reklama

Fiala: Vláda přijímá proticovidová opatření pomalu. Chceme převzít odpovědnost hned

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) nepřijímá opatření proti šíření covidu dostatečně rychle, kritizoval v úterý adept na post šéfa nové vlády Petr Fiala (ODS). Zdůraznil, že pětikoalice chce převzít vládní odpovědnost co nejrychleji.

reklama

„Jsme připraveni okamžitě převzít zodpovědnost za vládu v této zemi. Situace je velmi vážná. Je potřeba, aby tady byla vláda, která se opírá o většinu v Poslanecké sněmovně,“ řekl Fiala na tiskovém brífinku po jednání lídrů pěti stran vznikající koalice.

Fiala kritizoval, že vláda nejedná dostatečně rychle. Na pondělní schůzi kabinetu se ministři neshodli na zpřísnění opatření, jasno tak má být až ve čtvrtek. Ve hře je několik variant včetně lockdownu pro neočkované.

„Jsme ve vážné situaci, to je lidem potřeba popravdě říct. Situace není vůbec dobrá. Náš AntiCovid tým a naše koalice přicházíme pravidelně s podněty a řešeními. Bohužel to nefunguje, jak bychom chtěli. Vláda nepřijímá opatření dostatečně rychle,“ prohlásil Fiala.

Neřekl však nic konkrétního, co by chtěla jeho koalice dělat proti šíření covidu. Na otázku, jestli by si Fiala dokázal představit rakouský model, tedy lockdown pro neočkované, neodpověděl.

Šéf ODS se má ve středu v Ústřední vojenské nemocnici sejít s prezidentem Milošem Zemanem a přinést mu seznam budoucích členů vlády. „Chápu, že se nás budete ptát na jména jednotlivých navrhovaných členů. Prosím vás o trpělivost. Považuji za správné, abych nejprve předložil tento návrh prezidentu republiky,“ řekl Fiala.

Dodal, že předpokládá, že schůzka s prezidentem přinese přesnější harmonogram toho, kdy by mohlo dojít k jmenování nové vlády. Zeman už avizoval, že jmenování nebude zdržovat. Chce se však se všemi adepty na ministry nejdříve sejít.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama