reklama

Očkování dětí pomůže zastavit šíření viru. Vakcíny jsou bezpečné, zdůrazňují experti

Od pondělí je možné registrovat děti od pěti let k očkování proti covidu. Viroložka Ruth Tachezy a epidemiolog Roman Prymula se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli, že i když děti nemívají tak těžký průběh nemoci a na covid jich ve věku do 14 let zemřelo „jen“ šest, vakcinace rozhodně dokáže snížit šíření viru napříč populací.

reklama

Rodiče přihlásili k očkování proti covidu zatím přibližně šest tisíc dětí ve věku od pěti do jedenácti let. V pondělí ráno to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Registrace přitom byla spuštěna v noci z neděle na pondělí. Česko má pro mladší děti objednáno zatím asi 300 tisíc dávek vakcíny, dorazit by měly tento týden.

„Očkování velmi přispěje ke snížení cirkulace viru v populaci, ale zejména je to osobní benefit dětí. I když symptomatickým onemocněním netrpí tak často, stále u nich existuje riziko nákazy. Musíme si uvědomit, že i u nás zemřelo na covid šest dětí, v USA pak za celou pandemii 650. Žijeme ve 21. století, kdy by na infekční onemocnění neměly děti umírat,“ prohlásila viroložka Tachezy.

„Byly u nich různé komorbidity, neumřely čistě jen na COVID-19,“ doplnil Prymula podrobnosti k šesti úmrtím českých dětí do 14 let – čtyřem dívkám a dvěma chlapcům.

Nemusíme čekat na Novavax

Právě ve Spojených státech už děti očkují. „Máme data z USA, kde je vakcinace v plném proudu, a můžeme říct, že vakcína je bezpečná,“ ujistil Prymula. Evropské instituce schválily podání očkovací látky od Pfizeru. Děti mají dostat třetinu obvyklé dávky, druhou injekci pak po třech týdnech. Na začátku roku by do Česka měla dorazit i proteinová vakcína od společnosti Novavax.

Podle Tachezy ale není důvod na ni čekat. „Současných vakcín bychom se neměli obávat. V USA je proočkováno přes čtyři miliony dětí, očkovací látky pro dospělé zde navíc máme přes rok. Situace je natolik kritická, že bychom měli začít s těmi současnými. Nežádoucích účinků u dětí je z USA hlášeno daleko méně, možná je to i důsledek používání nižší dávky aktivní antigenní složky,“ uvedla viroložka.

Prymula se pak ohradil vůči názorům, že by očkování dětí mělo jen zlepšit statistiky a nemělo na vývoj epidemie žádný účinek. „Je lhostejno, jestli proočkujeme 70 nebo 80 procent populace. Bude to mít dopad na menší počet osob v nemocnicích. Starší věkové kategorie budou vždy více ohroženy, ale potřebujeme zastavit cirkulaci viru. K tomu očkování dětí slouží,“ konstatoval.

Očkování dětí u lékařů bez registrace

Očkovat děti bude podle ministra Vojtěcha asi 50 center, některá ale zatím nejsou v registračním systému dostupná. Další možností je vakcinace přímo v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost. Zde není nutné se registrovat předem, stačí oslovit přímo lékaře.

Odborníci opakovaně upozorňují, že vakcína chrání zejména před vážným průběhem nemoci, který by vyžadoval hospitalizaci a v krajním případě smrt. V listopadu potřebovalo péči v nemocnicích asi 6 700 nakažených covidem ze zhruba 6,5 milionu plně očkovaných starších 16 let a 8 700 z 2,9 milionu bez dokončeného očkování. To znamená, že jde o 0,1 procenta ze všech očkovaných a 0,3 procenta, tedy asi třikrát více, z lidí neočkovaných.

Tagy:
očkování Adam Vojtěch Roman Prymula děti USA koronavirus COVID-19 Ruth Tachezy Pfizer očkování dětí registrace

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama