reklama

Dvacet čtyři let od tragické smrti princezny Diany: Jak zněla její poslední slova?

Kdo si někdy vzpomněl na princeznu Dianu, pravděpodobně se také zamyslel i nad její smrtí. Od tragické autonehody, kolem které vznikl nespočet konspiračních teorií, uplynulo již 24 let. Jméno „Lady Di“ však společností rezonuje dodnes, a s ním i celý příběh oblíbené členky královské rodiny. Co se stalo v den neštěstí? Jak na nehodu reagovala monarchie? A jak zněla Dianina poslední slova?

reklama

Obětavá, okouzlující, upřímná a lidmi milovaná. Princezna Diana byla jednou z nejznámějších žen po celém světě. Její život však předčasně a tragicky vyhasl v jejích šestatřiceti letech.

Poslední srpnový den roku 1997 narazil Mercedes, v němž jela se svým přítelem Dodim Al-Fayedem, bodyguardem a řidičem Henrim Paulem, ve více než stokilometrové rychlosti do 13. pilíře pařížského tunelu Pont de l’Alma nedaleko Seiny.

Posádka se snažila ujet paparazzi, kteří Dianu pronásledovali. Řidič Henri Paul však řízení ve vysoké rychlosti nezvládl a naboural. Navíc údajně řídil pod vlivem alkoholu a antidepresiv. Henri Paul a Dodi Al-Fayed zemřeli na místě. Diana však podle svědků vypadala, že není těžce zraněná, dokonce se „hýbala a mluvila“.

Stačil by bezpečnostní pás

Záchranáři ji ale i tak okamžitě převezli do pařížské nemocnice Pitié-Salpêtrière. Podle prvotních zpráv měla otřes mozku, zlomenou ruku a rozřízlé stehno. Následně se však zjistilo, že její zranění jsou mnohem rozsáhlejší, a to především v oblasti hrudníku. Lékaři jí dokonce přesunuli srdce z levé strany hrudníku na pravou, přesto se jim ho však nepodařilo znovu nahodit.

Princezna Diana podlehla vnitřnímu krvácení, které způsobila natržená plicní tepna, ve čtyři hodiny ráno. Její poslední slova popsal hasič Xavier Gourmelon, který k vraku auta dorazil mezi prvními. Při vyprošťování Diana prý neustále opakovala, že jí zranění bolí. Nakonec podle Gourmelona řekla: „Ach můj bože, co se to stalo?“

Doktor Richard Sheperd, přední britský forenzní patolog, však tvrdí, že Diana zemřít nemusela. „Její specifické zranění je tak vzácné, že se domnívám, že za celou svou kariéru jsem takové neviděl,“ uvedl v roce 2019 ve své knize Unnatural Causes (Neobvyklé příčiny, pozn. red.), kterou citoval web Daily Mail.

Podle něj by stačilo, kdyby byla Diana během jízdy připoutaná bezpečnostním pásem. „Kdyby byla připoutaná, pravděpodobně by se o dva dny později objevila na veřejnosti s podlitinou u oka, možná trochu udýchaná kvůli zlomenině žeber a se zlomenou rukou,“ napsal Shepherd. Jediný přeživší fatální autonehody, Dianin bodyguard Trevor Rees Jones, během neštěstí pás měl.

Nechala za sebou dva malé syny

Kolem havárie vznikl nespočet konspiračních teorií, všechny však byly později vyvráceny. Vyšetřování smrti princezny Diany se uzavřelo 14. prosince 2006 jako fatální autonehoda. Dianě bylo 36 let a zanechala za sebou dva malé syny, tehdy patnáctiletého prince Williama a dvanáctiletého prince Harryho. Ti se v době neštěstí nacházeli na zámku Balmoral ve Skotsku.

Princezna Diana měla oba syny se svým bývalým manželem a následníkem britského trůnu princem Charlesem. Tehdy ještě Diana Spencerová se se svým budoucím mužem setkala na podzim roku 1977. S královskou rodinou se znala, vyrůstala totiž nedaleko zámku Sandrigham v Norfolku.

„Přestože s ním tehdy chodila princeznina starší sestra Sarah, na mírně zakulacené a mile roztržité Dianě zaujala prince zejména její bezprostřednost,“ vysvětlil historik a spisovatel Kamil Rodan. S Charlesem se poté začali vídat víc a 29. července 1981 se s Dianou vzali v londýnské katedrále sv. Pavla. Na obřad bylo pozváno 3 500 lidí a v televizi ho po celém světě sledovalo 750 milionů diváků.

Konspirace kolem prince Charlese

Pro Charlese však Diana nebyla první volbou. Byl zamilovaný do Camilly Parkerové Bowlesové, současné vévodkyně z Cornwallu a Charlesovy druhé manželky. Manželství s Dianou trvalo jen 15 let, skončilo 28. srpna 1996, rok před smrtí Lady Di. Konspirační teorie okolo Dianiny smrti se motají i kolem prince Charlese.

Britská policie totiž v souvislosti s jejím úmrtím vyslýchala i jejího někdejšího chotě. Objevila závažnou zprávu, kterou princezna necelý rok před tragickou nehodou napsala na kus papíru. V ní vyjádřila obavy o svůj život a obvinila prince Charlese, že se ji chystá zabít.

„Sedím dnes u svého stolu, je říjen a toužím po tom, aby mě někdo obejmul, povzbudil, abych zůstala silná a měla hlavu stále vysoko. Tahle fáze mého života je ta nejnebezpečnější. Můj manžel plánuje nehodu v autě. Selhání brzd a vážné zranění hlavy,“ napsala údajně Diana v poznámce, která se podle Daily Mailu po letech dostala do rukou jejímu bývalému komorníkovi. Ten ji předal policii.

Nejstíhanější člověk moderní doby

Tragická autonehoda zasáhla miliony lidí po celém světě i samotnou britskou monarchii. Královna Alžběta II. se po neštěstí dostala pod přísnou kontrolu. Smrt Lady Di navíc oznámila až po pěti dnech od osudné události. Za to britská monarchie od veřejnosti schytala kritiku. Královna po nehodě zůstala se svými vnuky, před kterými údajně schovávala titulní strany novin, aby se o smrti své matky nedozvěděli skrze média.

Pohřeb princezny Diany se konal 6. září 1997. Na televizních obrazovkách ho sledovaly více než dvě a půl miliardy lidí. Dianin bratr, Lord Spencer, za její smrt vinil především média a svou sestru prohlásil za „nejstíhanějšího člověka moderní doby“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

V Itálii řádilo hned sedm tornád. Živel devastoval domy i auta, z letiště je spoušť

V neděli odpoledne v severní Itálii napočítali sedm tornád ruzné síly a velikosti, která značně poničila obce a majetek. Přírodní živel se vyskytl mezi oblastmi Lombardie a Emilie, největší škody pak napáchal v města Carpi v oblasti Emilia-Romagna. Zde větrný vír zničil aeroklub, který prošel rekonstrukcí a čekal na slavnostní otevření. I přes napáchané škody nebyl nikdo vážně zraněn.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

reklama

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Babiš je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co volíš. Do vlády s SPD by šel

„Andrej Babiš (ANO) je jako bonboniéra,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Info.cz Martin Schmarcz. Podle něj se způsob vládnutí současného premiéra může změnit podle toho, kdo s ním po volbách do Poslanecké sněmovny půjde do koalice. S komentátorkou CNN Prima NEWS Barborou Zpěváčkovou se shodli, že ANO by do vlády po určitých ústupcích s SPD šlo.

Havlíček: Před volbami chceme projednat zmrazení platů politiků. Vláda návrh schválila

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Řekl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. Představitelé vlády zároveň schválili, že Česko poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun nebo že na filmové pobídky pro letošní rok uvolnilo z rozpočtové rezervy dalších 300 milionů korun.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama