reklama

Na ilegální party ve Francii přišlo 2500 lidí. Zasahujícím policistům zapálili auto

V obci Lieuron ve francouzské Bretani se konala ilegální silvestrovská party, na niž dorazilo kolem 2500 lidí. Na divoké oslavě museli zasahovat policisté, účastníci party jim však zapálili auto a několik z nich zranili. Menší utajená oslava se konala také v Marseille. Oba případy vyšetřuje tamní prefektura.

reklama

Ve Francii aktuálně platí přísné koronavirové restrikce a zákaz vycházení mezi osmou hodinou večerní a šestou hodinou ranní. V zemi se přesto konalo hned několik ilegálních večírků na oslavu konce roku. Zřejmě nejdivočejší akce proběhla v městečku Lieuron na severozápadě země. Na taneční party dorazili nejen Francouzi z různých regionů, ale také řada cizinců.

Účastníci byli agresivní vůči policii, která na místě zasahovala, a zapálili strážcům zákona auto. „Čelili jsme násilí mnoha účastníků, jedno policejní auto bylo zapáleno, tři další poničena, a strážníci se museli vyhýbat létajícím lahvím i kamenům. Několik policistů utrpělo lehká zranění,“ informovala bretaňská prefektura. Tři policisté jsou zraněni vážně.

K tématu

Region bude vyšetřovat několik přestupků a trestných činů, mezi nimi porušení nočního vycházení, nepovolenou organizaci hudební akce, násilí na policistech, ničení veřejného majetku či přechovávání a užívání drog. Taneční party měla končit v sobotu 2. ledna, podle některých účastníků ale měla trvat až do příštího úterka, informovala agentura AFP. Policisté nakonec účastníky rozehnali během pátečního podvečera.

Nezákonný večírek pravděpodobně pořádala organizace Techno Plus, podle níž prý média opomínají, že byla dodržována všechna hygienická pravidla. „V našem stanu od začátku poskytujeme roušky i dezinfekci. Účastníkům dáváme rady, jak se chovat. Ale o tom média nemluví,“ napsalo Techno Plus na svém Twitteru. „Hangár je otevřený, proudí v něm vzduch, ale média o tomto nepíší, navzdory našemu prohlášení.“

V Marseille se sešlo 300 lidí

Další z nepovolených tanečních večírků se konal také v jihofrancouzském Marseille. Ten policie rozehnala ještě během silvestrovské noci. Více než 150 osob marseillská prefektura obvinila z porušení zákazu vycházení, zaplatí pokutu 135 eur. Tři organizátoři party jsou nyní ve vazbě. V bývalé průmyslové zóně města Saint-et-Marne se nelegálně zdržovalo asi 120 osob.

Přes tyto incidenty označil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin oslavy konce roku za relativně klidné. Většina lidí podle něj zákaz vycházení dodržovala a noc proběhla bez větších problémů také v Paříži a jejím okolí.

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama