CNN Prima News Národní rozpočtová rada

Národní rozpočtová rada

Výpis příspěvků ke štítku „Národní rozpočtová rada“

Tempo zadlužování je hrozivé. Pro Česko může mít fatální následky, varuje ekonom

16. ledna 2023 16:14

Veřejný dluh České republiky se nadále zvyšuje. I když Česko stále patří k těm méně zadluženým zemím Evropské unie, člen Národní rozpočtové rady Petr Musil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS varoval, že tempo zadlužení je hrozivé. Neřešení této situace by pak mohlo mít fatální následky pro veřejné finance i českou ekonomiku jako takovou, dodal Musil.

KOMENTÁŘ: Cenové stropy v Maďarsku splnily účel. Připomněly bídu předlistopadové éry

23. prosince 2022 10:39

Poručíme větru, dešti. Taková byla jedna z dávných představ sovětských soudruhů o životě v 21. století. Dnes je stejně směšná jako před více než půlstoletím. Škoda, že se automaticky nevysmíváme také novodobým „géniům“, kteří chtějí poroučet cenám zboží a služeb. Vždyť je to tak jednoduché: Zdražování zatneme tipec cenovými stropy. Co by se na tom mohlo pokazit?

Stanjura hledá, jak ušetřit. Omezíme výchovné a zrušíme podporu stavebního spoření, plánuje

17. prosince 2022 17:29

Chci zrušit podporu stavebního spoření a omezit výchovné. To potvrdil v sobotním rozhovoru pro Novinky.cz ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Výchovné se přitom má začít vyplácet až od ledna 2023. Stanjurovy plánované škrty mají alespoň částečně řešit schodek státního rozpočtu. Ministr financí popsal, co má plánu a kdy by případné změny mohly začít platit.

Zeman dokončil obměnu rady České národní banky. Jmenoval dva nové členy a viceguvernéra

14. prosince 2022 15:14

Novými členy bankovní rady České národní banky se od 13. února stanou dosavadní ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady (NRR) Jan Kubíček. Ke stejnému dni se dosavadní člen rady Jan Frait stane viceguvernérem. Všechny ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman. Procházka a Kubíček nahradí dosavadního viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým končí šestileté funkční období. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jména nových členů ukazují, že nelze čekat žádnou zásadnější změnu měnové politiky ČNB.

Novým členem Národní rozpočtové rady byl zvolen ekonom Musil. Střídá Zamrazilovou

16. listopadu 2022 16:37

Novým členem Národní rozpočtové rady byl zvolen ekonom Petr Musil, moderátor pořadu Co na to vaše peněženka a redaktor webu CNN Prima NEWS. Rozhodla o tom na svém středečním zasedání Poslanecká sněmovna, která tak schválila návrh Senátu z října tohoto roku. Výkonu funkce se ujme složením slibu do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Pípáme na poplach, varuje předseda NRR Hampl. Superhrubá mzda se bude muset vrátit

3. listopadu 2022 23:40

Veřejné finance nejsou v dobré kondici, je ale stále ještě čas s tím něco udělat, řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti.

Nechcete kapitalismus, probuďte se, nikdo nehladoví. Ekonomové se ostře pohádali ve studiu

21. října 2022 23:52

Energetická krize sílí, vláda nekomunikuje jednotně aktuální nařízení a na výhledovém řešení se mají problém shodnout jen koaliční politici. Na ideálním postupu se neshodli ani hosté pořadu 360° předseda odborářů a kandidát na Hrad Josef Středula, předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl, ekonomka Ilona Švihlíková, a hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Ve studiu došlo k ostré hádce.

Vyšší přídavky na děti a životní minimum? Koalice uvažuje o navýšení od ledna

17. září 2022 08:33

Životní minimum by se mohlo od ledna znovu zvýšit. Zvednout by se mohly také dětské přídavky. O úpravě částek jedná koalice. ČTK to řekla náměstkyně ministerstva práce pro sociální dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL). Kvůli inflaci minimum vzrostlo naposledy od července. Nyní pro samotného dospělého činí 4 620 korun. Pro dospělé v rodině a děti je částka nižší.

Česko se rapidně zadlužuje. Tak propastný dluh je neudržitelný, varuje rozpočtová rada

15. září 2022 13:21

Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtů se v Česku zvětšuje, obrat směrem k udržitelnosti není na obzoru. Nerovnováha veřejných financí dosáhla takového rozsahu, že může být odstraněna pouze zvýšením daňových příjmů ve spojení se změnou zákonů, které řeší takzvané mandatorní výdaje či definují rozsah činností státu. Vyplývá to ze Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou ve čtvrtek vydala Národní rozpočtová rada. Premiér Petr Fiala (ODS) sdělil, že rozpočtová nerovnováha je dědictvím po předchozí vládě, nynější kabinet si podle něj uvědomuje důležitost ozdravení veřejných financí.

Ekonom Hampl: Inflaci je třeba zkrotit, jinak rozleptá společnost. Nebude to zadarmo

7. července 2022 14:04

Když přichází pandemie nebo válka, ekonom vidí hodně mlhy a v ní jen nějaké obrysy. Jeho úkolem je upozorňovat, že nelze mít vše, že je vždy něco za něco, protože politici to říkají jen neradi. „My jako voliči tohle nechceme slyšet. My máme rádi, když je nám prezentováno, že můžeme mít všechno najednou a nic to stát nebude,“ řekl Mojmír Hampl, člen Národní rozpočtové rady v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.