reklama

Prezident mě jmenuje příští pátek, oznámil Fiala. Zemanovi se nelíbí jeden ministr

Budoucí premiér Petr Fiala (ODS) po setkání s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že hlava státu má jistý problém s jediným kandidátem na ministra. Fiala to řekl ve středu večer poté, co Zemana navštívil v Ústřední vojenské nemocnici. Lídr koalice Spolu dodal, že 1. místopředsedou vlády se stane šéf hnutí STAN a budoucí ministr vnitra Vít Rakušan.

reklama

Fiala na tiskovém brífinku po setkání se Zemanem odhalil jména budoucích ministrů svého kabinetu. Již na úvod zmínil, že nemá žádná překvapení, čímž narážel na to, že jména kandidátů na ministry se již nějaký čas objevovala v médiích.

Ministerstvo vnitra povede předseda hnutí STAN Vít Rakušan, který navíc bude 1. místopředsedou vlády. Mezi další místopředsedy Fialova kabinetu budou patřit šéf lidovců Marian Jurečka, předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. Jurečka pak povede resort práce a sociálních věcí, Bartoš do svých rukou dostane místní rozvoj a digitalizaci a Válek zdravotnictví.

Za ODS ministerstva povedou také Zbyněk Stanjura (finance), Jana Černochová (obrana), Pavel Blažek (spravedlnost), Martin Kupka (doprava) a Martin Baxa (kultura). Lidovci si mimo Jurečky za své ministry zvolili Zdeňka Nekulu (zemědělství) a Annu Hubáčkovou (životní prostředí). Kromě Válka bude za TOP 09 ministryní ještě Helena Langšádlová, která si vezme na starost vědu a výzkum.

Několik resortů dostane i hnutí STAN. Resort průmyslu a obchodu povede Věslav Michalik, ministerstvo školství pak Petr Gazdík a evropské záležitosti bude řešit Mikuláš Bek. Za Piráty v nové vládě usednou Jan Lipavský, který se stane šéfem diplomacie, a předsedou legislativní rady vlády se stane Michal Šalomoun.

Prezident má výhrady k jedinému kandidátovi

Fiala na tiskovém brífinku uvedl, že Zeman měl problém pouze s jediným jménem, které mu přinesl. Odmítl však specifikovat, o koho jde. „Pan prezident Zeman mi sdělil výhrady k jednomu jménu. Domluvili jsme se, že to jméno teď nebudu jmenovat,“ řekl Fiala.

Nominaci jiného kandidáta na místo toho, se kterým má Zeman výhrady, však Fiala odmítl. Seznam členů vlády považuje za kvalitní. Prezident by se měl časem se všemi kandidáty na ministry sejít.

Dále uvedl, že prezident by ho měl do funkce premiéra jmenovat 26. listopadu, a to přímo na zámku v Lánech.

Kabinet Petra Fialy

 • Premiér – Petr Fiala (ODS)
 • 1. místopředseda vlády a ministr vnitra  – Vít Rakušan (STAN)
 • Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí – Marian Jurečka (KDU-ČSL)
 • Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj a digitalizaci – Ivan Bartoš (Piráti)
 • Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví – Vlastimil Válek (TOP 09)
 • Ministr financí – Zbyněk Stanjura (ODS)
 • Ministr spravedlnosti – Pavel Blažek (ODS)
 • Ministryně obrany – Jana Černochová (ODS)
 • Ministr dopravy – Martin Kupka (ODS)
 • Ministr kultury – Martin Baxa (ODS)
 • Ministr zemědělství – Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)
 • Ministryně životního prostředí – Anna Hubáčková (za KDU-ČSL)
 • Ministryně pro vědu a výzkum – Helena Langšádlová (TOP 09)
 • Ministr průmyslu a obchodu – Věslav Michalik (STAN)
 • Ministr školství – Petr Gazdík (STAN)
 • Ministr pro evropské záležitosti – Mikuláš Bek (za STAN)
 • Ministr zahraničí – Jan Lipavský (Piráti)
 • Předseda Legislativní rady vlády – Michal Šalomoun (za Piráty)

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama