reklama

Hamáček: Epidemie pomalu slábne. Jinde by nápor nemocných jako my nezvládli

Epidemie koronaviru podle šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) slábne. Podle něj to ale neznamená, že by lidé měli propadat velkému optimismu. Zároveň prohlásil, že nebýt obrovského nasazení zdravotníků a robustního zdravotnictví, Česká republika by krizi nezvládla.

reklama

„Čísla běží podle matematických modelů, dochází k pomalému slábnutí epidemie, křivka klesá. Je čas na opatrný optimismus. Skóre se drží na křivce 70, znamenalo by to převedení z kategorie pět do čísla čtyři,“ řekl na středeční tiskové konferenci po jednání krizového štábu Hamáček.

Dodal, že nemá cenu propadat extrémnímu optimismu a tvrdit, že je vše za námi. „Situace v nemocnicích je kritická, nápor je zvladatelný díky obrovskému nasazení zdravotníků a robustnímu zdravotnictví,“ prohlásil Hamáček. Dodal, že kdyby byla podobná situace jinde ve světě, země by ji nemusela zvládnout.

Nová pravidla od středy

Od středy začala platit nová nařízení vlády v boji proti koronaviru. Do lavic se vrátili žáci prvních, druhých tříd základních škol, žáci škol speciálních a začala platit i nová pravidla v obchodech. Aktuálně se opatření řídí podle protiepidemického systému PES.

Na státní svátek v úterý 17. listopadu přibylo 4 246 nově nakažených koronavirem. Pandemie je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) za bodem zlomu, a tak se opatření mohou postupně rozvolňovat podle protiepidemického systému PES.

Ve středu se vrátili do lavic žáci prvních a druhých tříd základních škol i všechny ročníky speciálních škol. Třídy se nedělí do menších skupin jako na jaře a děti z různých tříd by se neměly potkávat. Pod touto podmínkou fungují i družiny.

I v obchodech začalo platit nové nařízení. Jeden člověk pro sebe má vyhrazen prostor 15 metrů čtverečních a otevírací doba může být maximálně do 21. hodiny. Otevřely se také salony pro psy a kočky a na svatby, pohřby a bohoslužby může nově 15 lidí. Ve středu zasedá Ústřední krizový štáb, po čemž na tiskové konferenci promluví ministr vnitra Jan Hamáček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama