Česko se zmítá ve spleti koronavirových opatření, která se mohou i nadále zpřísňovat. Pokud je nebudeme dodržovat, hrozí premiér Andrej Babiš lockdownem. Ministr zdravotnictví je pro zpřísnění opatření také a ministr vnitra zmínil možnost přistoupení k izraelskému režimu. Parazitolog Jaroslav Flegr aktualizoval v návaznosti na současný stav pandemie své desatero rad, které by měly omezit riziko nákazy koronavirem na minimum, a zveřejnil tak na svém Facebooku tzv. dvanáctero.
Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra má Česko pět dnů na to, aby se vyhnulo absolutnímu kolapsu zdravotnických zařízení. Vláda musí vyhlásit lockdown, protože jinak Českou republiku už nic nezachrání. Na svém Facebooku zveřejnil deset rad, kterými by se lidé měli v době epidemie řídit a které před pár hodinami obohatil o dva nové body.
Protiepidemické dvanáctero podle Jaroslava Flegra:
- Sociální distanc
Když to jde, nepřibližovat se k jiným lidem blíže než na dva metry a nedotýkat se jich.
- Nainstalovat si do telefonu eRoušku
- Řádná hygiena
Umývat si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde dezinfikovat sdílené předměty (klávesnice a podobně).
- Nosit kvalitní roušku
Nejlépe s nanovlákny, a vyžadovat, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.
- Home office
Nevycházet mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracovat z domova, a to i za cenu změny zaměstnání či dokonce povolání.
- Nákupy přes internet
- Absence hromadných akcí
Nezúčastňovat se žádných hromadných akcí – tou se rozumí cokoli, kde je více než pět lidí. To samé vyžadovat od členů domácnosti.
- Větrat
Udržovat v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 procent) například tím, že budete mít nastavenou nižší teplotu a nosit teplejší oblečení. V suchu se virus udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.
- Fyzická kondice
Udržovat se v dobré fyzické kondici – jíst dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybovat se na čerstvém vzduchu v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívat a spát.
- Psychická kondice
Udržovat se v dobré psychické kondici – komunikovat telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumovat na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy), číst knihy, vzdělávat se, pomáhat druhým, snažit se udělat si minimálně jednou denně radost.
- Utrácet
Pokud tím neohrozíte rodinný rozpočet, utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.
- Sebevzdělání
Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.
Dovolím si dnes připomenout Micíkovo protiepidemické desatero. To jsem zde publikoval 18. září – jen pro zajímavost,...
Posted by Jaroslav Flegr on Monday, October 5, 2020
Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl měl ohledně stavu epidemie v Česku mluvit také s epidemiology, mimo jiné s českým vědcem z Oxfordu Janem Kulveitem. Podle experta na modelování a globální rizika je možnost nakažení se koronavirem momentálně v Česku velmi vysoká. Na Facebooku proto napsal několik rad, které podle něj za takové situace dávají smysl.
Rady Jana Kulveita
- Pokud jste riziková skupina, zcela se izolovat. Podotýkám že rizko smrti exponenciálně roste s věkem. Oproti referenční skupině dvacetiletých je ve věku 30–39 let čtyřikrát větší, ve věku 40–49 desetkrát, mezi lety 50–64 třicetkrát, ve věku 65–74 let devadesátkrát, ve věku 75–84 let 220krát a ve věku nad 85 let 630krát větší. I pokud riziková skupina nejste, varujte vaše starší příbuzné a blízké. Také bych doporučoval nechat si nákupy dovézt. Naopak telefonujte, sociální kontakt je důležitý.
- Zůstaňte doma, choďte do přírody.
- Pokud si to můžete dovolit, neposílejte děti do školy.
- Pokud si to můžete dovolit, buďte na home office. Pokud ne, navrhněte zaměstnavateli, ať zváží nějaké rotační schéma a pravidelné testování.
- Kvalitní dobře nasazený respirátor chrání nejen ostatní, ale velmi dobře i vás.