From hero to zero. Čím vším kdysi milovaný Koeman prohloubil trápení Barcelony?

Vysloužilejší fanoušci Barcelony určitě budou raději vzpomínat na Ronalda Koemana coby hráče než trenéra. Mise v pozici kouče skončila po pouhých 14 měsících a některým příznivcům Blaugranas to přišlo ještě zbytečně moc. Co všechno bylo za vlády nizozemského lodivoda špatně?

Barcelona si poprvé Koemana vytáhla z PSV Eindhoven. Psal se rok 1989 a Nizozemec tehdy patřil mezi nejlepší světové záložníky, což pak v Katalánsku potvrdil. Za šest let odehrál takřka 200 zápasů, ve kterých vstřelil 67 gólů a stal se klubovou ikonou.

Koeman se na Camp Nou vrátil o čtvrt století později – v srpnu 2020. Vzdal se nizozemské reprezentace a chtěl pomoci klubu, za který kdysi válel na trávníku. Příznivce „nakrmil“ velkolepými sliby o tom, jak tým bude bojovat na všech frontách a jak nakopne jeho mentální stránku. Měl potvrdit status hrdiny, který si vybudoval jako hráč. Jenže to byl spíš sešup dolů. From hero to zero, jak se říká v angličtině.

Trenérské angažmá trvalo daleko kratší dobu než to slavné hráčské. O potenciálním konci se ve světových médiích mluvilo v posledních týdnech velmi intenzivně a hotovo bylo po středečním průšvihu s týmem Rayo Vallecano – Barcelona prohrála 0:1. Poprvé od roku 1983 nedokázala ve třech po sobě jdoucích venkovních zápasech vstřelit gól.

Vyhozeného trenéra sice může v kapse hřát odstupné 12 milionů eur (kolem 308 milionů korun), ale vzpomínky na poslední více než rok už tak příjemné nebudou. Možná jen dubnový triumf ve španělském poháru je něco, čím se může 58letý Koeman pochlubit.

Pozici mu v posledních měsících dost zkomplikovaly i finance. Zadlužený klub neměl na to, aby podepsal novou smlouvu s hvězdným Lionelem Messim, na kterém v minulých sezonách vyloženě stály výkony celého týmu. Proto Argentinec se slzami v očích odešel do Paris Saint-Germain a Koeman přišel o součástku, bez které se hraje daleko hůř.

Odchod Suáreze i vytvoření toxického prostředí

Ale ještě s Messim a pod Koemanem skončila Barcelona v ročníku 2020/2021 v La Lize na třetím místě. Nejníže za posledních 13 let. S Ligou mistrů se rozloučila už v osmifinále, což se nestalo 14 let.

Mnoho fanoušků trenérovi vyčítalo, k čemu se uchýlil krátce po svém příchodu. I proto byl brzy po začátku spíše nepopulárním koučem. Vedle Messiho táhl tým i útočník Luis Suárez. Právě s ním absolvoval Koeman krátký 40vteřinový telefonát, ve kterém hráči sdělil, že si má sbalit kufry. Výsledek? Suárez přestoupil do Atlétika Madrid, za které vstřelil 21 gólů a dotáhl ho k mistrovskému titulu. Koeman se později bránil tím, že odchod nebyl jeho výmysl, ale přání vedení klubu.

Letos v létě se kromě Messiho musela „pakovat“ také jiná ofenzivní opora – Antoine Griezmann. Zásadním problémem tedy bylo, že Koeman neměl dostatek nadstandardně kvalitního materiálu, na který byl klub dříve zvyklý. Sice přišli útočníci Sergio Agüero a Memphis Depay, ale těžko mohou předvádět věci, na které si barcelonští fanoušci zvykli za časů Messiho, Suáreze a Brazilce Neymara.

Fotbaloví experti však nizozemskému lodivodovi vyčítali nedostatek ambicí. Ačkoliv kádr utrpěl ztráty, stále měl podle zainteresovaných osob pomýšlet na nejvyšší mety. Koeman nejednou vyvracel názor, že by Barcelona měla bojovat o triumf v lize. A tím měl nakazit kabinu, která po jeho prohlášeních nebyla dostatečně sebevědomá. Dělal málo pro to, aby tým nastavil vítězně.

S tím se pojí to, že tak trochu vytvořil uvnitř týmu toxické prostředí. V rozhovorech zmiňoval, že tým není schopný soupeřit s nejlepšími, prakticky hráče na veřejnosti shazoval. Tím vysával z hlav svých fotbalistů motivaci. A u sebe chyby nehledal.

Další věc často zmiňovaná komentátory v zahraničních médiích byla neexistence plánu B a obecně flexibility. Když se utkání vyvíjelo v neprospěch Katalánců, málokdy dokázali příkladně zareagovat. Fanoušci opakovaně v diskusích nechápali, jak bezmyšlenkovitě Koeman střídá.

Prozatímnímu trenérovi Sergimu Barjuánovi, který se k „áčku“ posunul z „béčka“, předal Koeman tým na devátém místě tabulky. Ve čtyřčlenné skupině Ligy mistrů pak na třetí pozici po dvou porážkách 0:3 od Benfiky Lisabon a Bayernu Mnichov a hubené výhře nad Dynamem Kyjev 1:0.

Mělo by být jen otázkou času, kdy na trenérské křeslo usedne ještě větší hráčská legenda, než kterou byl Koeman. Tápajícího týmu by se měl chopit Xavi, někdejší záložník a produkt barcelonské akademie La Masia.

Tagy: