Tisková konference Petra Fialy
Vláda Petra Fialy (ODS) ustála své první hlasování o nedůvěře, které vyvolalo opoziční hnutí ANO společně s SPD. Poslanci o návrhu jednali od čtvrteční 13. hodiny, a to déle než 22 hodin. V pátek před polednem potvrdil výsledky hlasování ověřovatel Hayato Okamura.
Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice. Návrh podpořili podle očekávání poslanci ANO a SPD. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti). Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.
Poslanci ve čtvrtek zahájili jednání dlouhými projevy předáků s přednostními právy. Za řečnickým pultem se střídali zástupci koalice i opozice. V průběhu večera ale ministři zástupce ANO a SPD překvapili, když jeden po druhém vystupovali s dlouhými projevy a mluvili o práci ve svých resortech. Prý tak reagovali na výtky opozice, že vláda nic nedělá. Na řadové poslance, kteří nemají přednostní práva, se tak dostalo až kolem třetí hodiny ráno. Do rozpravy se jich hlásilo skoro 40. Jednání o nedůvěře vládnoucímu kabinetu nakonec zákonodárci ukončili v pátek kolem poledne.
Vývoj a reakce jednání jsme sledovali v on-line reportáži níže.
Žádost o svolání schůze podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině bylo pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný. Opozice by k tomu totiž potřebovala 101 hlasů, ANO a SPD jich mají dohromady ale jen 92.
Důvodem svolání schůze byla původně aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší.
Poté, co Mlejnek z postu odstoupil, předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že hlavním důvodem svolání jednání je „neřešení energetické krize i neadekvátní přístup ministra vnitra Víta Rakušana (STAN)“.