reklama

Evropa se připravuje na migrační vlnu. Řešit ji budou během svého předsednictví Češi

Nová vláda premiéra Petra Fialy možná bude mít na stole nový evropský pakt o migraci a azylu. Téma by totiž mohlo přijít na přetřes právě v době českého předsednictví v čele Evropské unie. Shodli se na tom europoslanci napříč politickými stranami. Ti zároveň přiznávají, že Visegrádská čtyřka, kam náleží i Česko, je u nás značně přeceňována.

reklama

Europoslankyně hnutí ANO Dita Charanzová ve vysílání CNN Prima NEWS řekla, že se v EU připravují nové nástroje, které by měly pomoci k přípravě na další možnou migrační vlnu, k níž by mohlo dojít podobně jako během krize v roce 2015. „Možná to spadne i na české předsednictví, pokud to Francouzi nedokončí,“ zmínila Charanzová.

V rámci paktu o migraci a azylu by se mělo jasně stanovit, jakým způsobem vracet migranty do zemí, ze kterých přišli, jak se dívat na tamní problémy, které jsou mnohdy prvotním důvodem pro opuštění vlasti, a také jak chránit vnější hranice EU.

Řada uprchlíků do Evropy v současnosti přichází zejména z Afghánistánu, kde se před několika měsíci ujalo vlády radikální hnutí Tálibán. Charanzová tamní situaci označila za katastrofální, ale i tak je podle ní nutné s Tálibánem o krizi jednat. „Musíme najít dialog s tamní vládou, ať se nám to líbí, nebo ne,“ říká europoslankyně za ANO.

O možnosti, že migrační pakt bude řešen během českého předsednictví, mluví i evropská zákonodárkyně Pirátů Markéta Gregorová. „České předsednictví, které se má dít příští rok, by mělo mít na stole nový migrační a azylový pakt. Nová vláda se tomu bude intenzivně věnovat,“ poznamenala členka strany vládní koalice.

Visegrád Bruselem neotřásá

Europoslanci se zároveň shodli, že Visegrádská skupina (V4), které sdružuje Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, ve skutečnosti nemá takovou důležitost, jaká je jí přisuzována. „Vnímáme ji jako silný klub, který Bruselem otřásá, ale tak to není. Ona v europarlamentu v podstatě neexistuje. Ale je dobře, že se nejbližší země baví,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Na jednání V4 aktuálně míří nový český šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Že je V4 přeceňovaná potvrzuje i Gregorová. „To, že máme společnou historickou zkušenost s komunismem neznamená, že spolu ve všech ohledech budeme budovat budoucnost,“ řekla europoslankyně Pirátů. Lipavský má podle ní na setkání s V4 řešit mimo jiné i kauzu polského hnědouhelného dolu Turów, který je třecí plochou mezi Čechy a Poláky.

Lipavský má podle pirátské europoslankyně v plánu řešit i migraci. „Pan Lipavský chce hodně apelovat na to, aby to bylo řešeno evropsky, a ne individuálně jako to dělá Maďarsko se svými ploty. EU rozhodně migraci neodsunula na druhou kolej,“ dodává Gregorová.

Tagy:
migranti uprchlíci Evropská unie Evropský parlament europoslanec Markéta Gregorová předsednictví Dita Charanzová Evžen Tošenovský

Hlavní zprávy

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama