Jak získat zpět peníze za zrušený let? Pomůžou banky, musíte ale splnit tři podmínky

Dostat zpátky peníze za odložený či zrušený let je mnohdy nadlidský úkol. Nespokojení cestovatelé nejčastěji narazí na nepřehledné reklamační formuláře, neochotný personál aerolinek či nekomunikující zákaznickou podporu. Situace, kdy selžou všechny pokusy získat peníze od leteckých společností, mohou překvapivě zachránit banky. Pokud zákazníci kupovali letenky platební kartou, pravděpodobně dostanou své finance zpátky, a to do měsíce. Je ale potřeba splnit několik podmínek.

Od začátku turistické sezóny se letecká doprava zmítá v chaosu. Po celé Evropě se stojí dlouhé fronty na odbavení, některé spoje nabírají velká zpoždění a poměrně často dochází také k odložení či úplnému zrušení letů.

To byl také případ Pavla Minárika, který mířil na svatbu svého kamaráda v Bulharsku. Místo pohodové víkendové dovolené se dočkal nepříjemného překvapení – těsně před odletem zjistil, že mu aerolinka zrušila let zpátky do Prahy.

„Zjistili jsme to ve večerních hodinách. Původní letenky byly dost levné, asi dva a půl tisíce tam i zpátky. A jenom náhradní zpáteční let stál asi pět tisíc,“ svěřil se štábu CNN Prima NEWS. Přes specializovanou firmu nyní žádá odškodnění a čeká, že peníze bude mít nejdříve za čtvrt roku. Podle Úřadu pro civilní letectví má každý cestující se zrušeným letem nárok na kompenzaci ve výši pořizovací ceny letenky, nebo náhradní let. V některých situacích si mohou také nárokovat odškodnění dle délky letu.

Dostat zpátky peníze od aerolinek ovšem není tak jednoduché. Obzvlášť nízkonákladové letecké společnosti mnohdy dělají vše pro to, aby lidem cestu za kompenzací ztížily. Někdy si přehazují cestující mezi různými infolinkami, jindy nekomunikují vůbec.

Existuje ale i nepříliš známý způsob, jak své peníze dostat zpátky relativně rychle. Pokud si zákazníci koupili letenky platební kartou, mohou si říct svým bankám o tzv. charge back. „O to může majitel požádat vždy, když nedostal službu, za kterou zaplatil. Typicky to je právě zrušený let, pochopitelně ze strany letecké společnosti,“ uvedl redakci Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

Češi službu využívají čím dál častěji – banky měsíčně evidují desítky žádostí. Nejčastěji se charge back používá třeba u nákupů z podvodných e-shopů, případně pokud zákazník omylem uskuteční platbu dvakrát. Peníze se poté mohou vrátit zpět na účet v řádu několika týdnů. Samotná služba je v drtivé většině bankovních institucí v ČR sice zdarma, je ale zároveň nenároková.

„Standardní lhůta je 30 dní. Co se týče úspěšnosti žádostí, které přijímáme, tak jsme zhruba na 85 procentech,“ podotkl Patrik Madle, mluvčí ČSOB. „Nemusí se vždy podařit získat peníze, protože se charge back řídí pravidly karetní společnosti – v našem případě Mastercard,“ doplnila pro CNN Prima NEWS mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

Chcete peníze zpět? Musíte splnit tři podmínky

Pokud se nespokojený cestovatel rozhodne pro charge back za zrušený let, musí nejprve splnit několik podmínek. „Pro využití služby je nezbytné, aby klient za letenky platil platební kartou. Dále je důležité, aby jeho let byl zrušen ze strany letecké společnosti. Rovněž budeme potřebovat doložit, že se klient nejdříve pokoušel získat sám peníze za zrušený let od letecké společnosti – může postačit například e-mailová korespondence,“ přiblížila pravidla charge backu Pokorná.

„Pokud jsou všechny tři podmínky splněny, může nám klient napsat nebo zavolat. My pak zadáme reklamaci prostřednictvím charge backu. V případě, že bude reklamace karetní společností uznána, získá klient zpět celou částku,“ pokračovala mluvčí Air Bank. Podle ní Češi službu hojně využívali například na začátku koronavirové pandemie, kdy se naráz zrušilo velké množství letů.

Za všech okolností nicméně zástupci bankovních společností doporučují nevzdávat komunikaci s aerolinkami. „Klient vždy musí nejdříve kontaktovat prodejce. Neuspěje-li u něj, teprve pak nastupujeme my k refundaci platby,“ potvrdil Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Je ovšem namístě zdůraznit, že v případě charge backu cestující přijdou o nárok na další dodatečné odškodnění, které jim podle pravidel civilního letectví náleží. Ve výsledku tak dostanou „jenom“ původní zaplacenou částku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert
Partie

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček
Partie

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:33

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů během ruské okupace běžné, zjistila AP

17:15

Lyman byl zcela vyčištěn od Rusů. Osvobodíme i další města, předpovídá Zelenskyj

16:31

Nejlepší odpověď na anexe je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO, Macron chce sankce

15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Domácí zpravodajství