cornus alba Sibirica se pyšní zářivě červenou barvou
Cornus alba Sibirica se pyšní zářivě červenou barvou
Zdroj: Daniela Dušková

Řez

Barevná kůra je těmto dřevinám přirozeně dána a vytrvává po celý jejich život. Je ale třeba počítat s tím, že nekrásnější a nejsytější zbarvení najdeme v době rašení a na mladých výhonech. Spolu s věkem barva zavadá. Barevnokoré dřeviny, a to zejména svídy, vrby a zákuly proto musíme často udržovat řezem. Řez podporuje rašení nových výhonů a tím zajistí dostatek mladého dřeva s tou nejhezčí barvou.

Tagy: zahrada dřeviny borka řez dřevin stromy a keře v zahradě
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Kultura

Detaily posledního rozloučení se Šafránkovou. Rodina prozradila datum i místo

Detaily posledního rozloučení se Šafránkovou. Rodina prozradila datum i místo

Veřejné rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, která zemřela minulý týden ve věku 68 let, bude 25. června dopoledne v kostele sv. Anežky v Praze na Spořilově. Pohřeb se uskuteční ve stejný den odpoledne v kruhu rodiny a blízkých přátel. Na prostranství u kostela bude mít veřejnost možnost pohřeb sledovat na velkoplošných obrazovkách. Informovala o tom s odkazem na syna herečky Josefa Abrháma mladšího mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.

EURO 2021

Limberský se vrátil ke kauze Kúdela: Organizovaný zločin, nemůžu se s tím smířit

Limberský se vrátil ke kauze Kúdela: Organizovaný zločin, nemůžu se s tím smířit

Na fotbalovém Euru začíná čtvrtý den a český národ je na nohou. Svěřence trenéra Jaroslava Šilhavého čeká první a třaskavý zápas na šampionátu proti Skotsku (od 15:00). Před utkáním je velkým tématem několik měsíců stará záležitost týkající se Ondřeje Kúdely a jeho údajného rasismu. I to se řešilo v pořadu Co Čech, to trenér!, jehož hosty byli bývalí fotbalisté David Limberský s Romanem Bednářem, atletka Nikola Bendová a expert CNN Prima NEWS Jakub Burian.

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada
Chvíle hrůzy pro Eriksenovu manželku. Myslela si, že je mrtvý, popsal Schmeichel
Hašek, Pirk či Porupková. Cyklistického závodu Prima CUP se zúčastnila řada osobností
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce
Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí
Další články
reklama
reklama