reklama

Hamáček: Epidemie pomalu slábne. Jinde by nápor nemocných jako my nezvládli

Epidemie koronaviru podle šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) slábne. Podle něj to ale neznamená, že by lidé měli propadat velkému optimismu. Zároveň prohlásil, že nebýt obrovského nasazení zdravotníků a robustního zdravotnictví, Česká republika by krizi nezvládla.

reklama

„Čísla běží podle matematických modelů, dochází k pomalému slábnutí epidemie, křivka klesá. Je čas na opatrný optimismus. Skóre se drží na křivce 70, znamenalo by to převedení z kategorie pět do čísla čtyři,“ řekl na středeční tiskové konferenci po jednání krizového štábu Hamáček.

Dodal, že nemá cenu propadat extrémnímu optimismu a tvrdit, že je vše za námi. „Situace v nemocnicích je kritická, nápor je zvladatelný díky obrovskému nasazení zdravotníků a robustnímu zdravotnictví,“ prohlásil Hamáček. Dodal, že kdyby byla podobná situace jinde ve světě, země by ji nemusela zvládnout.

Nová pravidla od středy

Od středy začala platit nová nařízení vlády v boji proti koronaviru. Do lavic se vrátili žáci prvních, druhých tříd základních škol, žáci škol speciálních a začala platit i nová pravidla v obchodech. Aktuálně se opatření řídí podle protiepidemického systému PES.

Na státní svátek v úterý 17. listopadu přibylo 4 246 nově nakažených koronavirem. Pandemie je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) za bodem zlomu, a tak se opatření mohou postupně rozvolňovat podle protiepidemického systému PES.

Ve středu se vrátili do lavic žáci prvních a druhých tříd základních škol i všechny ročníky speciálních škol. Třídy se nedělí do menších skupin jako na jaře a děti z různých tříd by se neměly potkávat. Pod touto podmínkou fungují i družiny.

I v obchodech začalo platit nové nařízení. Jeden člověk pro sebe má vyhrazen prostor 15 metrů čtverečních a otevírací doba může být maximálně do 21. hodiny. Otevřely se také salony pro psy a kočky a na svatby, pohřby a bohoslužby může nově 15 lidí. Ve středu zasedá Ústřední krizový štáb, po čemž na tiskové konferenci promluví ministr vnitra Jan Hamáček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Partie

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové a další členové LGBT+ komunity jsou podle poslance SPD Jaroslava Foldyny devianti. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Schyluje se podle něj k tomu, že bude tato komunita upřednostňována třeba při výběru pracovní pozice. Proti jeho vymezení se tvrdě ohradili jak senátorka ODS Miroslava Němcová, tak Pirát Jan Lipavský.

Počasí

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

V neděli Česko ještě čekají tropická vedra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty na některých místech republiky mohou dosahovat až 36 °C. Odborníci tak doporučují pít vodu a nezdržovat se dlouho na přímém slunci. ČHMÚ také varuje před požáry. V neděli večer se ale ochladí. Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, větrem a kroupami. Pršet by mělo celý týden.

Partie

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Nebudeme se snižovat na Babišovu úroveň, stojí si za svým Piráti. Podle jejich poslance Jana Lipavského se premiér Andrej Babiš (ANO) bojí a začíná lhát. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS tak reagoval na opakované výtky ze strany ANO, že Piráti jsou promigrační a chtějí lidem danit byty. Piráti to neustále vyvrací a tvrdí, že nic takového nechtějí a v programu nemají.

Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Stát nám nejvíc pomůže, když otevře hranice, říká šéf pražského hotelu Four Seasons
Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Další články
reklama
reklama