Europarlament (EP) většinou hlasů schválil nezávazné usnesení kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Pro se vyslovilo 510 poslanců z 664 hlasujících. Agrofert se proti usnesení EP ohradil s tím, že ani nebyl požádán o stanovisko. Politici se začali k tématu hojně vyjadřovat na sociálních sítích, některé reakce jsme také vložili do článku. Andrej Babiš na dotazy CNN Prima NEWS zatím nereaguje.
Poslanci Evropského parlamentu dnes jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra. Andrej Babiš podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert.
Výzva k nulové toleranci vůči střetu zájmů
Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.
Část opozice není výsledkem hlasování Evropského parlamentu k Babišovi překvapena. Potvrzuje podle nich, že je český premiér ve střetu zájmů.
„Andrej Babiš dostal facku, ze které se bude dlouho vzpamatovávat. Měl by přestat dělat ostudu České republice a okamžitě rezignovat,“ napsal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Andrej Babiš dostal facku, ze které se bude dlouho vzpamatovávat. Měl by přestat dělat ostudu České republice a okamžitě rezignovat. pic.twitter.com/0uWFcx6NZ4
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) June 19, 2020
„Pro dnes hlasovala i většina českých poslanců, proti se vyslovili téměř všichni zákonodárci zvolení za Babišovo hnutí ANO. Jediná Radka Maxová se zdržela,“ komentovali na svém Twitteru čestí europoslanci za Evropskou lidovou stranu (ELS).
Pro dnes hlasovala i většina českých poslanců, proti se vyslovili téměř všichni zákonodárci zvolení za Babišovo hnutí ANO. Jediná Radka Maxová se zdržela. https://t.co/gc6qluVls6
— ELS poslanecký klub v EP (@EPPvEP_CZ) June 19, 2020
„Evropský parlament odhlasoval, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Není to nicméně o něm, ale o špatně nastaveném systému, který je možné takto zneužívat. Naši europoslanci proto připravili koncepční návrhy, kterými se bude zabývat Komise i Rada,“ reagoval za Piráty na Twitteru předseda Ivan Bartoš.
Lídr ODS pro volby do zastupitelstva Jihomoravského kraje Jiří Nantl komentoval na Twitteru slovy: „Evropský parlament vyvěsil pomyslnou ceduli: 'Český pan premiér, vy prosím nekrást tady.' Příšerná ostuda. Ani žádné balkánské zemi se nic takového nestalo.
Evropský parlament vyvěsil pomyslnou ceduli:
— Jiří Nantl (@jiri_nantl) June 19, 2020
“Český pan premiér, vy prosím nekrást tady.”
Příšerná ostuda. Ani žádné balkánské zemi se nic takového nestalo.
Tvrdě se ohradil Agrofert, nebo Orbánův Fidesz
„Usnesení Evropského parlamentu nás překvapilo. Ačkoli bylo předem připraveno, nikdo nás nepožádal o stanovisko,“ píše mimo jiné společnost Agrofert v reakci na svém webu. „Jednalo se o nás bez nás, což považujeme za skandální a z hlediska fungování evropského společenství za bezprecedentní,“ píše se dále v reakci.
Dnes přijatou rezoluci ostře zkritizovali také europoslanci hnutí Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. V prohlášení citovaném agenturou MTI jej označili za „tvrdý útok“ na nezávislost českých úřadů.
Orbánův způsob vládnutí je přitom většinou europoslanců kritizován jako autoritativní a unijní instituce kvůli němu vedou proti Maďarsku řízení pro možné porušování evropských hodnot.
Časová osa – Evropská komise prověřuje možný Babišův střet zájmů už od září 2018
2. srpna 2018 – V platnost vstoupila nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, jež koncem července 2018 schválil Evropský parlament (EP) a jež zakazují politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace.
19. září 2018 – Transparency International (TI) odeslala druhý podnět týkající se Babiše, a to k Evropské komisi (první podnět se týkal vlastnictví médií a šetřil ho Městský úřad v Černošicích). Premiér je podle organizace v podezření ze střetu zájmů, protože přes svěřenské fondy může ovládat Agrofert, který čerpá významný objem dotací z fondů Evropské unie. Babiš označil obvinění TI za nesmyslná.
27. září 2018 – Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger během jednání rozpočtového výboru EP řekl, že komise začala prověřovat Babišův možný střet zájmů v souvislosti s dotacemi pro holding Agrofert.
Rozhodnutí EP potvrdilo, co dlouho říkáme: Andrej Babiš si musí vybrat - buď bude premiér, nebo velkopodnikatel.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) June 19, 2020
Obojí současně poškozuje ČR doma i v zahraničí. Jeho byznys je ovšem na dotacích postaven, proto do politiky vstoupil. A teď celá Evropa ví, že je žábou na prameni.
1. prosince 2018 – Britský list The Guardian, francouzský Le Monde a německý Süddeutsche Zeitung s odvoláním na zprávu právní služby komise uvádí, že právníci EK podezírají Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel kvůli dotacím pro holding Agrofert. V materiálu se píše, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér může ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním evropských fondů.
Prosinec 2018 – Komisař Oettinger před Vánocemi doporučil Babišovi tři způsoby, jak se zbavit střetu zájmů. Buď zpřetrhat vazby své i své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z EU, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se poté vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.
Leden 2019 – Na českých úřadech začal audit EK, tři generální ředitelství komise prověřovala předcházení střetu zájmů při přerozdělování evropských dotací.
Rezoluce EP není kampaň. Je to prostě problém - a hlavně je to špatne pro prosazování zájmu ČR, oslabuje to politickou sílu předsedy vlády při vyjednávání v EU ve chvili, kdy jde o hodně.
— Petr Fiala (@P_Fiala) June 19, 2020
Přelom května a června 2019 – Do ČR dorazily dvě předběžné zprávy EK, které se týkaly Babišova možného střetu zájmů. V první komise dospěla k závěru, že Babiš má dál vliv na Agrofert a současně jako premiér ovlivňuje použití peněz z EU. Druhá zpráva se týkala zemědělských dotací. České úřady následně zaslaly do Bruselu své reakce.
29. listopadu 2019 – EK zaslala českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených skupině Agrofert. Audit potvrdil, že Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš střet zájmů opakovaně odmítl a tvrdí, že z českého pohledu audit není konečný.
2. prosince 2019 – Mluvčí EK řekl, že audit ke střetu zájmů Andreje Babiše je konečný. České úřady musí do dvou měsíců od doručení českého překladu Bruselu sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě. Babiš reagoval, že EK komise nemá autoritu na to, aby vykládala české zákony a že audit z pohledu ČR konečný není.
Drtivá většina europoslanců odsuzuje střet zájmů Andreje Babiše. Je to jeho obrovská ostuda a ČR to staví do naprosto nevýhodné pozice při vyjednáváních. Odteď nám Babišovy kauzy budou všichni předhazovat, ví o tom celá Evropa. Můžeme čekat ekonomické i politické důsledky.
— Pavel Fischer (@PavelFischer) June 19, 2020
3. prosince 2019 - Deník N uvedl, že Česko má podle auditu EK vrátit 451 milionů korun z unijních dotací přidělených Agrofertu. Podle listu EK v závěrečné zprávě konstatuje, že všechny dotace po 9. únoru 2017, kdy se stala účinnou novela českého zákona o střetu zájmů, byly Agrofertu vyplaceny neoprávněně.
Únor 2020 – Předsedkyně kontrolního výboru EP Monika Hohlmeierová spolu s dalšími členy navštívila v Praze některé úřady, aby zjišťovala fakta o možném střetu zájmů premiéra Babiše. Babiš označil české členy mise Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce, Hohlmeierovou pak za pomatenou.
7. května 2020 – Kontrolní výbor EP, který projednal zprávu z únorové mise v Česku, vyzval premiéra Babiše, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže. Podle europoslanců mise rovněž zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika.
1. června 2020 – Vláda hlasy ministrů za hnutí ANO schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci Babišovi v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu.
18. června 2020 - Hohlmeierová prohlásila, že Česko ani jiné státy si nemohou vybírat, jak budou uplatňovat pravidla EU o střetu zájmů. EK zároveň musí zrychlit kontrolu jejich dodržování.
19. června 2020 - Poslanci EP jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert.