reklama

Je ještě vůbec k něčemu eRouška? ptají se lidé. O aplikaci pochybuje i Prymula

S velkou slávou se spouštěla, teď už mnoho lidí zapomnělo, že ji vůbec má nainstalovanou. Řeč je o aplikaci eRouška, která má za cíl anonymně upozorňovat občany, že se setkali s nakaženým koronavirem. Lidé si však stěžují, že i když se v jejich blízkosti pohyboval pozitivně testovaný na covid, aplikace jim nedala vůbec vědět.

reklama

„Aplikaci eRouška jsem měla hned od začátku. Nic se nikdy nestalo, přestože jsme měli dva pozitivní kontakty včetně následných karantén. Už jsem to smazala,“ popsala svou zkušenost redakci paní Ludmila.

Podobné zážitky mají i další. „Seděl jsem půl hodiny vedle člověka, který byl následně testován jako pozitivní, mobily byly kousek od sebe, oba s aktivní eRouškou. Když pak použil kód, nic mi nepřišlo,“ přidal se pan Adam.

O přínosu eRoušky, jejíž provoz vyjde měsíčně na 816 tisíc bez DPH, pochybuje i epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. „Těch několik měsíců, co ji mám nainstalovanou, jsem žádné varování nedostal, a to ani přesto, že jsem byl v kontaktu se spoustou lidí,“ popsal CNN Prima NEWS epidemiolog.

„Nejsem si jistý funkčností toho systému. Pokud si aplikaci nenainstaluje více lidí, je její využitelnost malá. V současném konceptu opravdu nepřináší mnoho,“ dodal Prymula.

Aplikaci eRouška si doposud stáhlo 1,55 milionu Čechů. V poslední době si ji do mobilu instaluje kolem tisícovky lidí denně. Během středy 3. února eRouška upozornila na rizikové setkání 991 lidí.

Aplikace je přínosná, říká Dzurilla

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla, který má aplikaci na starosti, v ní přínos stále vidí. „Pořád jede a funguje. Mám zpětnou vazbu, že lidé, kteří dostali notifikaci na rizikový kontakt, si pak třeba raději zajeli na antigenní testy, které jsou zdarma, a nechali se otestovat. Plošně bych neříkal, že to k ničemu není,“ řekl CNN Prima NEWS Dzurilla.

„Jsou lidi, kteří berou eRoušku vážně a pak dávají pozor. Účel eRoušky je v tom, že když přijde notifikace, neměl by pak člověk třeba chodit za starými prarodiči,“ dodal.

Aplikace eRouška doposud měla fungovat tak, že uživatele upozorní na setkání s nakaženým člověkem, které bylo delší než 15 minut. To by se mělo nyní změnit kvůli britské mutaci, která je podle odborníků asi o 40 procent nakažlivější než původní virus. Jak konkrétně, není zatím jasné.

Tagy:
aplikace testování Roman Prymula trasování IT Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus eRouška covid Vladimír Dzurilla

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíce za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama