CNN Prima News eRouška

eRouška

Výpis příspěvků ke štítku „eRouška“

Průšvih jménem eRouška, chaos a improvizace. NKÚ zhodnotil postup vlády během pandemie

Stát v letech 2017 až 2021 vynaložil na informační podporu protiepidemických činností 495 milionů korun, na řešení pandemie ale nebyl připraven. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Po vypuknutí epidemie covidu provázel řízení chaos a budování nové IT infrastruktury pak vysoká míra improvizace, což přineslo řadu problémů, uvedli kontroloři v tiskové zprávě. Upozorňují také na to, že ministerstvo zdravotnictví nezapracovalo nově vytvořenou informační podporu do Pandemického plánu ČR ani do své informační koncepce.

Firmy, které odrazují od eRoušky a trasování, bude kontrolovat inspekce, varoval Středula

Firmy, které přikazují zaměstnancům nepoužívat aplikaci eRouška nebo se neúčastnit trasování kontaktů, bude kontrolovat Státní úřad inspekce práce. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula to řekl na tiskové konferenci po pondělním zasedání tripartity. Podle něj se na kontrolách odbory shodly s ministerstvem práce a sociálních věcí.

Česko se musí připravit na kyberútoky proti zdravotnictví, varuje NÚKIB

Zdravotnictví představuje podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) lákavý cíl pro svou snadnou vydíratelnost a od první poloviny roku je ještě více ohroženo v souvislosti s pandemií koronaviru. Česko se s pravděpodobností 55 až 70 procent během následujícího roku nevyhne vyděračským útokům (ransomware) na podniky a organizace. Jednou z nejvíce ohrožených oblastí je přitom právě zdravotnictví, vyplývá z analýzy NÚKIB.

Aplikaci eRouška si aktivoval milion lidí, pomohly textové zprávy. Stále je to málo

Aplikaci eRouška si v mobilních telefonech aktivoval v Česku milion lidí. Informovali o tom zástupci projektu Chytrá karanténa. Oznámili nárůst počtu stažení za poslední den, kdy operátoři rozesílali textové zprávy s výzvou k instalování aplikace, o 178 000 na 861 000 aktivací. Do konce léta mělo aplikaci jen asi čtvrt milionu lidí. Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by bylo pro maximální využití této aplikace v koronavirové epidemii potřeba, aby si ji do telefonu stáhlo šest milionů uživatelů.

Flegrovo aktualizované protiepidemické desatero: Utrácejte a hledejte smysl života

Česko se zmítá ve spleti koronavirových opatření, která se mohou i nadále zpřísňovat. Pokud je nebudeme dodržovat, hrozí premiér Andrej Babiš lockdownem. Ministr zdravotnictví je pro zpřísnění opatření také a ministr vnitra zmínil možnost přistoupení k izraelskému režimu. Parazitolog Jaroslav Flegr aktualizoval v návaznosti na současný stav pandemie své desatero rad, které by měly omezit riziko nákazy koronavirem na minimum, a zveřejnil tak na svém Facebooku tzv. dvanáctero.