reklama

Hamáček: Epidemie pomalu slábne. Jinde by nápor nemocných jako my nezvládli

Epidemie koronaviru podle šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) slábne. Podle něj to ale neznamená, že by lidé měli propadat velkému optimismu. Zároveň prohlásil, že nebýt obrovského nasazení zdravotníků a robustního zdravotnictví, Česká republika by krizi nezvládla.

reklama

„Čísla běží podle matematických modelů, dochází k pomalému slábnutí epidemie, křivka klesá. Je čas na opatrný optimismus. Skóre se drží na křivce 70, znamenalo by to převedení z kategorie pět do čísla čtyři,“ řekl na středeční tiskové konferenci po jednání krizového štábu Hamáček.

Dodal, že nemá cenu propadat extrémnímu optimismu a tvrdit, že je vše za námi. „Situace v nemocnicích je kritická, nápor je zvladatelný díky obrovskému nasazení zdravotníků a robustnímu zdravotnictví,“ prohlásil Hamáček. Dodal, že kdyby byla podobná situace jinde ve světě, země by ji nemusela zvládnout.

Nová pravidla od středy

Od středy začala platit nová nařízení vlády v boji proti koronaviru. Do lavic se vrátili žáci prvních, druhých tříd základních škol, žáci škol speciálních a začala platit i nová pravidla v obchodech. Aktuálně se opatření řídí podle protiepidemického systému PES.

Na státní svátek v úterý 17. listopadu přibylo 4 246 nově nakažených koronavirem. Pandemie je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) za bodem zlomu, a tak se opatření mohou postupně rozvolňovat podle protiepidemického systému PES.

Ve středu se vrátili do lavic žáci prvních a druhých tříd základních škol i všechny ročníky speciálních škol. Třídy se nedělí do menších skupin jako na jaře a děti z různých tříd by se neměly potkávat. Pod touto podmínkou fungují i družiny.

I v obchodech začalo platit nové nařízení. Jeden člověk pro sebe má vyhrazen prostor 15 metrů čtverečních a otevírací doba může být maximálně do 21. hodiny. Otevřely se také salony pro psy a kočky a na svatby, pohřby a bohoslužby může nově 15 lidí. Ve středu zasedá Ústřední krizový štáb, po čemž na tiskové konferenci promluví ministr vnitra Jan Hamáček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera
Finance

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá
Politika

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá

 • Aktualizováno
 • Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v případu Čapí hnízdo. Sněmovní imunitní výbor jeho vydání v úterý doporučil plénu. Stejné doporučení přišlo i v případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze opencard. Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala v době zasedání výboru na pražském Malostranském náměstí a požadovala vydání expremiéra policii. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

  Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

  Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

  Z řidiče tramvaje hrdinou. David zahlédl požár, z hořícího domu zachránil dva seniory

  Pondělní pracovní ráno se pro řidiče tramvaje Davida Hrůzu v Brně-Bystrci změnilo v záchranou akci. Při cestě na kontrolu kolejí kvůli námraze si všiml hořícího domu. Nezaváhal a vyběhl lidem na pomoc. Z hořící budovy vyvedl dva seniory, zachránil i auto. „Možná se dělá haló pro nic. Takhle by se měl zachovat každý normální občan,“ hodnotí svůj čin skromný hrdina.

  Vynikám zdvořilostí, řekl Zeman při jmenování soudců. Kvůli platům zmínil „nenažranost"

  Prezident Miloš Zeman v úterý při jmenování sedmi nových soudců zkritizoval neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Zmínil výraz „nenažranost“. Za ostudu české justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

  Aktualizováno

  Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

  reklama