Flegr: Naočkujte se, ale s bezinfekčností nepočítejte. Vláda bude potřebovat psychology

Omikron je vysoce nakažlivá varianta koronaviru a změní pravidla hry. Očkování nebo protilátky po prodělání nemoci už nebudou tak účinné, varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS biolog Jaroslav Flegr. Kvůli prognózám chování viru budou lidé potřebovat psychology, vysvětlil dále. Biochemik Zdeněk Hostomský však věří v imunitu.

„Na omikron vůbec neplatí vakcíny. Předchozí nákaza virem a očkování poskytuje zhruba 20% ochranu, což nic není. S tím by vláda už měla začít pracovat,“ apeloval biolog Jaroslav Flegr v pořadu 360°. Připomněl také, že je nová varianta koronaviru vysoce infekční.

Sám na sociálních sítích zveřejnil další scénář, který však ve vysílání odmítl rozebrat. „Není čas ho komunikovat veřejnosti. Moje analýza končí tím, aby vláda kontaktovala psychology, sociology a plánovala, jak tu informaci předávat veřejnosti,“ podotkl dále.

Podle něj jsou nyní ke zmírnění pandemie třeba trochu jiná opatření. Vláda by proto měla po odborné stránce vymyslet něco, co nebude spíše kontraproduktivní. „Komunikace s veřejností je důležitá, minulá vláda to pohnojila, jak se dalo,“ pustil se do kabinetu Andreje Babiše.

Také biochemik Zdeněk Hostomský se obává nakažlivosti omikronu. „Je čtyřikrát více infekční než delta. Můžeme se podívat do Anglie, to za dva až tři týdny bude u nás. Pořád očekáváme více nakažlivou variantu, ale méně patogenní,“ sdělil.

Hostomský však připomněl, že hlavní věc, která může pomoct, je očkování. „Dobrá kombinace je nejdříve se naočkovat a pak se nakazit. To je zatím to nejlepší, co máme. Virus neodejde a my se s ním neučíme žít,“ pravil.

Podle Flegra však taková ochrana nemusí být jistá. „Omikron nakazí i ty, kteří před dvěma měsíci byli nakažení. Nebudou fungovat ani protilátky, ani prodělaná nemoc. Bezinfekčnost už je jedno, ta už není. Tato varianta je velice infekční,“ sdělil dále Flegr. Dodal, že očkovaní ale budou mít určitě mírnější průběh.

Tagy: