Ruské hrozby berme vážně. Ve hře jsou jaderné zbraně i třetí světová válka, varují experti

Ruské jaderné zbraně

Jiří Just o aktuální situaci na Ukrajině

Hrozby Moskvy s nespecifikovanými zbraněmi bychom měli brát vážně. Ve vysílání 360° na CNN Prima NEWS to řekl novinář Jiří Just. Bezpečnostní expert Andor Šándor a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek se shodli na tom, že Kreml může vyhrožovat použitím taktických jaderných zbraní.

„Pokud se Rusko ocitne v ohrožení, použije prostředky, které zatím jeho protivníci nemají k dispozici. Reakce Moskvy na jakékoli vnější vměšování do událostí na Ukrajině nebo ohrožování Ruska bude blesková,“ varoval ve středu prezident Vladimir Putin.

O jakých prostředcích mohl mluvit?

„Dá se spekulovat, že vyhrožoval hyperzvukovými raketami, novými zbraněmi, které Rusko ještě neukázalo. Může jít o často zmiňované rozmístění nějakých raket s jadernými hlavicemi v Bělorusku. Je to ale skutečně hrozba, na kterou je nutné pohlížet jako vážnou a která může existovat. Podle šéfredaktora Echa Moskvy, se kterým jsem mluvil, je nutné slova Vladimira Putina vůči Západu brát velice vážně,“ upozornil Just.

Hrozba jaderných zbraní?

„Mě napadají taktické jaderné zbraně. Už útok na Ukrajinu je za hranou, tohle by mohlo znamenat rozpoutání třetí světové války,“ uvažoval Hynek. „Přitvrzuje se, o tom není žádných pochyb,“ dodal Šándor.

I podle něj mohl Putin mluvit o jaderných zbraních taktického určení či o hypersonických střelách Kinžal. „Ty už jednou použil. Jsou to zbraně, které západní svět nemá. Jsou obtížně sestřelitelné a velmi přesné. Nejprve říkali (Rusové), že nenapadnou Ukrajinu, a pak ji napadli. Teď zase říkají, co udělají. Je to všechno jedna velká propaganda,“ má jasno Šándor.

„Ukrajincům zoufale chybí vybavení speciálních jednotek. Viděli jsme, že bojují v týlu nepřítele. A také těžké zbraně, Schyluje se k velké válce o separatistické republiky – bez těžkých zbraní nemají šanci,“ konstatoval Hynek.

„Doporučil bych dovést houfnice a munici do nich. Základ je mít kvalitní informace. Když víte, kde se nepřítel shromažďuje k útoku, pomocí houfnic nebo letectva můžete eliminovat jeho počáteční převahu,“ dodal Hynek.

Tagy: