ERouška se pravděpodobně minula účinkem
S velkou slávou se spouštěla, teď už mnoho lidí zapomnělo, že ji vůbec má nainstalovanou. Řeč je o aplikaci eRouška, která má za cíl anonymně upozorňovat občany, že se setkali s nakaženým koronavirem. Lidé si však stěžují, že i když se v jejich blízkosti pohyboval pozitivně testovaný na covid, aplikace jim nedala vůbec vědět.
„Aplikaci eRouška jsem měla hned od začátku. Nic se nikdy nestalo, přestože jsme měli dva pozitivní kontakty včetně následných karantén. Už jsem to smazala,“ popsala svou zkušenost redakci paní Ludmila.
Všechno není špatně. Testování může běžet bez problémů, hygiena ale nestíhá trasovat
Hodinové stání ve frontě na mrazu nebo dlouhé čekání na výsledek testu na covid. Tak mnohdy vypadá realita v Česku. Jsou ale i případy, kdy testování funguje bez problémů. Horší to pak je se samotným trasováním kontaktů.
Podobné zážitky mají i další. „Seděl jsem půl hodiny vedle člověka, který byl následně testován jako pozitivní, mobily byly kousek od sebe, oba s aktivní eRouškou. Když pak použil kód, nic mi nepřišlo,“ přidal se pan Adam.
O přínosu eRoušky, jejíž provoz vyjde měsíčně na 816 tisíc bez DPH, pochybuje i epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. „Těch několik měsíců, co ji mám nainstalovanou, jsem žádné varování nedostal, a to ani přesto, že jsem byl v kontaktu se spoustou lidí,“ popsal CNN Prima NEWS epidemiolog.
„Nejsem si jistý funkčností toho systému. Pokud si aplikaci nenainstaluje více lidí, je její využitelnost malá. V současném konceptu opravdu nepřináší mnoho,“ dodal Prymula.
Aplikaci eRouška si doposud stáhlo 1,55 milionu Čechů. V poslední době si ji do mobilu instaluje kolem tisícovky lidí denně. Během středy 3. února eRouška upozornila na rizikové setkání 991 lidí.
Aplikace je přínosná, říká Dzurilla
Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla, který má aplikaci na starosti, v ní přínos stále vidí. „Pořád jede a funguje. Mám zpětnou vazbu, že lidé, kteří dostali notifikaci na rizikový kontakt, si pak třeba raději zajeli na antigenní testy, které jsou zdarma, a nechali se otestovat. Plošně bych neříkal, že to k ničemu není,“ řekl CNN Prima NEWS Dzurilla.
„Jsou lidi, kteří berou eRoušku vážně a pak dávají pozor. Účel eRoušky je v tom, že když přijde notifikace, neměl by pak člověk třeba chodit za starými prarodiči,“ dodal.
Aplikace eRouška doposud měla fungovat tak, že uživatele upozorní na setkání s nakaženým člověkem, které bylo delší než 15 minut. To by se mělo nyní změnit kvůli britské mutaci, která je podle odborníků asi o 40 procent nakažlivější než původní virus. Jak konkrétně, není zatím jasné.