reklama

Je ještě vůbec k něčemu eRouška? ptají se lidé. O aplikaci pochybuje i Prymula

S velkou slávou se spouštěla, teď už mnoho lidí zapomnělo, že ji vůbec má nainstalovanou. Řeč je o aplikaci eRouška, která má za cíl anonymně upozorňovat občany, že se setkali s nakaženým koronavirem. Lidé si však stěžují, že i když se v jejich blízkosti pohyboval pozitivně testovaný na covid, aplikace jim nedala vůbec vědět.

reklama

„Aplikaci eRouška jsem měla hned od začátku. Nic se nikdy nestalo, přestože jsme měli dva pozitivní kontakty včetně následných karantén. Už jsem to smazala,“ popsala svou zkušenost redakci paní Ludmila.

K tématu

Podobné zážitky mají i další. „Seděl jsem půl hodiny vedle člověka, který byl následně testován jako pozitivní, mobily byly kousek od sebe, oba s aktivní eRouškou. Když pak použil kód, nic mi nepřišlo,“ přidal se pan Adam.

O přínosu eRoušky, jejíž provoz vyjde měsíčně na 816 tisíc bez DPH, pochybuje i epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. „Těch několik měsíců, co ji mám nainstalovanou, jsem žádné varování nedostal, a to ani přesto, že jsem byl v kontaktu se spoustou lidí,“ popsal CNN Prima NEWS epidemiolog.

„Nejsem si jistý funkčností toho systému. Pokud si aplikaci nenainstaluje více lidí, je její využitelnost malá. V současném konceptu opravdu nepřináší mnoho,“ dodal Prymula.

Aplikaci eRouška si doposud stáhlo 1,55 milionu Čechů. V poslední době si ji do mobilu instaluje kolem tisícovky lidí denně. Během středy 3. února eRouška upozornila na rizikové setkání 991 lidí.

Aplikace je přínosná, říká Dzurilla

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla, který má aplikaci na starosti, v ní přínos stále vidí. „Pořád jede a funguje. Mám zpětnou vazbu, že lidé, kteří dostali notifikaci na rizikový kontakt, si pak třeba raději zajeli na antigenní testy, které jsou zdarma, a nechali se otestovat. Plošně bych neříkal, že to k ničemu není,“ řekl CNN Prima NEWS Dzurilla.

„Jsou lidi, kteří berou eRoušku vážně a pak dávají pozor. Účel eRoušky je v tom, že když přijde notifikace, neměl by pak člověk třeba chodit za starými prarodiči,“ dodal.

Aplikace eRouška doposud měla fungovat tak, že uživatele upozorní na setkání s nakaženým člověkem, které bylo delší než 15 minut. To by se mělo nyní změnit kvůli britské mutaci, která je podle odborníků asi o 40 procent nakažlivější než původní virus. Jak konkrétně, není zatím jasné.

K tématu

Tagy: aplikace testování Roman Prymula trasování IT Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus eRouška covid Vladimír Dzurilla

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama