reklama

Ekonom: Politici tahají řešení cen energií z klobouku. Zdražování bude i v příštích letech

Ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že politici v otázce růstu cen energií tahají řešení z klobouku. Podle něj však jde jen o krátkodobá opatření. Politici se prý především snaží ukázat, že se o své voliče starají.

reklama

Prudké zdražování energií řešili i lídři G20 na summitu v Říme. Podle Kovandy však spíše v obecnější rovině. „A to v podobě boje s klimatickou změnou, kdy je součástí i umělé zdražování energií a jeho výsledek nyní pozorujeme,“ podotkl.

Závěry summitu v Římě jsou pak podle něj velmi vágní a nejednoznačná. „Zelení aktivisté je kritizují, z hlediska občanů v Česku je výsledek spíše příznivý. Pokud by se lídři dohodli na radikálnějším omezení emisí a boje s klimatickými změnami, tak by to znamenalo další zdražování. K tomu ale nedošlo,“ připomněl.

Politici si podle Kovandy uvědomují vliv těchto opatření a vidí, že jestli budou takto pokračovat, skončí. „Nepřejí si být nahrazeni. Proto postupují opatrněji a v rozporu s tím, co si přejí například zelení aktivisté,“ pokračoval ekonom.

„Energetická krize, kterou zažíváme, nám ukazuje, že nyní nemáme na to, abychom výrazněji využívali zelené zdroje a nedošlo k sociálním nepokojům či bouřím v důsledku drahých energií. Je to varování, že ceny energií politikům ukazují, aby zmírnili své kroky,“ sdělil. Politici prý nemohou hledět jen na zájmy zelených lobbistů, ale i na zbytek populace.

Energetická chudoba hrozí milionům Čechů

Kovanda připomněl červencový závěr Evropské komise: podle něho energetickou chudobou mohou být ohroženy až čtyři miliony Čechů. „To si nikdo nevezme na triko, proto budou politici postupovat opatrněji,“ podotkl. Dosluhující ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) uvedl, že desetina českých domácností, která bude ohrožena energetickou chudobou, bude mít nárok na jednorázové finanční dávky.

„Nyní to smysl má, je to rychlé řešení, ale jednorázové. Musí se najít řešení, která budou dlouhodobá a koncepční, aby se nepoužívala ta šitá horkou jehlou. Jak budou odstavovány uhelné elektrárny a jaderné bloky v Německu, tak bude elektřina zdražovat, hrozí výkyvy i na trhu s plynem,“ upozornil.

Pro finančně zranitelné domácnosti podle něj musí existovat záchranná síť, která pomůže situaci zvládat. „Musí fungovat tak, aby se lidé nezačali bouřit a nezvolili si extrémní politiky,“ podotkl.

Lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) již přišel s návrhem, aby se stát domluvil s dodavateli poslední instance na maximálním částce či procentu, které by mohli lidem účtovat. „Ani to ale není dlouhodobé řešení, opět je šité horkou jehlou. Spíše je výsledkem politického boje, aby Fiala uspokojil své voliče a poptávku po něčem novém,“ podotkl Kovanda.

Najít dlouhodobé řešení bude podle ekonoma otázka několika měsíců. „Zatím to jsou řešení tahaná z klobouku, která mají ukázat, že se politici starají o voliče,“ dodal s tím, že dokud bude Česko součástí jednotného trhu, tak bude vypínáním elektráren a jaderných bloků ovlivněno: „Proto je nutné se v Česku připravit na zdražení energií i v dalších letech.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Chronicky nemocní a senioři se budou registrovat na třetí dávku už po pěti měsících

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama