reklama

Epidemii jsme začali bagatelizovat, říká Prymula. Na řadě jsou opatření pro školy

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) oznámil další opatření proti koronaviru. Od pátku budou zakázány vnitřní akce, kde hosté mají jen místa k stání, a to nad 10 lidí. Platí jen několik výjimek. Jsou tato opatření správným krokem? Co bude následovat? A co je pro Česko v souvislosti s koronavirem největším problémem? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.

reklama

„Epidemii jsme začali bagatelizovat. Po několika měsících jsme si odnesli závěr, že epidemie zmizela,“ označuje hlavní problém české společnosti v souvislosti s koronavirem epidemiolog Roman Prymula. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásil, že důvodem pro bagatelizace jsou také vyjádření předních českých lékařů a autorit, kterými koronavirus zlehčují na úroveň chřipky.

Podle Prymuly je Česko aktuálně v kritické fázi boje s epidemií, takže opatření, která jsou nyní hlášena, jsou namístě. Dle něj lze očekávat i další zpřísnění. „Určitě tam budou projednávána další opatření, která se týkají škol či shromažďování,“ uvedl Prymula. Může tak dojít například na všeobecné nošení roušek na základních školách, ve hře je také zamezení návštěv v domovech pro seniory.

Krizový štáb? Nemá takovou roli jako dřív

Epidemiolog řekl, že největší nárůst monitoruje v klubech a podobných zařízeních. Právě proto i na ně míří nová opatření, která mají začít platit od pátečního večera. Nově by tak mělo mimo jiné platit, že by se lidé v klubech neměli zdržovat na baru. „V klubu se dá očekávat, že tam lidé budou pít a je nekontrolovatelné, zda tam budou mít roušku,“ uvedl Prymula v pořadu 360° Pavlíny Wolfové a doplnil, že pokud lidé budou sedět, tak je riziko menší, než když stojí u baru, kde se setkávají s cizími lidmi. Zvednout ze svých míst by se podle epidemiologa lidé v klubech mohli jen na dobu nutnou, tedy například kvůli odchodu na toaletu.

Aktuální opatření by podle Prymuly mohla vydržet minimálně na měsíc. „Lidé by měli omezit aktivity, na kterých nemusí být,“ dodal Prymula. Dle jeho slov však nelze očekávat zavírání komerčních objektů. Zavírat nechce ani školy. „Bude snaha udržet školy po maximální dobu,“ doplnil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum.

Na přetřes přišla i otázka znovuzavedení Ústředního krizového štábu. Podle Prymuly se jedná spíše o věc politickou, ale k jeho reaktivaci se příliš pozitivně nestaví. „V tuto chvíli nemá takovou roli jako dřív. Teď je tu hlavně problematika ve zdravotnictví,“ řekl epidemiolog s tím, že dominantním prvkem je dle něj nyní resort zdravotnictví.

Za středu možná až 2 tisíce nakažených

Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané pouze na konkrétní místo. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Roušky budou povinné i pro lidi stojící na baru.

Jen za středu je zatím hlášeno 1293 nově nakažených koronavirem. Podle ministra zdravotnictví tak může být na konci dne hlášeno i přes 2 tisíce pozitivních případů. „Prosím všechny občany, aby zvážili účast na velkých akcích, a firmy, aby zvážily jejich pořádání. Jestli se nám podaří křivku epidemie zlomit, závisí hlavně na každém z nás,“ napsal Vojtěch na Twitteru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou
Koronavirus

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou

Ačkoliv se vývoj epidemie zatím řídí spíše optimistickým scénářem, čísla nakažených se nyní mohou výrazněji zvyšovat. Řekl to v pořadu Nový den ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Může za to přicházející podzim a sním spojený četnější výskyt respiračních onemocnění, například chřipky. Proto ve vysílání CNN Prima NEWS apeloval na očkování, a to jak proti covidu, tak proti zmíněné chřipce.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama