reklama

Epidemii jsme začali bagatelizovat, říká Prymula. Na řadě jsou opatření pro školy

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) oznámil další opatření proti koronaviru. Od pátku budou zakázány vnitřní akce, kde hosté mají jen místa k stání, a to nad 10 lidí. Platí jen několik výjimek. Jsou tato opatření správným krokem? Co bude následovat? A co je pro Česko v souvislosti s koronavirem největším problémem? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.

reklama

„Epidemii jsme začali bagatelizovat. Po několika měsících jsme si odnesli závěr, že epidemie zmizela,“ označuje hlavní problém české společnosti v souvislosti s koronavirem epidemiolog Roman Prymula. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásil, že důvodem pro bagatelizace jsou také vyjádření předních českých lékařů a autorit, kterými koronavirus zlehčují na úroveň chřipky.

K tématu

Podle Prymuly je Česko aktuálně v kritické fázi boje s epidemií, takže opatření, která jsou nyní hlášena, jsou namístě. Dle něj lze očekávat i další zpřísnění. „Určitě tam budou projednávána další opatření, která se týkají škol či shromažďování,“ uvedl Prymula. Může tak dojít například na všeobecné nošení roušek na základních školách, ve hře je také zamezení návštěv v domovech pro seniory.

Krizový štáb? Nemá takovou roli jako dřív

Epidemiolog řekl, že největší nárůst monitoruje v klubech a podobných zařízeních. Právě proto i na ně míří nová opatření, která mají začít platit od pátečního večera. Nově by tak mělo mimo jiné platit, že by se lidé v klubech neměli zdržovat na baru. „V klubu se dá očekávat, že tam lidé budou pít a je nekontrolovatelné, zda tam budou mít roušku,“ uvedl Prymula v pořadu 360° Pavlíny Wolfové a doplnil, že pokud lidé budou sedět, tak je riziko menší, než když stojí u baru, kde se setkávají s cizími lidmi. Zvednout ze svých míst by se podle epidemiologa lidé v klubech mohli jen na dobu nutnou, tedy například kvůli odchodu na toaletu.

K tématu

Aktuální opatření by podle Prymuly mohla vydržet minimálně na měsíc. „Lidé by měli omezit aktivity, na kterých nemusí být,“ dodal Prymula. Dle jeho slov však nelze očekávat zavírání komerčních objektů. Zavírat nechce ani školy. „Bude snaha udržet školy po maximální dobu,“ doplnil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum.

Na přetřes přišla i otázka znovuzavedení Ústředního krizového štábu. Podle Prymuly se jedná spíše o věc politickou, ale k jeho reaktivaci se příliš pozitivně nestaví. „V tuto chvíli nemá takovou roli jako dřív. Teď je tu hlavně problematika ve zdravotnictví,“ řekl epidemiolog s tím, že dominantním prvkem je dle něj nyní resort zdravotnictví.

Za středu možná až 2 tisíce nakažených

Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané pouze na konkrétní místo. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Roušky budou povinné i pro lidi stojící na baru.

Jen za středu je zatím hlášeno 1293 nově nakažených koronavirem. Podle ministra zdravotnictví tak může být na konci dne hlášeno i přes 2 tisíce pozitivních případů. „Prosím všechny občany, aby zvážili účast na velkých akcích, a firmy, aby zvážily jejich pořádání. Jestli se nám podaří křivku epidemie zlomit, závisí hlavně na každém z nás,“ napsal Vojtěch na Twitteru.

Tagy: Adam Vojtěch školy roušky Roman Prymula 360⁰ Pavlíny Wolfové Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus 360° koronavirová opatření Pandemie koronaviru

Další hlavní zprávy

Německo

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Hororový pohled. Tak svědci popisují moment, kdy v německém městě Trevír do chodců v pěší zóně najelo auto. Jedno miminko mělo po nárazu vypadnout z kočárku, vzduchem letělo více lidí. Mezi čtyřmi oběťmi je i devítiměsíční dítě. Starosta města hovořil i o zemřelé dívce, po níž zůstal na ulici pár tenisek. Řidič podle svědků najel do davu úmyslně, zraněných je až 30 lidí.

Domácí

Otevřou hotely a zoo, ale vleky ne. Je to absurdní, zlobí se majitelé skiareálů

Otevřou hotely a zoo, ale vleky ne. Je to absurdní, zlobí se majitelé skiareálů

Vleky a lanovky se ve čtvrtek na rozdíl od služeb, restaurací a obchodů nerozjedou. Zástupci Asociace horských středisek to považují za politické rozhodnutí. Je podle nich neodůvodněné a neadekvátní a zásadně porušuje pravidla protiepidemického systému PES. Ředitel asociace Libor Knot tak reagoval na slova ministra zdravotnictví Jana Blatného o tom, že se zatím tvoří hygienické podmínky a vleky a lanovky musí do 12. prosince stát.

Zahraničí

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec

Bruselská policie aktuálně zasahuje u podobných případů jako ta česká – nelegální párty. V pátek provedla razii na jedné takové akci v gay baru. Při zjišťování totožností zadržených účastníků narazili policisté na jednoho, jehož účast by nejspíš čekal málokdo. Na večírku, který některá média označují za „orgie“, byl totiž i europoslanec za maďarskou stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána, která přitom vystupuje proti LGBT komunitám.

Ledecký obešel opatření, zahrál ilegální koncert. Natáčíme videoklip, to smíme, míní
Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Vakcína proti covidu by v Česku mohla být na přelomu ledna a února, řekl Blatný
Porodila dřív, než ji stihli otestovat. K dítěti matku pustili až po dvaceti dnech
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU
Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová
Muž upozornil na nevhodné chování spolucestujícího. Ten ho pobodal
Další články
reklama
reklama