Cyklisté by měli být na silnici čitelnější, zdůrazňuje expert. Popsal rizika elektrokol

O elektrokola je čím dál větší zájem.

Jaká je nehodovost cyklistů a co radí expert?

Počet nehod s účastí cyklistů se za poslední tři roky vyšplhal nad 56 tisíc. Podle koordinátora BESIPu pro Jihomoravský kraj Pavla Čížka se na silnice kvůli rozvoji elektrokol vydává čím dál více lidí, kteří by se k tomu dříve neodhodlali. Expert na cyklistiku ve vysílání CNN Prima NEWS proto apeloval, aby každé své rozhodnutí během jízdy včas a zřetelně signalizovali.

Nejčastějším důvodem nehod cyklistů je většinou nepřizpůsobení jízdy okolním podmínkám nebo přecenění vlastních sil. „Vyšší statistiky nehodovosti souvisí se značným zájmem o tuto aktivitu. Lidé kupují nejen kola, ale v posledních letech i jejich variantu s elektrobaterií,“ vysvětlil Čížek v pořadu Nový den.

K TÉMATU: Řidiči šlapou na plyn, protože mají pocit, že nestíhají, tvrdí expert. Důvodem je všeobecný spěch

V souvislosti s tím popsal i rizika, která mohou elektrokola přinášet. „Umožňují vydat se do terénu a hlavně na silnice i lidem, kteří by se jinak neodvážili. Hrozí tak, že se mohou rozjet o něco rychleji a ztratit kontrolu. Především je tedy nutné se důkladně seznámit se svým strojem,“ zdůraznil.

Velkou chybou cyklistů je podle něj jejich nedostatečná čitelnost. „Pokud nedám včas dalším účastníkům provozu najevo, co se chystám udělat, znemožňuji šanci řidičů pohotově zareagovat,“ poznamenal Čížek.

Koordinátor připomněl, že BESIP zaštiťuje kampaň Dám respekt, která si klade za cíl upozornit na cyklisty jako na zranitelné účastníky silničního provozu.

Za nehodami také často stojí opomenutí přednosti v jízdě nebo nadměrná rychlost. Ve statistikách nehodovosti jsou na tom nejhůře Jihočeský a Jihomoravský kraj.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Prahu plní nepojízdná auta, úklid brzdí zákon. V Řeporyjích povolali na pomoc mimozemšťany

Tagy: