Fakta a mýty o opalovacím krému: Dermatologové ho doporučují, třetina Čechů jej nepoužívá

Spálená kůže, zvětšující se znaménka a citlivá pokožka. To všechno jsou faktory, které ukazují, že to lidé na sluníčku přehnali. Podle některých průzkumů více než 30 % Čechů během léta opalovací krémy nepoužívá. Experti oslovení reportéry CNN Prima NEWS však mazání důrazně doporučují. Zároveň vyvracejí několik mýtů, které odpůrci v souvislosti s opalováním často zmiňují.

„Mírně hnědá barva, která vzniká vlivem ultrafialového záření, je v pořádku. Pokud ale kůže začíná být červená, bolí na dotyk a tvoří se na ní puchýřky, tak to znamená, že už došlo k určitému poškození pokožky. Určitě je potřeba dát si obzvlášť pozor na znaménka,“ varovala dermatoveneroložka Monika Arenbergerová.

V těch nejhorších případech to totiž může skončit i melanomem, tedy zhoubným nádorem. „Chránit se před melanomem je těžké, protože se furt opalujeme, je to trend. V létě lidi chodí víc odhalení,“ zmínila dermatoložka Naděžda Vojáčková.

Asi hlavní prevencí proti melanomu kůže je používání opalovacího krému. Podle některých statistik ale více než 30 % Čechů žádné opalovací krémy nepoužívá. Dermatologové doporučují mazat se například i na procházce kolem vody, a to každé dvě hodiny.

Kolem opalování a případné ochrany kůže koluje i řada mýtů. Někteří Češi jsou například přesvědčeni, že se nemusí mazat, když je zrovna zamračeno. „UV záření přechází i přes mraky. Proto bychom se měli chránit i v takových podmínkách,“ upozornila Vojáčková.

Další lidé sice používají kvalitnější voděodolné krémy, které ale poté, co vylezou z vody, během dne již znovu nevytáhnou. Ani to ale není podle expertů ideální. „Nejlepší je se mazat každé dvě hodiny, zvlášť když se jdeme koupat,“ prohlásil přednosta České dermatovenerologické společnosti a bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

A jak je to s tvrzením, že prošlý opalovací krém není žádným problémem? „Nejen, že takový krém nemusí úplně dobře fungovat, ale můžou se v něm vytvářet i látky, které mohou kůži škodit,“ podotkl Areneberger.

Neplatí dokonce ani teze, že se člověk pod vodou nemůže spálit. „I v takovém případě se můžete spálit. Pod vodou sluneční paprsky pronikají. Právě ve vodě dochází velmi často ke spálení,“ zmínila Vojáčková.

Pokud se už pokožka spálí, je nejlepší ji podle dermatologů opláchnout a namazat chladivými krémy. V horším případě je potřeba navštívit lékaře.

Tagy:

Hlavní zprávy

 NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let
Domácí

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:22

Použití jaderných zbraní by bylo nepřijatelné, řekl Stoltenberg

19:16

Uvalíme sankce na ukrajinský Naftogaz, varoval ruský Gazprom

18:49

Stoltenberg: Falešná referenda na Ukrajině jsou porušením mezinárodního práva

18:47

Gibraltar prodal jachtu zabavenou ruskému oligarchovi za skoro miliardu korun

Jízdenky na vlak mohou podražit až o 17 procent, přiznává Kupka. Jasno bude v říjnu

Zdražování se v brzké době nevyhne ani železnici. Také dopravci se totiž potýkají s rostoucími cenami energií, které musí začít nevyhnutelně promítat do cen jízdenek. Přestože parametry prosincového navýšení cen u Českých drah ještě nejsou známé, mohlo by se zdražení kvůli inflaci pohybovat i kolem 17 procent, připustil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Od září se navíc na dráhu vrátil větší počet cestujících, proto rychleji mizí levnější jízdenky. Značná část cestujících si tak připlatí již nyní.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po ženě z Prahy trpící schizofrenií. Rodina se obává o její život

Policisté pátrají po osmadvacetileté ženě z Prahy, která v noci na úterý odešla z bydliště svých rodičů v Dolanech nad Vltavou na Mělnicku. Trpí schizofrenií a měla by užívat léky, které však bere nepravidelně. V minulých dnech už byla pohřešovaná. Naposledy ji našli lidé ve špatném zdravotním stavu, kdy několik dní nejedla a byla podchlazená. Rodina se proto obává o její život a zdraví, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.