Aplikaci eRouška si v mobilních telefonech aktivoval v Česku milion lidí. Informovali o tom zástupci projektu Chytrá karanténa. Oznámili nárůst počtu stažení za poslední den, kdy operátoři rozesílali textové zprávy s výzvou k instalování aplikace, o 178 000 na 861 000 aktivací. Do konce léta mělo aplikaci jen asi čtvrt milionu lidí. Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by bylo pro maximální využití této aplikace v koronavirové epidemii potřeba, aby si ji do telefonu stáhlo šest milionů uživatelů.
Ministerstvo zdravotnictví v polovině září představilo novou verzi aplikace. Na rozdíl od té první už nepomáhá s trasováním kontaktů, ale slouží k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Aplikace běží na pozadí a sbírá přes bluetooth anonymně kontakty na další mobily, se kterými se uživatel setkal. V případě, že je někdo pozitivní, jeho telefon opět anonymně rozešle varování všem kontaktům, které mohl nakazit.
Česko poskočilo v přepočtu úmrtí. Víc mrtvých s koronavirem mají jen tři státy
Ve středu přibylo v tuzemsku 9 544 infikovaných koronavirem. Za říjen se v Česku nakazilo více lidí než v osmkrát větším Německu nebo čtyřikrát větším Polsku. Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika podle počtu úmrtí na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden už na čtvrtém místě na světě, ve středu byla sedmá.
Podle informací na Facebooku aplikace eRouška v úterý vložilo do aplikace kód pro odeslání dat 365 pozitivně testovaných lidí. Varováno tak bylo 5 200 uživatelů aplikace, kteří se pohybovali v jejich blízkosti. „V okamžiku, kdy vás aplikace upozorní, že jste se setkali s osobou, u které bylo prokázané onemocnění COVID-19, byste měli postupovat podle zobrazených doporučení a v případě zdravotních potíží bez prodlení kontaktovat svého praktického lékaře nebo pohotovost,“ píše se v nápovědě přímo v aplikaci.
Přijaté upozornění automaticky neznamená nařízenou karanténu. Lidé by se podle informací v aplikaci ale měli, i když nemají příznaky, vyhýbat zbytečnému shromažďování a dodržovat od ostatních lidí minimálně dvoumetrový odstup. Mají také nosit roušku či respirátor přes ústa i nos, často a důkladně si mýt ruce a používat dezinfekci na ruce i předměty denní potřeby.
„Jinak můžete běžně fungovat. Je možné, že vás bude v blízké době kontaktovat pracovník hygienické služby na základě epidemiologického šetření s konkrétním nakaženým,“ uvádí dále aplikace, jejíž nová verze funguje od poloviny září. V současné době se podle dat Chytré karantény trasování kontaktů věnuje 1 144 lidí, z toho asi 800 hygieniků.
„Pokud se v průběhu 14 dní od rizikového setkání váš zdravotní stav zhoršil a objevily se u vás příznaky onemocnění COVID-19, kontaktujte svého praktického lékaře,“ píše se v aplikaci.