Fiala se omluvil lidem, kteří čekají na důchod. Popsal, co chystá po konsolidačním balíčku

Premiér Petr Fiala (ODS) se omluvil lidem, kteří čekají na vyměření důchodů déle, než stanovuje zákon. Učinil tak v rozhovoru pro ČTK. Předseda vlády rovněž uvedl, že se kabinet po prosazení úsporného balíčku a změn v důchodovém systému bude soustředit na realizaci velkých strategických projektů, které potáhnou českou ekonomiku v horizontu dalšího desetiletí.

„Omlouvám se všem klientům, kteří si žádají o důchod. Víme, že čekají dlouho, není to v pořádku,“ řekl Fiala s tím, že vláda – především ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) – se problémem zabývají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Musí mě živit 90letí rodiče, říká Jitka. Na důchod čeká od prosince a řeší dluhy za pojištění

„Proběhla personální opatření. Posilují se pracovníci, kteří jsou vyškolení, aby to mohli vyřizovat. Jedná se také se zdravotními pojišťovnami, aby se zjednodušily některé procesy,“ konstatoval premiér. V dalších agendách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) prý problém není.

Mezi důvody průtahů ve vyměřování penzí Fiala vyjmenoval extrémně vysoký počet podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku, žádosti o výchovné, komplikovanou situaci v personální oblasti, ale i rutinní chod v resortu práce a sociálních věcí před nástupem současné vlády.

Premiér zároveň nastínil, co vláda chystá po prosazení konsolidačního balíčku a změn v důchodovém systému. „Budeme se soustředit na urychlení a realizaci velkých strategických projektů, které potáhnou českou ekonomiku v horizontu dalšího desetiletí,“ řekl Fiala s tím, že kabinet kvůli tomu sestaví výbor pro strategické investice. Ten bude mít za cíl zmíněné činnosti koordinovat. Formálně vznikne do několika týdnů.

Daňové úpravy

Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy, celkem tedy 94,1 miliardy korun. Mimo jiné počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu.

Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty mají být dvě. Živnostníkům se mají postupně zvednout minimální odvody. Platit by měli zhruba tolik jako pracovník s minimální mzdou. Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění. Věk nástupu do penze by se měl řídit podle prodlužování života. Nové důchody mají být spíše nižší a valorizace mírnější.

Tagy:
důchodci ekonomika politika ODS Petr Fiala důchody vláda starobní důchod konsolidační balíček