reklama

Farmáři youtubery: Kolumbijská rodina během pandemie natáčí, jak pěstovat potraviny

Během nařízené preventivní karantény kvůli epidemii koronaviru v Kolumbii roste nezaměstnanost a lidé nemají dostatek potravin. A tak se tam zrodil kanál Nubia e hijos (Nubia s dětmi), kde matka se dvěma dětmi učí diváky, jak v květináči nebo na zahrádce vypěstovat vlastní jídlo, a pomáhají tak rodinám v nouzi.

reklama

„Chtěli jsme, aby se diváci mohli uživit sami. Aby si v bytě sami dokázali vypěstovat ovoce nebo zeleninu. Viděli jsme maminky, které plakaly, protože neměly nic, co by mohly dát dětem. Je to těžké. My jsme tříčlenná rodina a tímhle jsme si prošli, proto vám můžeme pomoct,“ vysvětlovala CNN matka od rodiny Nubia Rocío Gaona.

Na svém YouTube kanálu rodina poukazuje i na krizi kolumbijského zemědělství. Farmáři mají omezený přístup k úvěrům a výdělek ze zemědělských produktů je velmi nízký. Kvůli tomu si mnoho zemědělců prochází krizí, obzvlášť v dobách pandemie.

Uživit se na vesnici v Kolumbii je těžké

Nubia řekla, že uživit se pro ně je opravdu těžké. „Produkty se prodávají přes spoustu prostředníků. Pak lehce lidé spadnou do bankrotu. Když chtějí zeleninu prodávat, dojde jim, že nemají ani na to, aby platili zaměstnancům,“ vyprávěla. Dodala, že i oni dříve měli statek a pěstovali. Ale museli přestat, protože jim došly všechny úspory.

Nubia Rocío Gaona se s rodinou také snaží podporovat konzumaci dalších produktů, jako jsou například sýry. Pomáhá tak komunitě v oblasti Čipake, která je kolem pětačtyřiceti kilometrů od Bogoty. „Pro nás by byla výhra, kdybychom mohli sýry sami prodávat našim zákazníkům. I pro ně je to výhodné, protože by od nás sýr měli levnější než z trhu,“ sdělil výrobce sýrů José Fernando Mora.

Na YouTube je sleduje přes půl milionu lidí

Rodina Gaonových natáčí videa půjčenou kamerou, bez scénáře a speciálních efektů. Dva měsíce od vydání prvního získala stříbrnou plaketu, protože na YouTube přesáhli 100 tisíc odběratelů. V současné době už na sociální síti Nubiu a její dva syny sleduje více než půl milionu lidí.

„Mám radost, protože vím, že naše videa jsou dobrá. Aspoň myslím,“ řekl jeden ze synů Arley David Gaona Gaona. Se svou rodinou doufá, že vyřeší nedostatek jídla v mnohých kolumbijských rodinách. Obzvlášť v dobách pandemie. Do projektu chtějí brzy zapojit i další farmáře.

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama