reklama

Blaško: Trpící migranti mě vůbec nedojímají. Ať si Lukašenko v Bělorusku dělá, co chce

Pohled na migranty na polsko-běloruské hranici mě vůbec nedojímá. Ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásil europoslanec a generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško (SPD). Uprchlíci na hranicích, kteří zde mrznou, hladoví, ale zároveň se snaží probít skrz ostnatý drát do Polska, jsou podle něj důsledkem politiky Evropské unie. Ke kontroverznímu běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi řekl, že byl zvolen, a tak si ve své zemi může dělat, co chce.

reklama

„Mě to vůbec nedojímá. To je výsledek politiky Evropské unie. Zvláště pak Německa představované paní kancléřkou Angelou Merkelovou. Jsou to důsledky této politiky. Nic víc, nic míň,“ odpověděl Blaško na otázku, jaké má pocity při pohledu na tisíce migrantů, kteří stanují na polsko-běloruských hranicích.

Napětí v oblasti přitom roste. Uprchlíci většinou z Afghánistánu, Sýrie či Iráku se snaží prodrat skrz ostnatý hraniční drát a svádí tak šarvátky s polskými pohraničníky. Migrantům navíc podle všeho s pokusy prolomit hranici pomáhají i běloruští vojáci. Na druhou stranu zde řada mužů, žen i dětí trpí kvůli mrazu a nedostatku potravin.

Uprchlíci podle Blaška do Evropy chtějí z prostých důvodů. „Jsou lákáni do evropských zemí výhodami, které tady mají. Které by v žádných jiných státech okolo neměli. Pro ně je to tahák a to, jak vystupujeme v těchto otázkách, je pro ně lukrativní,“ dodal europoslanec ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ten dále viní Evropskou unii, že pro krizi nemá řešení. Osobně volá po lustrování migrantů. „Orgány EU, které se zabývají azylem, ať prověří na místě migranty, kteří tam jsou, jestli jsou pronásledováni ve své zemi, a tudíž jsou azylu schopni. Ostatní naložit do letadel a vrátit zpátky,“ pokračoval Blaško.

Sankce na Lukašenka jsou nepřijatelné, říká Blaško

Z vyvolání migrační krize v oblasti je Západem obviňován běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Blaška je jeho akce s uprchlíky na hranicích jen protiútokem. „Chápu to tak, že to je Lukašenkova odveta za sankce, které na něj Evropská unie uvalila, a které já považuji za nepřijatelné,“ prohlásil dále bývalý vysoce postavený armádní velitel.

Podle něj má Lukašenko právo takto konat. „On tam (v Bělorusku) byl zvolen, ať si tam dělají, co chtějí. Je to jejich země a my nemáme právo se jim tam vměšovat,“ dodal Blaško.

Lukašenkovo vítězství v posledních je však zpochybňováno. Příznivci opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské v následujících měsících vyšli do ulic. Lukašenkovi věrní policisté však demonstrace mnohdy násilně potlačili.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama