Ekonom: Politici tahají řešení cen energií z klobouku. Zdražování bude i v příštích letech

Ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že politici v otázce růstu cen energií tahají řešení z klobouku. Podle něj však jde jen o krátkodobá opatření. Politici se prý především snaží ukázat, že se o své voliče starají.

Prudké zdražování energií řešili i lídři G20 na summitu v Říme. Podle Kovandy však spíše v obecnější rovině. „A to v podobě boje s klimatickou změnou, kdy je součástí i umělé zdražování energií a jeho výsledek nyní pozorujeme,“ podotkl.

Závěry summitu v Římě jsou pak podle něj velmi vágní a nejednoznačná. „Zelení aktivisté je kritizují, z hlediska občanů v Česku je výsledek spíše příznivý. Pokud by se lídři dohodli na radikálnějším omezení emisí a boje s klimatickými změnami, tak by to znamenalo další zdražování. K tomu ale nedošlo,“ připomněl.

Politici si podle Kovandy uvědomují vliv těchto opatření a vidí, že jestli budou takto pokračovat, skončí. „Nepřejí si být nahrazeni. Proto postupují opatrněji a v rozporu s tím, co si přejí například zelení aktivisté,“ pokračoval ekonom.

„Energetická krize, kterou zažíváme, nám ukazuje, že nyní nemáme na to, abychom výrazněji využívali zelené zdroje a nedošlo k sociálním nepokojům či bouřím v důsledku drahých energií. Je to varování, že ceny energií politikům ukazují, aby zmírnili své kroky,“ sdělil. Politici prý nemohou hledět jen na zájmy zelených lobbistů, ale i na zbytek populace.

Energetická chudoba hrozí milionům Čechů

Kovanda připomněl červencový závěr Evropské komise: podle něho energetickou chudobou mohou být ohroženy až čtyři miliony Čechů. „To si nikdo nevezme na triko, proto budou politici postupovat opatrněji,“ podotkl. Dosluhující ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) uvedl, že desetina českých domácností, která bude ohrožena energetickou chudobou, bude mít nárok na jednorázové finanční dávky.

„Nyní to smysl má, je to rychlé řešení, ale jednorázové. Musí se najít řešení, která budou dlouhodobá a koncepční, aby se nepoužívala ta šitá horkou jehlou. Jak budou odstavovány uhelné elektrárny a jaderné bloky v Německu, tak bude elektřina zdražovat, hrozí výkyvy i na trhu s plynem,“ upozornil.

Pro finančně zranitelné domácnosti podle něj musí existovat záchranná síť, která pomůže situaci zvládat. „Musí fungovat tak, aby se lidé nezačali bouřit a nezvolili si extrémní politiky,“ podotkl.

Lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) již přišel s návrhem, aby se stát domluvil s dodavateli poslední instance na maximálním částce či procentu, které by mohli lidem účtovat. „Ani to ale není dlouhodobé řešení, opět je šité horkou jehlou. Spíše je výsledkem politického boje, aby Fiala uspokojil své voliče a poptávku po něčem novém,“ podotkl Kovanda.

Najít dlouhodobé řešení bude podle ekonoma otázka několika měsíců. „Zatím to jsou řešení tahaná z klobouku, která mají ukázat, že se politici starají o voliče,“ dodal s tím, že dokud bude Česko součástí jednotného trhu, tak bude vypínáním elektráren a jaderných bloků ovlivněno: „Proto je nutné se v Česku připravit na zdražení energií i v dalších letech.“

Tagy: