Europoslanci definitivně schválili dohodu EU s Británií. Usnadní obchodní vztahy

Evropský parlament jasnou většinou hlasů schválil obchodní dohodu Evropské unie s Británií, čímž definitivně potvrdil její platnost. Podle výsledků úterního hlasování podpořilo smlouvu, která od začátku roku funguje v provizorním režimu, 660 poslanců, proti jich hlasovalo pět.

Úmluvu, která odbourává většinu celních bariér a usnadňuje obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií, podepsaly obě strany krátce před koncem roku, na jehož přelomu Británie evropský blok po 47 letech opustila.

Evropský parlament uznal, že dohoda ochrání zájmy EU a zároveň usnadní život lidem i firmám na obou stranách Lamanšského průlivu. Europoslanci si však v souběžně schválené rezoluci vymínili, že unie bude rázně řešit jakékoli porušení pravidel ze strany Británie.

„Na jednu stranu dobrá zpráva pro vzájemné vztahy, na druhou stranu je mi z odchodu Velké Británie smutno. Jejich racionální postoj k budoucímu vývoji EU bude chybět,“ vyjádřila se k dohodě poslankyně Evropského parlamentu Veronika Vrecionová.

Podle většiny europoslanců je samotný odchod Británie ztrátou, smlouva však řeší situaci nejlepším možným způsobem. „Může se stát základem, na kterém postavíme nové vztahy EU a Spojeného království zaměřené na budoucnost,“ podotkl po hlasování předseda europarlamentu David Sassoli.

Souhlas europoslanců vzápětí uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která přislíbila, že Brusel dohlédne na to, aby Londýn své závazky respektoval. Řada europoslanců před hlasováním kritizovala, že Británie podle EU porušuje část dřívější dohody o samotné podobě brexitu.

Tagy: