reklama

Expert: Vánoce bez nouzového stavu? Riskantní krok, vláda by měla zpřísnit rodinná setkání

Vědci z Učené společnosti ČR žádají vládu premiéra Petra Fialy (ODS) o prodloužení nouzového stavu a s ním spojených proticovidových opatření. Obávají se totiž růstu epidemie koronaviru kvůli variantě omikron. První místopředseda spolku, biochemik Libor Grubhoffer, označil rozvolnění během vánočních svátků za velmi riskantní.

reklama

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by měl ve středu představit proticovidová opatření, která budou platit o vánočních svátcích. Vše zatím nasvědčuje tomu, že vláda nepožádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí 25. prosince.

Mnoho odborníků však kabinet Petra Fialy žádá, aby si věc ještě rozmyslel, a to především kvůli šíření nové varianty covidu s názvem omikron. Ta má být pravděpodobně výrazně nakažlivější než v této době stále dominantní mutace delta.

Jedním z odborníků, který s kroky nové vlády nesouhlasí, je biochemik Libor Grubhoffer. Ten se obává, že letošní vánoční svátky bez nouzového stavu mohou zásadně ovlivnit šíření covidu v Česku podobně jako minulý rok.

Očkovaných stále není dost

„Jistý protiargument sice je, že minulý rok ani ještě nezačalo očkování, zatímco teď jsme pokročili. Jenže ne tak, jak bychom si přáli. I proto je to velice riskantní krok, ke kterému se nová vláda uchýlila,“ řekl Grubhoffer ve ​vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj by vláda měla naopak zpřísnit společenská setkávání ve větších množstvích.

„Jedna věc jsou rodinná setkání, tam by zodpovědnost nás všech měla být maximální, měli bychom dbát doporučovaných testování. Pak jsou tady i velké sportovní a kulturní akce. Ani nemluvím o silvestrovském veselí. To je obrovskou riskantní kartou, kterou bychom neměli pokoušet,“ dodal biochemik.

Válek sice hlasitě vyzývá k výrazně omezenému setkávání během svátků, ale pouze na dobrovolné bázi. „Neplánujte večírky, myslete na nás všechny. Za jeden váš večírek se může zhroutit jedna nemocnice. Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila? Neumíte se chovat zodpovědně?“ řekl Válek během páteční tiskové konference, když byl uveden do úřadu.

Někteří experti si však nejsou jistí, zda apel na společenskou odpovědnost bude stačit. K obavám Grubhoffera se přidávají i další odborníci.

„Vláda vychází z toho, že pozorujeme pokles epidemie. To by se dalo ještě pochopit, ale vynořila se nám tady opravdu potenciálně hrozná hrozba omikronu. Když se díváme, jak na to reagují v některých jiných zemích, i státy s mnohem lepšími čísly zpřísňují – a my reagujeme úplně obráceně. Doufám, že si to ještě rozmyslí,“ uvedl třeba imunolog Václav Hořejší.

Flegr: Nemalujme si nižší patogenitu

„Ve chvíli, kdy tady máme omikron, tak tomu rozhodnutí moc nerozumím,“ přidal se epidemiolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal. Přestože se mnozí odborníci domnívají, že mutace omikron způsobuje mírnější průběh nemoci, jiní před těmito předčasnými závěry varují.

„Počty nakažených budou mnohem vyšší a nemůžeme si malovat, že bude nižší patogenita. To je optický klam. Ve skutečnosti se stejné počty a procenta lidí z těch nakažených budou dostávat do nemocnic, jako se dostávaly v případě delty,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama