Evropou se šíří exotický virus. Nakažené hlásí dvě země, Francie varuje před epidemií

Evropou se šíří virové onemocnění Chikungunya. Nakažené podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) hlásí Francie a Itálie. Zatím onemocnělo několik desítek lidí. Deník Le Monde uvedl, že francouzští experti varují před rizikem epidemie.

Virus se přenáší kousnutím komáry rodu Aedes a způsobuje vysokou horečku a bolesti svalů. Prozatím se v Evropě podle ECDC vyskytují desítky nakažených. Nejvíce případů hlásí Francie. „K 16. červenci orgány veřejné zdravotní péče ve Francii nahlásily 30 případů infekční choroby způsobené virem chikungunya ve 12 různých místních správních jednotkách,“ uvedlo ECDC na svém webu.

ČTĚTE TAKÉ: Letní koupání představuje výzvu pro zdraví. Prymula poradil, na co si dát ve vodě pozor

Francouzská zdravotnická agentura Santé publique France varuje, že vzestupný trend počtu nakažených může pokračovat, píše deník Le Monde.

Většina ohnisek se nachází na jihu či jihovýchodě Francie, jeden nakažený je však také v oblasti těsně u německých hranic. Experti vysvětlují zvýšený počet případů epidemií onemocnění ve francouzských departmentech v zámoří Réunion a Mayotte. Riziko epidemického šíření viru v kontinentální části Francie je navíc zvýšeno vysokými teplotami, které přispívají k šíření komára tygřího.

Kromě Francie hlásí jednoho nakaženého i další země. „Tento týden Itálie oznámila první případ onemocnění virem chikungunya na svém území od roku 2017, a to v provincii Piacenza,“ informovalo ECDC.

Agentura zvyšuje dohled

Chikungunya je virové onemocnění, které přenáší komáři rodu Aedes. „Onemocnění se projevuje náhlým nástupem vysoké horečky, která je často doprovázena silnými bolestmi kloubů. Mezi další příznaky patří bolesti hlavy, svalů a vyrážka na tvářích a trupu. Většina lidí se uzdraví, ale u 30-40 % postižených se může vyvinout chronická artritida, která připomíná revmatoidní artritidu a může trvat měsíce i roky,“ píše na svém webu Státní zdravotní ústav.

V současné době je virus rozšířený zejména v tropických a subtropických oblastech Afriky, Asie a Ameriky. V Česku byly dosud zaznamenány pouze případy dovezení nemoci ze zahraničí. Mezi lety 2018 a 2024 má SZÚ informace o 29 případech importovaných ze zahraničí. Nejvíce z nich, konkrétně 19, jich bylo z Thajska.

Vzhledem k většímu počtu nakažených zavedlo ECDC sezónní posílený dohled za účelem sledování výskytu případů v Evropě. Primárním cílem je informovat orgány veřejné zdravotní péče a podporovat provádění vhodných opatření. Onemocnění virem chikungunya je v EU povinně hlášeným onemocněním.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pozor na neomyté borůvky z lesa. Tasemnice se v těle může projevit i po 15 letech

Tagy: