reklama

Farmáři youtubery: Kolumbijská rodina během pandemie natáčí, jak pěstovat potraviny

Během nařízené preventivní karantény kvůli epidemii koronaviru v Kolumbii roste nezaměstnanost a lidé nemají dostatek potravin. A tak se tam zrodil kanál Nubia e hijos (Nubia s dětmi), kde matka se dvěma dětmi učí diváky, jak v květináči nebo na zahrádce vypěstovat vlastní jídlo, a pomáhají tak rodinám v nouzi.

reklama

„Chtěli jsme, aby se diváci mohli uživit sami. Aby si v bytě sami dokázali vypěstovat ovoce nebo zeleninu. Viděli jsme maminky, které plakaly, protože neměly nic, co by mohly dát dětem. Je to těžké. My jsme tříčlenná rodina a tímhle jsme si prošli, proto vám můžeme pomoct,“ vysvětlovala CNN matka od rodiny Nubia Rocío Gaona.

Na svém YouTube kanálu rodina poukazuje i na krizi kolumbijského zemědělství. Farmáři mají omezený přístup k úvěrům a výdělek ze zemědělských produktů je velmi nízký. Kvůli tomu si mnoho zemědělců prochází krizí, obzvlášť v dobách pandemie.

Uživit se na vesnici v Kolumbii je těžké

Nubia řekla, že uživit se pro ně je opravdu těžké. „Produkty se prodávají přes spoustu prostředníků. Pak lehce lidé spadnou do bankrotu. Když chtějí zeleninu prodávat, dojde jim, že nemají ani na to, aby platili zaměstnancům,“ vyprávěla. Dodala, že i oni dříve měli statek a pěstovali. Ale museli přestat, protože jim došly všechny úspory.

Nubia Rocío Gaona se s rodinou také snaží podporovat konzumaci dalších produktů, jako jsou například sýry. Pomáhá tak komunitě v oblasti Čipake, která je kolem pětačtyřiceti kilometrů od Bogoty. „Pro nás by byla výhra, kdybychom mohli sýry sami prodávat našim zákazníkům. I pro ně je to výhodné, protože by od nás sýr měli levnější než z trhu,“ sdělil výrobce sýrů José Fernando Mora.

Na YouTube je sleduje přes půl milionu lidí

Rodina Gaonových natáčí videa půjčenou kamerou, bez scénáře a speciálních efektů. Dva měsíce od vydání prvního získala stříbrnou plaketu, protože na YouTube přesáhli 100 tisíc odběratelů. V současné době už na sociální síti Nubiu a její dva syny sleduje více než půl milionu lidí.

„Mám radost, protože vím, že naše videa jsou dobrá. Aspoň myslím,“ řekl jeden ze synů Arley David Gaona Gaona. Se svou rodinou doufá, že vyřeší nedostatek jídla v mnohých kolumbijských rodinách. Obzvlášť v dobách pandemie. Do projektu chtějí brzy zapojit i další farmáře.

Další hlavní zprávy

Vláda

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Vláda v pátek dopoledne během 15minutového on-line zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí
reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama