reklama

Europoslanec Zdechovský: Na důkazy o Babišově střetu zájmů by mi nestačilo tisíc papírů

Premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, ať se mu to líbí, nebo ne, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj existuje proti tvrzením předsedy vlády, že nemá s holdingem Agrofert už nic společného, celá řada důkazů a páteční rezoluce Evropského parlamentu je toho silným signálem. „Jako jediný orgán Evropské unie, který je volen přímo občany všech států, jsme přesvědčeni, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,“ říká.

reklama

Je Andrej Babiš podle europoslanců ve střetu zájmů, nebo není? V rezoluci se píše o možném střetu zájmů, jak to máme chápat?
To, jestli Andrej Babiš je ve střetu zájmů, nebo není, může rozhodnout jen nezávislý auditní orgán, a to je Evropská komise. My jsme ale shromáždili dostatek důkazů a podnětů, které říkají, že jsme jako jediný orgán Evropské unie, který je volen přímo občany všech států EU, přesvědčení, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. A proto vyzýváme komisi, aby svůj audit urychleně ukončila a aby tuto problematiku, která v současné době blokuje práci v EU, konečně vyřešila.

Jaké jsou ty důkazy? Třeba europoslanci za hnutí ANO říkali, že ve zdůvodnění rezoluce žádné důkazy nenašli…
Kolegové z hnutí ANO opravdu používají argumenty jak žáci třetí třídy. Rezoluce samozřejmě není výčet důkazů, ale je to konstatování, které se o ty důkazy opírá. Kdybych měl dávat všechny důkazy o tom, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, tak mi na to nestačí ani tisíc stránek papírů, protože těch důkazů je opravdu hodně.

Jaké konkrétně?
Jsou to záznamy v rejstřících v České republice, například bankovních rejstřících, kde je Andrej Babiš vedený jako konečný příjemce benefitů ze svých společností. Jsou to ale i slovenské rejstříky, teď i rejstříky ve Velké Británii. Můžeme to vidět i na tom, že Andrej Babiš bydlí v Průhonicích, a sousedí tak se svými firmami. Tyto firmy mu nejen tisknou letáky, ale používá i servis těchto firem, sekretářky těchto firem a podobně. Andrej Babiš prostě je ve střetu zájmů, ať se mu to líbí, nebo nelíbí. Můžeme se také podívat, kdo je v představenstvu svěřenského fondu – pořád tam najdeme jméno jeho manželky Moniky Babišové.

Europarlament v pátek většinou hlasů schválil nezávazné usnesení kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Pro se vyslovilo 510 poslanců z 664 hlasujících. Agrofert se proti usnesení EP ohradil s tím, že ani nebyl požádán o stanovisko. Andrej Babiš podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský bude hostem Marie Bastlové v pondělním pořadu K věci.

K tématu

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Nový den: Jak rok s koronavirem hodnotí biolog Flegr a stomatolog Šmucler

Sledujte ŽIVĚ Nový den: Jak rok s koronavirem hodnotí biolog Flegr a stomatolog Šmucler

V pondělí 1. března to bude rok, co se Česká republika potýká s koronavirovou pandemií. V pořadu Nový den ve speciálním vysílání zhodnotí posledních 12 měsíců molekulární biolog Jaroslav Flegr nebo stomatolog Roman Šmucler. Hostem bude i krizový manažer pražské záchranné služby Ondřej Šedivka, který byl během první vlny u převozu Čechů vracejících se z Wu-chanu.

Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Kratší pracovní týden podle Maláčové: Lidem vezme práci i část mezd, tvrdí experti
Chilský solární tygr cení zuby. Nastupující energetická velmoc má i českou stopu
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš
Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska
Jak se starat o respirátor? Na sterilizaci v troubě a mrazáku se odborníci neshodnou
Další články
reklama
reklama