Expert: Vánoce bez nouzového stavu? Riskantní krok, vláda by měla zpřísnit rodinná setkání

Vědci z Učené společnosti ČR žádají vládu premiéra Petra Fialy (ODS) o prodloužení nouzového stavu a s ním spojených proticovidových opatření. Obávají se totiž růstu epidemie koronaviru kvůli variantě omikron. První místopředseda spolku, biochemik Libor Grubhoffer, označil rozvolnění během vánočních svátků za velmi riskantní.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by měl ve středu představit proticovidová opatření, která budou platit o vánočních svátcích. Vše zatím nasvědčuje tomu, že vláda nepožádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí 25. prosince.

Mnoho odborníků však kabinet Petra Fialy žádá, aby si věc ještě rozmyslel, a to především kvůli šíření nové varianty covidu s názvem omikron. Ta má být pravděpodobně výrazně nakažlivější než v této době stále dominantní mutace delta.

Jedním z odborníků, který s kroky nové vlády nesouhlasí, je biochemik Libor Grubhoffer. Ten se obává, že letošní vánoční svátky bez nouzového stavu mohou zásadně ovlivnit šíření covidu v Česku podobně jako minulý rok.

Očkovaných stále není dost

„Jistý protiargument sice je, že minulý rok ani ještě nezačalo očkování, zatímco teď jsme pokročili. Jenže ne tak, jak bychom si přáli. I proto je to velice riskantní krok, ke kterému se nová vláda uchýlila,“ řekl Grubhoffer ve ​vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj by vláda měla naopak zpřísnit společenská setkávání ve větších množstvích.

„Jedna věc jsou rodinná setkání, tam by zodpovědnost nás všech měla být maximální, měli bychom dbát doporučovaných testování. Pak jsou tady i velké sportovní a kulturní akce. Ani nemluvím o silvestrovském veselí. To je obrovskou riskantní kartou, kterou bychom neměli pokoušet,“ dodal biochemik.

Válek sice hlasitě vyzývá k výrazně omezenému setkávání během svátků, ale pouze na dobrovolné bázi. „Neplánujte večírky, myslete na nás všechny. Za jeden váš večírek se může zhroutit jedna nemocnice. Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila? Neumíte se chovat zodpovědně?“ řekl Válek během páteční tiskové konference, když byl uveden do úřadu.

Někteří experti si však nejsou jistí, zda apel na společenskou odpovědnost bude stačit. K obavám Grubhoffera se přidávají i další odborníci.

„Vláda vychází z toho, že pozorujeme pokles epidemie. To by se dalo ještě pochopit, ale vynořila se nám tady opravdu potenciálně hrozná hrozba omikronu. Když se díváme, jak na to reagují v některých jiných zemích, i státy s mnohem lepšími čísly zpřísňují – a my reagujeme úplně obráceně. Doufám, že si to ještě rozmyslí,“ uvedl třeba imunolog Václav Hořejší.

Flegr: Nemalujme si nižší patogenitu

„Ve chvíli, kdy tady máme omikron, tak tomu rozhodnutí moc nerozumím,“ přidal se epidemiolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal. Přestože se mnozí odborníci domnívají, že mutace omikron způsobuje mírnější průběh nemoci, jiní před těmito předčasnými závěry varují.

„Počty nakažených budou mnohem vyšší a nemůžeme si malovat, že bude nižší patogenita. To je optický klam. Ve skutečnosti se stejné počty a procenta lidí z těch nakažených budou dostávat do nemocnic, jako se dostávaly v případě delty,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Tagy: