reklama

Flegr: Naočkujte se, ale s bezinfekčností nepočítejte. Vláda bude potřebovat psychology

Omikron je vysoce nakažlivá varianta koronaviru a změní pravidla hry. Očkování nebo protilátky po prodělání nemoci už nebudou tak účinné, varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS biolog Jaroslav Flegr. Kvůli prognózám chování viru budou lidé potřebovat psychology, vysvětlil dále. Biochemik Zdeněk Hostomský však věří v imunitu.

reklama

„Na omikron vůbec neplatí vakcíny. Předchozí nákaza virem a očkování poskytuje zhruba 20% ochranu, což nic není. S tím by vláda už měla začít pracovat,“ apeloval biolog Jaroslav Flegr v pořadu 360°. Připomněl také, že je nová varianta koronaviru vysoce infekční.

Sám na sociálních sítích zveřejnil další scénář, který však ve vysílání odmítl rozebrat. „Není čas ho komunikovat veřejnosti. Moje analýza končí tím, aby vláda kontaktovala psychology, sociology a plánovala, jak tu informaci předávat veřejnosti,“ podotkl dále.

Podle něj jsou nyní ke zmírnění pandemie třeba trochu jiná opatření. Vláda by proto měla po odborné stránce vymyslet něco, co nebude spíše kontraproduktivní. „Komunikace s veřejností je důležitá, minulá vláda to pohnojila, jak se dalo,“ pustil se do kabinetu Andreje Babiše.

Také biochemik Zdeněk Hostomský se obává nakažlivosti omikronu. „Je čtyřikrát více infekční než delta. Můžeme se podívat do Anglie, to za dva až tři týdny bude u nás. Pořád očekáváme více nakažlivou variantu, ale méně patogenní,“ sdělil.

Hostomský však připomněl, že hlavní věc, která může pomoct, je očkování. „Dobrá kombinace je nejdříve se naočkovat a pak se nakazit. To je zatím to nejlepší, co máme. Virus neodejde a my se s ním neučíme žít,“ pravil.

Podle Flegra však taková ochrana nemusí být jistá. „Omikron nakazí i ty, kteří před dvěma měsíci byli nakažení. Nebudou fungovat ani protilátky, ani prodělaná nemoc. Bezinfekčnost už je jedno, ta už není. Tato varianta je velice infekční,“ sdělil dále Flegr. Dodal, že očkovaní ale budou mít určitě mírnější průběh.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama