Europoslanec Zdechovský: Na důkazy o Babišově střetu zájmů by mi nestačilo tisíc papírů

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Foto: zdechovsky.eu

Premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, ať se mu to líbí, nebo ne, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj existuje proti tvrzením předsedy vlády, že nemá s holdingem Agrofert už nic společného, celá řada důkazů a páteční rezoluce Evropského parlamentu je toho silným signálem. „Jako jediný orgán Evropské unie, který je volen přímo občany všech států, jsme přesvědčeni, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,“ říká.

Je Andrej Babiš podle europoslanců ve střetu zájmů, nebo není? V rezoluci se píše o možném střetu zájmů, jak to máme chápat?
To, jestli Andrej Babiš je ve střetu zájmů, nebo není, může rozhodnout jen nezávislý auditní orgán, a to je Evropská komise. My jsme ale shromáždili dostatek důkazů a podnětů, které říkají, že jsme jako jediný orgán Evropské unie, který je volen přímo občany všech států EU, přesvědčení, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. A proto vyzýváme komisi, aby svůj audit urychleně ukončila a aby tuto problematiku, která v současné době blokuje práci v EU, konečně vyřešila.

Jaké jsou ty důkazy? Třeba europoslanci za hnutí ANO říkali, že ve zdůvodnění rezoluce žádné důkazy nenašli…
Kolegové z hnutí ANO opravdu používají argumenty jak žáci třetí třídy. Rezoluce samozřejmě není výčet důkazů, ale je to konstatování, které se o ty důkazy opírá. Kdybych měl dávat všechny důkazy o tom, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, tak mi na to nestačí ani tisíc stránek papírů, protože těch důkazů je opravdu hodně.

Jaké konkrétně?
Jsou to záznamy v rejstřících v České republice, například bankovních rejstřících, kde je Andrej Babiš vedený jako konečný příjemce benefitů ze svých společností. Jsou to ale i slovenské rejstříky, teď i rejstříky ve Velké Británii. Můžeme to vidět i na tom, že Andrej Babiš bydlí v Průhonicích, a sousedí tak se svými firmami. Tyto firmy mu nejen tisknou letáky, ale používá i servis těchto firem, sekretářky těchto firem a podobně. Andrej Babiš prostě je ve střetu zájmů, ať se mu to líbí, nebo nelíbí. Můžeme se také podívat, kdo je v představenstvu svěřenského fondu – pořád tam najdeme jméno jeho manželky Moniky Babišové.

Europarlament v pátek většinou hlasů schválil nezávazné usnesení kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Pro se vyslovilo 510 poslanců z 664 hlasujících. Agrofert se proti usnesení EP ohradil s tím, že ani nebyl požádán o stanovisko. Andrej Babiš podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský bude hostem Marie Bastlové v pondělním pořadu K věci.

Tagy: