reklama

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

reklama

Vláda ve středu schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok. Novela zamíří do Sněmovny. Nulová DPH na elektřinu a plyn má platit už letos v listopadu a prosinci. Vláda ale ještě musí vyjednat výjimku u Evropské komise.

„Odcházející vláda s tou novou nemluví. Problém bude trvat do jara. Za nás není snížení DPH na nulu vhodné. Lidé, kteří platí vysoké zálohy, to uvidí až v březnu. Je pro nás logičtější jít cestou mimořádné okamžité pomoci nebo příspěvkem na bydlení. Nejjednodušší možná bude dát někomu energovouchery. DPH nepomáhá cíleně,“ uvedl Jiránek, možný kandidát na ministra průmyslu a obchodu.

Poslanec Pirátů navrhl propojit vládní databáze s energetickými firmami. Je to prý efektivnější, i když možná ne tak rychlé. Výhodou by podle Jiránka bylo vyhledání lidí, na které současná energetická krize opravdu dolehla. „Když se někomu zvedne cena čtyřikrát, tak ani pokles DPH o 21 procent ho nezachrání,“ vysvětlil.

S tím ale nesouhlasil poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. „Problém v opatřeních, která navrhujete, je, že musíme reagovat rychle, Když uděláte plošné opatření, je to jedno hlasování ve Sněmovně. Když budeme vybírat lidi, jak nastavíte parametry?“ ptal se Jiránka.

Podle Nachera je důležité uvědomit si, že každý používá plyn v jiném množství. „Budou případy, kdy pomoc dostal někdo, kdo ji nepotřeboval, a naopak,“ varoval Nacher.

DPH nesnižujme, stojí to hodně peněž

Debatu obou politiků následně hodnotil ekonom Miroslav Zámečník. A přiklonil se spíše k návrhu Jiránka o spojení databází. „Jsme země, která chce být IT a pracovat s velkými daty, tak tady je možnost. Nejhorší, jak můžete z hlediska rozpočtu konat, je dělat sociální politiku přes DPH. To vám řekne každý ekonom, který si zaslouží diplom,“ vysvětlil.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček v nedělní Partii řekl, že snížení DPH by mohlo přijít později, vláda takto přijde o všechny náboje. Zámečník by ale ke snížení DPH na nulu nepřistupoval nikdy.

„Nedělejme to, stojí to hodně peněž. Udělali jsme už spoustu špatně zacílených opatření. Je nepěkné předávat štafetový kolík s opatřením, které ve skutečnosti není spravedlivé a fiskálně strašně drahé,“ podotkl ekonom a varoval, že pokles DPH se dokonce nemusí ani odrazit v konečných cenách u zákazníků.

A jak můžeme ze současné krize vybřednout? Podle Zámečníka je jednou z cest zvednout tržní sílu Evropské unie a nakupovat zemní plyn společně. „Máme proti sobě extrémně silného hráče, mluvím o Rusku a Gazpromu. Kapacita je předmětem dražeb a volnou kapacitu plynovodu přes Polsko si Rusové zarezervovali na 35 procent a z ukrajinského vůbec nic,“ nastínil expert.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama