Epidemie sílí, Česko zažilo rekordní den: Nejvíce nakažených i pozitivních testů

Německo nemocnice

Aktuální covidová statistika

Laboratoře odhalily ve středu v Česku 16 939 případů koronaviru. Druhý den po sobě tak bylo překonáno dosavadní denní maximum. Pozitivních bylo téměř 52 procent testů, což je rovněž rekordní podíl. S COVID-19 je hospitalizováno téměř 5 900 lidí, zhruba o 200 více než ve středu. V těžkém stavu je 845 z nich. S nákazou dosud zemřelo 11 580 lidí. Rizikové skóre PES zůstává na 80 bodech a druhý den je tak v nejvyšším pátém stupni pohotovosti. ČR už má na obyvatele čtyřikrát více případů COVID-19 než Německo

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo ze středeční 1,0 na 1,19. Od středy se navíc zhoršily všechny ukazatele, podle nichž se rizikové skóre počítá. Na pátém stupni pohotovosti je už index ve všech krajích Česka.

Roste rovněž počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Ve středu to bylo zhruba 1 006 případů, ve čtvrtek 1 087. Mezi lidmi staršími 65 let bylo za poslední dva týdny v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 872 nově nakažených, což je proti středě nárůst o 70 případů. Zhoršuje se i podíl pozitivních testů na celkovém počtu testovaných.

V přepočtu nových případů na milion obyvatel je na tom podle údajů z 30. prosince Česká republika oproti sousedním zemím zdaleka nejhůře. S 1 584,6 případy na milion obyvatel jsme na tom čtyřikrát hůře než Německo (392,1 případů) a Polsko (336,6). A ještě lépe si oproti nám vedou Rakousko (287,8 případů na milion obyvatel) a Maďarsko (201,8). A třikrát hůře je na tom ČR i vůči Slovensku, které vykazuje 557,2 případů na milion obyvatel.

Zvyšují se počty zemřelých a hospitalizovaných

V poslední době se začíná opět zvyšovat počet zemřelých s COVID-19. Na začátku listopadu umíralo i více než 200 lidí denně, poté začaly počty klesat a začátkem prosince se držely většinou pod stovkou. Od minulé středy do úterý však bylo každý den zemřelých znovu minimálně sto, na tuto středu zatím připadá 75 obětí. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Podobně se vyvíjí také počet hospitalizovaných. Na začátku listopadu jich bylo více než 8000, v prosinci tento počet klesl zhruba na polovinu. Ještě na Štědrý den bylo v nemocnicích s covidem zhruba 4300 lidí, poté ale začalo pacientů přibývat. Nemocnice kvůli tomu nesmí od čtvrtka přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s COVID-19. Nárůst hospitalizovaných považuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) za závažný. „Rozhodující bude první týden v lednu,“ řekl ve středu.

Rizikové skóre vzrostlo téměř v každém regionu země, pouze v Ústeckém kraji zůstalo na 76 bodech, což je spodní hranice pátého stupně. Stejnou hodnotu má index také v Plzeňském a Jihomoravském kraji. Nejhorší situace je v Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji, kde je skóre na 89 bodech.

Od březnového začátku epidemie se koronavirus v Česku potvrdil u 718 661 lidí. Více než 592 tisíc z nich se z nemoci vyléčilo. Aktuálně je v zemi 114 500 nakažených, to je nejvíce od začátku listopadu.

Tagy: