reklama

Babišova vláda už není schopna rozhodovat. Situace se jí vymyká z ruky, varuje Fiala

Snažím se, aby pandemie nebyla otázkou politického střetu, jenže to se nedaří. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala. „Naši odborníci z Anticovid týmu ve čtvrtek představí protiepidemická opatření. Doufám, že se na nich s vládou dohodnou a kabinet je začne realizovat,“ zdůraznil.

reklama

„Vláda Andreje Babiše už není schopna rozhodovat a není schopna přijít sama s opatřeními ani je realizovat. Vládě se situace vymyká z ruky,“ pustil se šéf ODS do kabinetu Andreje Babiše v demisi. Ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že odborníci z Anticovid týmu koalice Spolu během čtvrtka představí opatření, na jejichž realizaci se chce právě s odstupující vládou domluvit.

Na přímý dotaz, o jaká opatření se jedná, ale Fiala odpovědět nechtěl. „Profesor Válek je zítra kompletně představí,“ řekl Petr Fiala. Naznačil ale, že jedním z nástrojů, jak současnou epidemickou situaci řešit, je uznávání PCR testů po dobu 72 hodin. Je to ale podle něho jen jednotlivost z celého souboru nachystaných opatření.

Rychlost změny vlády závisí na Zemanovi

„Soubor opatření je důležitý, abychom si poradili s katastrofální situací, která dnes je. Budeme se potýkat s tím, že vláda nepřijala žádná opatření. Vláda musí už v těchto dnech zajistit, aby se nepřehltily nemocnice,“ apeloval Fiala.

Proto podle něho musí co nejrychleji dojít ke změně kabinetu. „Jsme připraveni převzít odpovědnost a dělat opatření s plnou odpovědností. Bude ale záležet na jednání s Milošem Zemanem, jak rychle tato změna může nastat,“ dodal předseda ODS.

Nechte se očkovat

Podle Fialy je důležité, aby se lidé nechávali očkovat. Opakovaně k tomu vyzývá. „Vědecké studie i zkušenosti z okolních zemí dokládají, že to má pozitivní vliv na průběh nemoci. Je to ochrana nás, našich bližních, je to ochrana společnosti. Navrhli jsme, aby zejména u seniorů bylo adresné oslovování přes praktické lékaře. Těmto rizikovým skupinám je třeba se věnovat,“ řekl dále Petr Fiala.

Zdůraznil zároveň, že se jeho budoucí vláda chce vyhnout plošným opatřením nebo lockdownům. Rovněž odmítl, že by Česko mohlo přijmout takzvaný rakouský model, tedy lockdown pro neočkované. „Není jen rakouský model, jsou i jiné modely. U nás spousta odborníků říká, že by zavedení rakouského modelu odporovalo našemu právnímu stavu,“ vysvětlil Fiala s tím, že je třeba najít nějakou alternativu. „Prosím a žádám všechny, aby přemýšleli nad těmi argumenty a nechali se očkovat,“ zopakoval Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama