Blaško: Trpící migranti mě vůbec nedojímají. Ať si Lukašenko v Bělorusku dělá, co chce

K věci 15.11.2021

Pohled na migranty na polsko-běloruské hranici mě vůbec nedojímá. Ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásil europoslanec a generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško (SPD). Uprchlíci na hranicích, kteří zde mrznou, hladoví, ale zároveň se snaží probít skrz ostnatý drát do Polska, jsou podle něj důsledkem politiky Evropské unie. Ke kontroverznímu běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi řekl, že byl zvolen, a tak si ve své zemi může dělat, co chce.

„Mě to vůbec nedojímá. To je výsledek politiky Evropské unie. Zvláště pak Německa představované paní kancléřkou Angelou Merkelovou. Jsou to důsledky této politiky. Nic víc, nic míň,“ odpověděl Blaško na otázku, jaké má pocity při pohledu na tisíce migrantů, kteří stanují na polsko-běloruských hranicích.

Napětí v oblasti přitom roste. Uprchlíci většinou z Afghánistánu, Sýrie či Iráku se snaží prodrat skrz ostnatý hraniční drát a svádí tak šarvátky s polskými pohraničníky. Migrantům navíc podle všeho s pokusy prolomit hranici pomáhají i běloruští vojáci. Na druhou stranu zde řada mužů, žen i dětí trpí kvůli mrazu a nedostatku potravin.

Uprchlíci podle Blaška do Evropy chtějí z prostých důvodů. „Jsou lákáni do evropských zemí výhodami, které tady mají. Které by v žádných jiných státech okolo neměli. Pro ně je to tahák a to, jak vystupujeme v těchto otázkách, je pro ně lukrativní,“ dodal europoslanec ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ten dále viní Evropskou unii, že pro krizi nemá řešení. Osobně volá po lustrování migrantů. „Orgány EU, které se zabývají azylem, ať prověří na místě migranty, kteří tam jsou, jestli jsou pronásledováni ve své zemi, a tudíž jsou azylu schopni. Ostatní naložit do letadel a vrátit zpátky,“ pokračoval Blaško.

Sankce na Lukašenka jsou nepřijatelné, říká Blaško

Z vyvolání migrační krize v oblasti je Západem obviňován běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Blaška je jeho akce s uprchlíky na hranicích jen protiútokem. „Chápu to tak, že to je Lukašenkova odveta za sankce, které na něj Evropská unie uvalila, a které já považuji za nepřijatelné,“ prohlásil dále bývalý vysoce postavený armádní velitel.

Podle něj má Lukašenko právo takto konat. „On tam (v Bělorusku) byl zvolen, ať si tam dělají, co chtějí. Je to jejich země a my nemáme právo se jim tam vměšovat,“ dodal Blaško.

Lukašenkovo vítězství v posledních je však zpochybňováno. Příznivci opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské v následujících měsících vyšli do ulic. Lukašenkovi věrní policisté však demonstrace mnohdy násilně potlačili.

Tagy: