reklama

Hamáček: Epidemie pomalu slábne. Jinde by nápor nemocných jako my nezvládli

Epidemie koronaviru podle šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) slábne. Podle něj to ale neznamená, že by lidé měli propadat velkému optimismu. Zároveň prohlásil, že nebýt obrovského nasazení zdravotníků a robustního zdravotnictví, Česká republika by krizi nezvládla.

reklama

„Čísla běží podle matematických modelů, dochází k pomalému slábnutí epidemie, křivka klesá. Je čas na opatrný optimismus. Skóre se drží na křivce 70, znamenalo by to převedení z kategorie pět do čísla čtyři,“ řekl na středeční tiskové konferenci po jednání krizového štábu Hamáček.

Dodal, že nemá cenu propadat extrémnímu optimismu a tvrdit, že je vše za námi. „Situace v nemocnicích je kritická, nápor je zvladatelný díky obrovskému nasazení zdravotníků a robustnímu zdravotnictví,“ prohlásil Hamáček. Dodal, že kdyby byla podobná situace jinde ve světě, země by ji nemusela zvládnout.

Nová pravidla od středy

Od středy začala platit nová nařízení vlády v boji proti koronaviru. Do lavic se vrátili žáci prvních, druhých tříd základních škol, žáci škol speciálních a začala platit i nová pravidla v obchodech. Aktuálně se opatření řídí podle protiepidemického systému PES.

Na státní svátek v úterý 17. listopadu přibylo 4 246 nově nakažených koronavirem. Pandemie je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) za bodem zlomu, a tak se opatření mohou postupně rozvolňovat podle protiepidemického systému PES.

Ve středu se vrátili do lavic žáci prvních a druhých tříd základních škol i všechny ročníky speciálních škol. Třídy se nedělí do menších skupin jako na jaře a děti z různých tříd by se neměly potkávat. Pod touto podmínkou fungují i družiny.

I v obchodech začalo platit nové nařízení. Jeden člověk pro sebe má vyhrazen prostor 15 metrů čtverečních a otevírací doba může být maximálně do 21. hodiny. Otevřely se také salony pro psy a kočky a na svatby, pohřby a bohoslužby může nově 15 lidí. Ve středu zasedá Ústřední krizový štáb, po čemž na tiskové konferenci promluví ministr vnitra Jan Hamáček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama