reklama

Fialova vláda chce vrátit PCR testy. Platit si je ale budete sami, přiznal Kupka

Vznikající vláda Petra Fialy (ODS) ve středu oznámila, že chce znovu zavést uznávání PCR testů. Lidé si je však budou muset nejspíše platit ze svého. Uvedl to člen Anticovid týmu Martin Kupka (ODS). Podle něj si stát nemůže dovolit zaplatit všechny nástroje. „Hradí nákladnou zdravotní péči i očkování,“ řekl Kupka v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

„Do stávajících opatření chceme doplnit možnost prokázání se negativním PCR testem platným 72 hodin. Je to krok, který je diskutovaný s odbornou veřejností,“ uvedl Kupka. Podle něj má otestovaný člověk poměrně velkou jistotu, že nemůže být zdrojem nákazy pro druhé. „V tomto směru jde o doplnění vějíře možností pro veřejnost a zároveň krok, jak zakopávat příkopy, které ve společnosti rostou,“ doplnil.

Hradit si PCR testy však lidé budou muset nejspíše ze svého. „Preventivní testy jsou a budou plně hrazeny samotnými občany. Stát si nemůže dovolit zaplatit všechny nástroje. V tuto chvíli financuje velmi nákladnou zdravotní péči a platí očkování,“ uvedl člen Anticovid týmu s tím, že testy, které budou na doporučení preventivního lékaře, budou hrazeny pojišťovnou.

Příští vláda ve středu zveřejnila plán, jak by měl stát i celá společnost čelit epidemii koronaviru. Chce mimo jiné zavést povinné testy při rizikových kontaktech i pro očkované, uznávat jako covidové certifikáty i protilátky, změnit pandemický zákon, lépe komunikovat s veřejností. Lídr Spolu a budoucí premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci pětikoalice prohlásil, že nynější vlnu epidemie covidu už nelze zastavit, dají se ale omezit její dopady a chránit zdravotnický systém před kolapsem.

„Je zřejmé, že covid tu s námi bude dál. Nesmíme dopustit jako společnost, aby covid odnesly naše děti. Uděláme všechno pro to, aby dopady pandemie na vzdělání byly co nejmenší,“ slíbil budoucí premiér Petr Fiala (ODS). Hlavním kritériem pro řízení epidemie bude obsazenost nemocnic a především jednotek intenzivní péče.

„Sledujeme vývoj hospitalizovaných i těch, kteří vyžadují intenzivní péči, a tam se v posledních dnech dostavuje mírný pokles. Není žádný důvod k optimismu, ale ani k hysterii,“ řekl v pořadu K věci Kupka. V nemocnicích je v tuto chvíli hospitalizováno více než 5 600 lidí s covidem. „Žít s covidem lze bezpečně a odpovědně. Boj s epidemií je třeba pojmout jako záležitost společnou, proto je v našem zájmu společnost spojovat, nikoliv rozdělovat,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama