Feri míří do věznice s ostrahou. Může to pro něj být i výhoda, naznačují dozorci

Dominik Feri míří do vězení.

Jaké bude mít Feri vězení?

Odsouzený bývalý politik Dominik Feri si bude odpykávat tříletý trest vězení za znásilnění ve věznici s ostrahou. A je možné, že za mřížemi bude lépe chráněn, aby se mu nic nestalo. Dozorci to tak v podobných případech dělají.

„To je přesně život v právním státě, nejsem první ani poslední,“ byla bezprostřední reakce Dominika Feriho na to, zda je připraven jít do vězení. Tam by měl nastoupit zhruba za dva měsíce. Podle odborníků je to pro odsouzené jedno z nejtěžších období.

ČTĚTE TAKÉ: Feri mohl být ministr a TOP 09 mít 10 procent, míní Korecký. Připomněl jeho „kingovskou“ auru

„Zejména pokud se jedná o první nástup, protože ti lidé jdou do úplného neznáma. Koluje spousta mýtů, vědí, že to bude těžké, ale vlastně si neumí nic moc představit,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS Gábina Hendlová z organizace Rubikon, která odsouzeným pomáhá.

V Česku je 12 věznic určených k nástupu odsouzených. Ti si v podstatě mohou vybrat, do jakého zařízení nastoupí. Ukázal to třeba někdejší vlivný politik David Rath, když si šel odpykat trest za korupci. Hlásit se měl ve věznici v pražské Ruzyni, místo toho ale zamířil do Teplic.

Odsouzení by se měli na nástup pořádně připravit. Co je čeká, ukazuje například jeden z návodů. Proces nástupu do věznice je pro muže i ženy stejný. Odsouzený ale v nástupní věznici neskončí. Obvykle ho vězeňská služba po dvou týdnech převeze do cílového zařízení.

„Slavní“ vězni mohou mít určité výhody – dozorci je třeba lépe chrání před ostatními. „Může být brán jako oběť násilí a v takovém případě je k nim přistupováno specifickým způsobem,“ potvrdila Markéta Prunerová z vězeňské služby.

Návrat do společnosti bude těžký

A jak vypadá den ve věznici? Budíček je v půl šesté, následuje snídaně a už před sedmou hodinou vězni vyrážejí do zaměstnání. Ti, kteří pracovat nechtějí, uklízí cely. Večeře je ve věznicích už ve čtyři odpoledne a večerka v půl desáté.

Podle odborníků je pro vězně těžký i následný návrat do společnosti. A mnohdy to mohou mít těžší ti veřejně známí nebo ti, jejichž kauzy detailně sledovala média. „Člověk třeba nedostane práci, protože jsou obavy, jak by na to reagovali spolupracovníci. Máme případ paní, která strašně dlouho nemohla najít bydlení,“ popisuje organizace Rubikon. Feri bude moct stejně jako jiní vězni požádat o propuštění po odpykání poloviny trestu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Feriho návrat do politiky je nesmysl, míní Kolář. Co by v ní dělal, šel by snad chránit ženy?

Tagy: