CNN Prima News Národní rozpočtová rada

Národní rozpočtová rada

Výpis příspěvků ke štítku „Národní rozpočtová rada“

Vláda schvaluje zákon roku. Stěžovali si všichni ministři, popsal krvavý kompromis Stanjura

Očekávám, že vláda schválí rozpočet na příští rok jednomyslně a všichni z koalice ho budou hájit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Sestavování rozpočtu přitom provázely boje, stěžovali si zejména ministři za hnutí STAN i Piráti. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) bude o takzvaném zákonu roku hlasovat ve středu odpoledne.

Sledujte Partii: Velká politická debata s Richterovou, Vondrou, Knotkem a Hrnčířem

Boj o rozpočet, úspory i pozornost ve Sněmovně. V pořadu Partie Terezie Tománkové budou na tato témata debatovat ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák z hnutí STAN a předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse čtyř zástupců různých politických stran a hnutí. Pořad můžete sledovat v neděli v 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Vládní balíček k ozdravení státní kasy nestačí, míní rozpočtová rada. Vyhlíží další opatření

České veřejné finance jsou nadále ve výrazné nerovnováze. Ve zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí představené ve čtvrtek to konstatovala Národní rozpočtová rada. Vládní konsolidační balíček a úprava penzijního systému podle rady mohou změnit trend a oddálit náraz na dluhovou brzdu, do budoucna ale bude třeba v konsolidaci pokračovat.

Dodržení schodku? Bez úpravy výdajů málo pravděpodobné, shodla se rozpočtová rada

Aktualizováno

Bez zásahu do výdajové strany státního rozpočtu nelze letos očekávat dodržení plánovaného schodku 295 miliard korun. V pravidelném čtvrtletním stanovisku to uvedla Národní rozpočtová rada. Podle ministerstva financí je ale na podobná varování brzy a plánované úspory, které zajistí dosažení schodku, jsou podle něj realistické. Rada také upozornila, že návrh státního rozpočtu na příští rok a výhled na další roky konzervují deficit na úrovni dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Rada tvrdí, že je to ve střednědobém horizontu neudržitelné, a žádá pokračování v konsolidaci veřejných financí.

Jiná sazba DPH u černé kávy, jiná u caffè latte. Které změny způsobí problémy a chaos?

Vládní kabinet se pouští do složitého boje za menší zadlužení státu. Kromě opozice mu však v cestě stojí hned několik překážek, které bude muset překonat. Týká se to zjevných rozporů, které soubor více než 50 opatření přináší. Patří mezi ně například rozdílná sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na časopisy a noviny, nejasnosti okolo DPH u kávy s mlékem nebo boj za nulovou sazbu spotřební daně u tichého vína. Jaké další zmatky čekají na poslance a senátory, kteří si budou muset s návrhy poradit v legislativním procesu?

Ekonom: Že zdraží léky? Zavádějící. Antibiotika či další farmaka na předpis naopak zlevní

Chystané vládní změny v sazbách DPH vyvolaly značné debaty ohledně otázky, jak se dotknou cen léků. Zdražení by se však mělo týkat spíše volně prodejných léků, zatímco například antibiotika by mělo čekat naopak zlevnění. Důvodem je, že aktuálně spadají do vyšší sazby DPH. Upozorňuje na to ekonom Národní rozpočtové rady Petr Musil. Farmaceuti ale jeho optimismus nesdílejí.

Blížíme se dluhové brzdě, varoval ekonom Hampl. Následně zpochybnil znalosti exprezidenta Klause

Tempo, jakým se přibližujeme dluhové brzdě, je nebezpečné. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Podle něj je třeba udělat vše pro to, aby se současné zadlužování v tuzemsku zbrzdilo. Hampl si rovněž rýpl do bývalého prezidenta Václava Klause, který dle něj naprosto ztratil ponětí o proporcích veřejných financí.