reklama

Epidemii jsme začali bagatelizovat, říká Prymula. Na řadě jsou opatření pro školy

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) oznámil další opatření proti koronaviru. Od pátku budou zakázány vnitřní akce, kde hosté mají jen místa k stání, a to nad 10 lidí. Platí jen několik výjimek. Jsou tato opatření správným krokem? Co bude následovat? A co je pro Česko v souvislosti s koronavirem největším problémem? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.

reklama

„Epidemii jsme začali bagatelizovat. Po několika měsících jsme si odnesli závěr, že epidemie zmizela,“ označuje hlavní problém české společnosti v souvislosti s koronavirem epidemiolog Roman Prymula. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásil, že důvodem pro bagatelizace jsou také vyjádření předních českých lékařů a autorit, kterými koronavirus zlehčují na úroveň chřipky.

Podle Prymuly je Česko aktuálně v kritické fázi boje s epidemií, takže opatření, která jsou nyní hlášena, jsou namístě. Dle něj lze očekávat i další zpřísnění. „Určitě tam budou projednávána další opatření, která se týkají škol či shromažďování,“ uvedl Prymula. Může tak dojít například na všeobecné nošení roušek na základních školách, ve hře je také zamezení návštěv v domovech pro seniory.

Krizový štáb? Nemá takovou roli jako dřív

Epidemiolog řekl, že největší nárůst monitoruje v klubech a podobných zařízeních. Právě proto i na ně míří nová opatření, která mají začít platit od pátečního večera. Nově by tak mělo mimo jiné platit, že by se lidé v klubech neměli zdržovat na baru. „V klubu se dá očekávat, že tam lidé budou pít a je nekontrolovatelné, zda tam budou mít roušku,“ uvedl Prymula v pořadu 360° Pavlíny Wolfové a doplnil, že pokud lidé budou sedět, tak je riziko menší, než když stojí u baru, kde se setkávají s cizími lidmi. Zvednout ze svých míst by se podle epidemiologa lidé v klubech mohli jen na dobu nutnou, tedy například kvůli odchodu na toaletu.

Aktuální opatření by podle Prymuly mohla vydržet minimálně na měsíc. „Lidé by měli omezit aktivity, na kterých nemusí být,“ dodal Prymula. Dle jeho slov však nelze očekávat zavírání komerčních objektů. Zavírat nechce ani školy. „Bude snaha udržet školy po maximální dobu,“ doplnil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum.

Na přetřes přišla i otázka znovuzavedení Ústředního krizového štábu. Podle Prymuly se jedná spíše o věc politickou, ale k jeho reaktivaci se příliš pozitivně nestaví. „V tuto chvíli nemá takovou roli jako dřív. Teď je tu hlavně problematika ve zdravotnictví,“ řekl epidemiolog s tím, že dominantním prvkem je dle něj nyní resort zdravotnictví.

Za středu možná až 2 tisíce nakažených

Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané pouze na konkrétní místo. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Roušky budou povinné i pro lidi stojící na baru.

Jen za středu je zatím hlášeno 1293 nově nakažených koronavirem. Podle ministra zdravotnictví tak může být na konci dne hlášeno i přes 2 tisíce pozitivních případů. „Prosím všechny občany, aby zvážili účast na velkých akcích, a firmy, aby zvážily jejich pořádání. Jestli se nám podaří křivku epidemie zlomit, závisí hlavně na každém z nás,“ napsal Vojtěch na Twitteru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama