reklama

Evropská komise zajistila dalších 300 milionů dávek vakcíny Pfizer a BioNTech

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že získala dalších 300 milionů dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Distribuce prvních 85 milionů z navýšeného množství by měla začít ve druhém čtvrtletí.

reklama

Evropská komise zajistila pro členské země Evropské unie dalších 300 milionů dávek první využívané vakcíny proti covidu od firem Pfizer a BioNTech. Oznámila to dnes předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, podle níž bude první část nové dodávky k dispozici na jaře.

Komise tak po kritice od některých politiků členských zemí, podle kterých není v první fázi dostatek vakcín pro všechny státy, zvýšila dosud objednané množství očkovací látky od zmíněných firem na dvojnásobek.

K tématu

„Nyní dáváme členským státům možnost, aby zakoupily více dávek první schválené vakcíny,“ prohlásila dnes šéfka komise. Nový kontrakt zajišťuje Evropské unii 200 milionů dávek s předkupním právem na dalších 100 milionů. Unie tak získá téměř polovinu z 1,3 miliardy covidových vakcín, které Pfizer a BioNTech odhadly jako svou celkovou letošní produkci.

Distribuce prvních 85 milionů z navýšeného množství by podle von der Leyenové měla začít ve druhém čtvrtletí. „Původně se mluvilo o nákupu 4 milionů vakcín, zvýšilo se to na osm a nyní se jedná o objednání dalšího milionu dávek. Kdykoli se objeví další možnost nákupu, Česká republika bude mít zájem o maximální počet vakcín,“ komentoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Vzít si příklad z Izraele a jednat na vlastní pěst?

Podle von der Leyenové by unijní země neměly ve snaze o co nejrychlejší očkování začít uzavírat s výrobci vakcín kontrakty na vlastní pěst. „Děláme to společně a žádná členská země nemá podle těchto právně závazných pravidel dovoleno paralelně vyjednávat nebo uzavřít kontrakt, řekla novinářům šéfka komise. Například Německo přitom tento týden oznámilo, že si již loni s vědomím EU separátně zajistilo 30 milionů dávek navíc.

Brusel se společným vyjednáváním snaží zajistit dostatek vakcín i pro menší země, které by samy byly ve složitější situaci. Společný kontrakt navíc podle EK zajišťuje lepší cenu, než kdyby se státy vzájemně přebíjely svými nabídkami.

Více schválených, méně těch bez souhlasu

Dosavadní kontrakt EU zaručoval, že americká a německá firma dodají dohodnutých 300 milionů dávek do září. Z některých států se však ozývaly hlasy, že distribuce začala příliš pomalu a že komise měla objednat více schválených vakcín než těch, které teprve na souhlas úřadů čekají. Brusel namítal, že více než v objednaném množství je problém v malých výrobních kapacitách.

Komise ve středu podmínečně schválila i využívání druhé covidové vakcíny od firmy Moderna, které budou mít unijní státy k dispozici 160 milionů dávek. Její distribuce by měla začít okolo poloviny ledna. EU má smlouvy i s dalšími čtyřmi výrobci, díky nimž bude mít pro 450 milionů svých obyvatel k dispozici na 2,3 miliardy dávek.

Unijní exekutiva se od počátku snaží rozdělovat společně zajištěné vakcíny mezi státy podle jejich počtu obyvatel. Zatím však není zcela jasné, zda to bude platit i u doobjednaného množství. Řada zemí již má totiž objednáno dostatečné množství a některé státy mohou například preferovat jiné vakcíny, které nevyžadují tak složité podmínky distribuce jako ta od Pfizeru, jež se musí skladovat v teplotách pod minus 70 stupňů Celsia.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama