Zatímco případné referendum o možném vystoupení České republiky z Evropské unie se stává zásadním politickým tématem před sněmovními volbami, ekonomové před ním hlasitě varují. Případný czexit by totiž podle nich dopadl nejtvrději na obyčejné lidi. Zvýšila by se výrazně nezaměstnanost a například čerstvá zelenina by se stala luxusem. Podle odborníků by případný výstup z EU znamenal pro Česko ekonomickou katastrofu.
A podle předvolebních průzkumů reálně existuje varianta, že bude vládu sestavovat současný premiér Andrej Babiš (ANO) s SPD a KSČM. Referendem o vystoupení z Evropské unie si přitom obě strany podmiňují svoji případnou účast ve vládě.
Co by vystoupení z EU znamenalo pro řadového občana? Podle odborníků by přišla o práci až třetina Čechů pracujících v průmyslu. „Czexit by především znamenal masivní ztrátu zakázek pro české exportéry a s tím související propad české ekonomiky a masivní propouštění. Minimálně třetina Čechů, pracujících v průmyslu, by přišla o zaměstnání a viděli bychom i masivní propad HDP. Na rozdíl od Británie jde na evropský trh přes 80 % českého exportu a takovou ztrátu by nebylo možno nahradit vývozem nikam jinam,“ sdělil pro CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
„Výrazně by se také prodražil a prodloužil dovoz zboží ze zahraničí, což by vedlo k dalšímu vysokému nárůstu už tak vysoké inflace. U potravin by zavedení hraničních kontrol navíc znamenalo prodloužení cesty potravin a byl by tak problém dostat k nám zejména čerstvé ovoce a zeleninu mimo sezónu české produkce, tedy od podzimu do jara. Obchody by tak nabízely mnohem méně zboží a čerstvá zelenina by se v zimě stala drahým luxusem,“ doplnil.
Nejhorší dopad by podle něj byl skutečně na velký nárůst nezaměstnanosti, protože české firmy by neměly komu dodávat.
Závislost na zahraničí
Česká republika je příliš závislá na mezinárodním obchodu, czexitem by se na tom podle ekonomů příliš nezměnilo. „Kdyby skutečně došlo k vystoupení České republiky z Evropské unie, závislost naší ekonomiky na zahraničí by se tím skokově nesnížila. Pouze bychom měli výrazně horší podmínky pro mezinárodní obchod, což by silně poškodilo naše hospodářství. Některé společnosti by při zhoršení podmínek zahraničního obchodu přestaly být rentabilní a začaly by krachovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Z ekonomického pohledu lze tedy říct, že by případný czexit byl katastrofou
„To by dlouhodobě navyšovalo nezaměstnanost a destabilizovalo veřejné rozpočty. Zároveň by Česká republika ztratila svou atraktivitu pro zahraniční investory, což by dramaticky zpomalilo další rozvoj země. Z ekonomického pohledu lze tedy říct, že by případný czexit byl katastrofou,“ doplnil.
Příkladem nám může být aktuální dění ve Velké Británii po brexitu. „Vývoj ve Spojeném království by pro nás měl být jasným varováním. Navíc Britové mají výrazně schopnější politickou reprezentaci a větší sílu prosazovat své zájmy na mezinárodním poli než naše země. Přesto je zřejmé, že situaci nezvládli a odluka od Evropské unie jim ničí ekonomiku a vede k problémům v zásobování. Nedivil bych se, kdyby nová generace britských politiků začala uvažovat o návratu do EU,“ sděli Křeček.