reklama

Je ještě vůbec k něčemu eRouška? ptají se lidé. O aplikaci pochybuje i Prymula

S velkou slávou se spouštěla, teď už mnoho lidí zapomnělo, že ji vůbec má nainstalovanou. Řeč je o aplikaci eRouška, která má za cíl anonymně upozorňovat občany, že se setkali s nakaženým koronavirem. Lidé si však stěžují, že i když se v jejich blízkosti pohyboval pozitivně testovaný na covid, aplikace jim nedala vůbec vědět.

reklama

„Aplikaci eRouška jsem měla hned od začátku. Nic se nikdy nestalo, přestože jsme měli dva pozitivní kontakty včetně následných karantén. Už jsem to smazala,“ popsala svou zkušenost redakci paní Ludmila.

K tématu

Podobné zážitky mají i další. „Seděl jsem půl hodiny vedle člověka, který byl následně testován jako pozitivní, mobily byly kousek od sebe, oba s aktivní eRouškou. Když pak použil kód, nic mi nepřišlo,“ přidal se pan Adam.

O přínosu eRoušky, jejíž provoz vyjde měsíčně na 816 tisíc bez DPH, pochybuje i epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. „Těch několik měsíců, co ji mám nainstalovanou, jsem žádné varování nedostal, a to ani přesto, že jsem byl v kontaktu se spoustou lidí,“ popsal CNN Prima NEWS epidemiolog.

„Nejsem si jistý funkčností toho systému. Pokud si aplikaci nenainstaluje více lidí, je její využitelnost malá. V současném konceptu opravdu nepřináší mnoho,“ dodal Prymula.

Aplikaci eRouška si doposud stáhlo 1,55 milionu Čechů. V poslední době si ji do mobilu instaluje kolem tisícovky lidí denně. Během středy 3. února eRouška upozornila na rizikové setkání 991 lidí.

Aplikace je přínosná, říká Dzurilla

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla, který má aplikaci na starosti, v ní přínos stále vidí. „Pořád jede a funguje. Mám zpětnou vazbu, že lidé, kteří dostali notifikaci na rizikový kontakt, si pak třeba raději zajeli na antigenní testy, které jsou zdarma, a nechali se otestovat. Plošně bych neříkal, že to k ničemu není,“ řekl CNN Prima NEWS Dzurilla.

„Jsou lidi, kteří berou eRoušku vážně a pak dávají pozor. Účel eRoušky je v tom, že když přijde notifikace, neměl by pak člověk třeba chodit za starými prarodiči,“ dodal.

Aplikace eRouška doposud měla fungovat tak, že uživatele upozorní na setkání s nakaženým člověkem, které bylo delší než 15 minut. To by se mělo nyní změnit kvůli britské mutaci, která je podle odborníků asi o 40 procent nakažlivější než původní virus. Jak konkrétně, není zatím jasné.

K tématu

Tagy: aplikace testování Roman Prymula trasování IT Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus eRouška covid Vladimír Dzurilla

Další hlavní zprávy

Domácí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí, stalo se tak nejtragičtějším od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

Volby 2021

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

Jaké povolební vládní koalice se rýsují? Z výroku českých politiků lze odhadnout, s kým by si po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny plácli a s kým nikoli. Někteří se ovšem vyjadřují neurčitě a dopředu nechtějí žádné potenciální vládní partnery diskvalifikovat. Velkým problémem je ale pro řadu z nich případná účast Andreje Babiše (ANO) na koaličním kabinetu.

Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Brzy se uzdrav, Chrisi. Eriksena podporují hráči i fanoušci při každém zápase na Euru
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama