reklama

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

reklama

„Vývoj je rizikový, epidemie zrychluje. Vysoký nárůst nakažených v pátek je unikátní, čísla v tento den s ohledem na menší počet testů jindy spíše klesají,“ zhodnotil Dušek aktuální situaci. Podíl na horší situaci má počasí a také podzimní období, které nahrává šíření viru. Podle Duška se ale prý ještě pořádně nerozjelo.

Dalším důvodem je vysoký výskyt nakažlivější varianty delta. „Nejsme dostatečně proočkovaní. Vidíme jen to, co testujeme. Pokud odhalíme tři tisíce případů, nákaz je ve společnosti samozřejmě vždy více. V období největšího vrcholu epidemie nám modely ukázaly dvakrát až třikrát více, než byl počet pozitivně testovaných,“ vysvětlil šéf ÚZIS.

Podle dat ministerstva zdravotnictví je ve vážném stavu hospitalizováno 123 lidí s covidem. „Není to sice super alarmující číslo, ale může přijít další růst. Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Je to regionálně specifické, nemocnice mají různý lůžkový fond. Když epidemie začne v některém regionu dramatičtěji růst, může to omezit elektivní péči a provoz nemocnic,“ varoval Dušek.

Dodal, že národní dispečink intenzivní péče je opět v denním pohotovostním režimu. Počty podle Duška porostou. Doufá, že důkaz v rostoucích číslech přesvědčí k očkování občany, kteří ještě vakcinaci nepodstoupili. „Bez očkování epidemie neskončí,“ zdůraznil.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková ujistila, že vláda o plošném zpřísnění opatření zatím rozhodně neuvažuje. „Budeme se věnovat klastrům a v ohniscích se opatření udělat musejí. Vidíme vrchol ledovce, v populaci je více skrytých nákaz,“ konstatovala. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu nakažených v posledních dnech ji páteční číslo nepřekvapilo.

Zájem o očkování roste

V pátek se nechalo naočkovat přes 30 tisíc lidí, nejvíce za jeden den od konce prázdnin. Prudký nárůst začal ve středu poté, co ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že od listopadu si budou muset lidé platit za testy, které neindikuje hygiena po rizikovém kontaktu. Navíc se zkrátí platnost testů – u antigenního na 24 hodin a u PCR metody na tři dny.

„Vidíme, že ministerstvo zdravotnictví prakticky nutí lidi k tomu, aby se nechali očkovat. Potřebujeme se dostat na proočkovanost mezi 80 a 90 procenty,“ uvedl imunolog Václav Hořejší. Sám Adam Vojtěch už v minulosti několikrát přiznal, že právě placené testy budou nástrojem, kterým přitáhnou lidi do očkovacích center. Proočkovanost je v Česku lehce nad 56 procenty.

Například na pražském hlavním nádraží se od sobotního rána tvoří dlouhé fronty desítek lidí. „Už mě k tomu dohnala situace, která se připravuje,“ řekl jeden z nových zájemců o vakcinaci. Lidé stojí na místech bez registrace ve frontě klidně i dvě až tři hodiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama